اخطار دادستان کل، استعفای دوباره نجفی

  • By :
  • Category : خبر
خبر

f1

استعفای شهردار تهران، یکشنبه ۱۹ فروردین در رای‌گیری شورای شهر،  با ۱۶ رای مخالف در برابر۴ رای موافق رد شد اما محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور این تصمیم را “بساط سیاست‌بازی” ‌خواند و توصیه کرد که نجفی دوباره استعفا دهد و برای پذیرش آن نیز ضرب‌الاجل تعیین کند.

تنها چند ساعت پس از این اخطار، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران خبر داد که محمدعلی نجفی مجددا استعفا داده است.

دادستان کل کشور، دوشنبه ۲۰ فروردین تاکید کرد که نجفی به خاطر بیماری توان کار سنگین کلان‌شهر تهران را ندارد. او گفت که خدمت به مردم را باید از خط و خطوط سیاسی و سیاسی‌بازی جدا کرد: «همه می‌دانند که عدم پذیرش استعفای شهردار تهران در حالی که خود ابراز عجز و ناتوانی کرده سیاسی است… فردا اگر این آقای شهردار نتوانست مدیریت لازم را بر شهر تهران داشته باشد و کارها آسیب ببیند چه کسی مسئول است؟ بنده به عنوان مدعی‌العموم به شورای شهر تهران عنوان می‌کنم که مسئولیت این کار با شماست.»

محمدجعفر منتظری تجویز کرده که نجفی دوباره استعفایش را با تعیین مهلت، تقدیم شورای شهر کند: «عنوان کند که تا فلان روز در دفتر کارم هستم تا شهردار تعیین نمایید در غیراینصورت از فلان تاریخ مسئولیت شهرداری تهران را عهده‌دارنخواهم بود و قطعا آقای شهردار کسی شما را به این جهت تحت تعقیب قرار نخواهد داد.»

“افکار عمومی حق دارد”

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران و یکی از کسانی که به استعفای نجفی رای مثبت داده است، به دویچه وله می‌گوید: «جامعه به خاطر فضای موجود، بحث بیماری ایشان را نپذیرفته است و من به افکار عمومی حق می‌دهم.  قطعا بحث روز زن در برج میلاد و برخورد بی‌سابقه‌ای که به شهردار شد در تصمیم ایشان تاثیر داشته اما بیماری نجفی جدی است و با فشارهای روانی و عصبی تشدید می‌شود. او در هفت ماه گذشته به خصوص در بحث ساماندهی بدهی‌های بزرگ شهرداری کارنامه موفقی داشته اما وقتی با این جایگاه و سابقه اعلام می‌کند که نمی‌تواند ادامه دهد و درگیر سرطان است، باید به حقوق او از جنبه انسانی و اخلاقی و مدیریتی احترام گذاشت.»

حق‌شناس ادامه می‌دهد که پایتخت، یک شهردار تمام وقت می‌خواهد و حتی اگر شهردار بخواهد ده درصد وقتش را صرف درمان کند، باز هم زیاد است. او می‌گوید با وجودی که عموم دوستان شورا اصلاح طلب هستند، مسائل مدیریتی و مشکلات کلان شهر تهران و رضایت شهروندان در اولویت قرار دارد نه مباحث سیاسی.

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ سوال دویچه‌وله پیرامون اخطار دادستان کل کشور به شورای شهر می‌گوید:  «من اگر قرار بود مشورتی به دادستان بدهم به او می‌گفتم که ورود شما کمکی به حل ماجرا نمی‌کند و در قانون نیز چنین ورودی پیش‌بینی نشده است. شورا وظایف قانونی خودش را می‌داند و مهم‌ترین مبحث شورا کسب رضایت مردم و منافع جامعه است.»

چمران: شورای شهر بازی می‌کند

مهدی چمران، رئیس شورای شهر چهارم می‌گوید پایتخت از شش ماه قبل از بی‌تحرکی، فقدان ثبات مدیریتی و مدیریت مطلوب رنج می‌برد و نمی‌توان شهر را در تعارف ماندن یا رفتن  نجفی و “فضاسازی‌های سیاسی” اداره کرد.

چمران گله کرده که نمایندگان شورای شهر تهران با وجود آن که ادعا می‌کنند تصمیم‌گیری‌هایشان علنی است، نشان دادند “به قول خودشان همفکری می‌کنند تا برگزاری جلسه علنی.”

او می‌‌پرسد چرا شورای شهر بیماری نجفی را انکار کرد و خودش پاسخ می‌دهد که “از هر مشکلی می‌توانند یا می‌خواهند به نفع خود و مقاصد سیاسی‌شان بهره‌برداری کنند.”

چمران شورای شهر را متهم کرده که در شرایط بلاتکلیفی تهران، درگیر یک سرگرمی به نام بازی پذیرش یا رد استعفای شهردار شده است.

اصلاح طلب‌ها اما مخالفت شورای شهر با استعفای نجفی را “فرصتی خلاف انتظار دلواپسان” نامیده و ابراز امیدواری کرده‌اند “روند شفاف‌سازی” از سوی شهردار تهران ادامه یابد.

“فرصت آگاه‌سازی

سعید شریعتی، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگو با روزنامه آرمان گفته که نجفی از فرصت استعفا برای آگاه‌سازی استفاده کرد. نامه نیوز در گزارشی می‌نویسد: «شهردار تهران از این فرصت برای بیان چیزی بهره برد که در جایگاه شهردار نمی‌توانست بیان کند و اعضای شورا هم بار دیگر نشان دادند پشتیبان نجفی هستند.»

سعید شریعتی به آرمان گفته است: «از ابتدا هم مشخص بود استعفای شهردار تهران تحت تاثیر عواملی قرار داشت که تنها هدفش کناره‌گیری آقای نجفی از شهرداری تهران بود. اما در مقابل آقای نجفی توانست از فرصت استعفا در جهت آگاه‌سازی شهروندان از برخی مسائل و موانعی که در راه مبارزه با فساد و رانت‌خواری در شهرداری با آن مواجه بودند استفاده نماید.» او جلسه‌ مخالفت با استعفای نجفی را چالشی‌تر و تخصصی‌تر از جلسه انتخاب او دانسته و معتقد است که طرح صریح مشکلات و مسائل شهرداری در این جلسه، گامی مثبت در مدیریت شهری است.

وبسایت کلمه در گزارشی می‌نویسد طی هفت ماه گذشته بسیاری از کانون‌های وابسته به نهادهای قدرت و ثروت تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا تقویم کاری محمد علی نجفی به پایان سال ۹۶ نرسد و او استعفا کند. یکی از این افراد حسین طائب رئیس اطلاعات سپاه است که از روز اول به نجفی قول داده بود با پرونده‌سازی اجازه ندهد تا او کار خود را ادامه دهد.

نجفی در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران بارها تاکید کرد که به توصیه پزشکان و به خاطر درمان بیماری از کار کناره می‌گیرد.ناهید خداکرمی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر از جمله گفت: «در کشوری که برخی ها کهولت و بیماری دارند اما درمان می‌کنند و به کارشان ادامه می‌دهند، محمد علی نجفی نیز می‌تواند شهردار باقی بماند.»

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به فشار ناشی از مراسم روز زن در برج میلاد گفت: «من به خاطر ندارم که هیچ مقام ارشد شهری با این سرعت احضار شود.»

نجفی و دوراهی ماندن و رفتن

پس از مخالفت شورای شهر تهران با استعفای نجفی، بحثی درگرفته بود که آیا او در صورت  ادامه کار، امیدواری اصلاح‌طلبان را عملی می‌کند یا ناچار می‌شود احتیاط پیشه کند و برای پرهیز از کشمکش‌ها و تنش‌های جدید، دست به عصا باشد.

محمدجواد حق‌شناس به دویچه‌وله گفت، شورا منتظر موضع نجفی می‌ماند تا اگر تصمیمی برای ماندن در شهرداری نگرفت، سرپرستی برای این سازمان تعیین کند: «برای انتخاب این سرپرست، شورای شهر تهران به سراغ همان لیست هفت نفره‌ای خواهد رفت که نجفی گزینه‌ نهایی آن شد.»

از زمان انتشار خبر استعفای نجفی شماری از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب از تحت فشار قرار گرفتن او به وسیله اصولگرایان تندرو و نهادها و دستگاه‌های تحت فرمان رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای خبر دادند. ظاهرا پیگیری فسادهای دوران ۱۲ ساله شهرداری محمد باقر قالیباف که دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی وابسته به “بیت رهبری” نیز در آن سهم و نقش داشته‌اند از علت‌های اصلی فشار بر نجفی بوده است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
گرامیداشت چهلم ⁧ #نوید_افکاری جاوید نام قهرمان / ⁩ در مزار وی

  نشستن در سیاهی‌ها گناهه تفنگم را بده تا ره بجویم که هر کی عاشقه پایش به راهه برادر بیقراره … برادر شعله‌واره… برادر دشت سینه‌ش لاله زاره… روز پنجشنبه اول آبان مراسم چهلم نوید افکاری با حضور خانواده و دوستدارانش بر سر مزار او برگزار شد. طبق خبرهای رسیده …

خبر
تصاویر ماشین های هاروستر کشت نیشکر که توسط افراد مسلح، مورد هجوم قرار گرفت

تصاویر ماشین های هاروستر کشت نیشکر که دیشب پنج شنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹ توسط افراد مسلح، مورد هجوم قرار گرفته و خسارتی مالی به جای گذاشت. 💥زنده باد اتحاد، زنده باد اعتصاب سراسری کارگران #اتحاد_اعتصاب #نان_کار_آزادی_ #شادی_رفاه_آبادی #نابود_باد_استثمار_و_کار_مزدی ⭐️ زنده باد اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران بر علیه ستم …

خبر
پیام ارسال شده به کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

پیام جمعی از کارگران عسلویه به نمایندگی از همکاران نامه اعتراضی ۲۰۰۰ کارگر عسلویه ما ۲۰۰۰ کارگر پیمانی در عسلویه هستیم. اعتصاب کردیم. برای اینکه سطح دستمزدهایمان پایین است و آنرا هم با تاخیر میپردازند. برای اینکه به وضع نابسامان خوابگاهها و غذا خوردی و دستشویی ها و غیره اعتراض …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: