ابراز نگرانی خامنه‌ای از پیوستن طلاب مطرح حوزه علمیه قم به مردم و رویگردانی از نظام

وجود جریان‌های مخالف و معترض در حوزه‌ها به‌ ویژه حوزه علمیه قم، در دیدار رهبری با طلاب حوزه‌های علمیه آشکار شد.

یکی از گردانندگان حوزه تهران با نام قُمی که به عنوان «مدیر و تولیت حوزه شهید قنوتی» معرفی شده، در مصاحبه با سایت رجانیوز «۱۰ شهریور ۹۶» ضمن اشاره به نگرانی رهبری از حوزه‌ها گفته است که «گله‌مندی رهبری» از حوزه‌ها «خیلی خاص‌تر و تلخ‌تر» از آن است که در جلسه با طلاب تهرانی ابراز کرده است.

قمی با اذعان به این‌که رهبری «به یک ناامیدی از مرکز مدیریت قم رسیده» گفته است: «حضرت آقا دستور دادند حوزه استان تهران را کاملاً از قم جدا کنند و با یک مدیریت مستقیم، حوزه تهران را به سمت تحولات مطلوب ببرند.»

قمی کمی بیشتر پرده را کنار زد و گفت: وجود جریان‌های مخالف در حوزه قم امری قدیمی است زیرا رهبری در سال ۸۶ خطاب به آن‌ها گفته است: «اگر شما تن به تحول ندهید یا حوزه می‎میرد یا اگر نمیرد، منزوی می‎شود.»

مدیر و تولیت حوزه شهید قنوتی، انتصاب علیرضا اعرافی به مدیریت حوزه علمیه قم توسط رهبری، و تأسیس مرکز مستقل تهران را نیز در جهت نجات حوزه علمیه قم وضعیت گرفتار آمده فعلی می‌داند.

بیان واضح‌تر خطر را «محمدتقی اکبرنژاد» که خود در جلسه رهبری با طلبه‌های تهرانی شرکت داشت، آشکار کرده است. او در مطلبی که سایت جهان‌نیوز در ۱۰ شهریور ۹۶ از او منتشر کرده گفته است: «یک جریان روشنفکری مذهبیِ خطرناکِ سکولار دارد در حوزه پا می‎گیرد. من نمی‎دانم کِی باید این‌ها را جدی بگیریم؟ داستان خیلی جدی است. لازمه‎اش تحول است. تحول را چه کسی باید انجام دهد؟ آقا یک وقتی گفتند تحول‎خواهی باید از بدنه‎ی خود طلاب شروع شود. یعنی چه؟ کسی این حرف را می‎زند که از بزرگان ناامید شده. واقعیتش این است که حضرت آقا از بزرگان و فضلای حوزه که بیایند تحول‎خواهی کنند، نا امید شده است.»

علی سرلک یکی دیگر از طلبه‌های وابسته به رهبری در تهران در گفت‌وگو با سایت قدس آنلاین مورخ ۱۲شهریور ۹۶، با بیان «بریدگی روحانیون از رهبری و انفعال آن‌ها از تبلیغ و ترویج ولایت فقیه»، خواستار بازنگری در مأموریت حوزه‌ها شد و گفت: «عدم بازنگری در ماموریت‌های حوزه به‌معنای تبدیل شدن حوزه به واتیکان دیگر است.»

سرلک ادامه داد: اگر حوزه خود را در تحول جدید و به تعبیر رهبری در پیچ تاریخی پیدا نکند از گردونه تحولات حذف می‌شود… ماموریت‌هایی که توسط حوزه و بزرگان و مراجع ترسیم می‌شود متناسب با شأن تاریخ‌ساز و جایگاه تاثیر‌گذار حوزه نیست.

پیش‌تر نیز حیدر مصلحی عراقی وزیر سابق اطلاعات، از قصد دشمن برای نفوذ در حوزه‌های علمیه و «متوقف کردن انقلاب اسلامی» خبر داد و گفت: «طراحی دشمن این است که انقلاب را با نفوذ در حوزه علمیه متوقف سازد». (سایت تبیین ۲۲ مرداد ۹۶)

آن‌چنان که از حرف‌های قُمی «مدیر و تولیت حوزه شهید قنوتی»، بر می‌آید، با توجه به تلاطم حوزه‌ها و رویگردانی بسیاری از فضلا و مدرسین مطرح از عملکرد رهبری، «علیرضا اعرافی» برای «تحول» در حوزه علمیه قم به مدیریت آن منصوب شده است. هدف رهبری آن است که با نصب اعرافی به مدیریت حوزه علمیه قم بتواند نارضایتی و مخالفت فضلای حوزه قم را در کنترل خود داشته باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.