خانواده هوشمند علیپور و محمد استادقادر، دو تن از اعضای حزب آزادی کردستان که روز ۱۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در اطراف شهر سقز بازداشت شده‌ بودند، طی روزهای ۶ و ۷ آبان ماه موفق به دیدار فرزندانشان شده‌اند. بازجویان امنیتی به خانواده نامبردگان اعلام کرده‌اند كه تا دو هفته دیگر اين دو به دادسرای سقز فرستاده خواهند شد.

یک منبع مطلع به پرونده این دو فعال سیاسی بازداشتی به شبکه حقوق بشر کردستان گفت: «پدر محمد استادقادر روز دوشنبه ۶ آبان و خانواده هوشمند علیپور روز سه شنبه ۷ آبان، موفق به دیدار فرزندان خود در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج شده‌اند. بازجویان امنیتی نیز از تداوم بازداشت این دو تا دو هفته دیگر در این بازداشتگاه خبر داده‌اند.»

به گفته این منبع، ملاقات با حضور بازجویان امنیتی صورت گرفته و بازجویان اجازه نداده‌اند وکالت نامه‌ای که در اختیار خانواده‌های این دو فرد بازداشتی بوده است توسط این دو امضا شود.

این منبع در ادامه اظهار داشت، طی هفته‌های گذشته، این دو توسط یکی از قضات دادسرای سقز تفهیم اتهام شده‌ و تا اتمام بازجویی‌ها در بازداشتگاه اطلاعات سنندج از حق داشتن وکیل تعینی محروم خواهند بود.

هوشمند علیپور و محمد استادقادر از اعضای حزب آزادی کردستان (پاک)، روز ۱۲ مردادماه در جاده سقز به بانه در کمین نیروهای امنیتی قرار گرفته و بازداشت شدند. نیروهای امنیتی ابتدا این دو را به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر بانه و سپس به بازداشتگاه مرکزی این نهاد امنیتی در سنندج منتقل کردند.

این دو فرد بازداشتی از زمان بازداشت تاکنون تنها یک بار با تماس تلفنی کوتاه از بازداشت و نگهداری خود در بازداشتگاه اطلاعات خبر داده بودند.

سازمان عفو بین الملل پیشتر در شهریورماه با انتشار بیانیه‌ای در خصوص پخش اعترافات تلوزیونی این دو فعال بازداشتی ابراز نگرانی کرده و گفته بود: «در روز ۱۶ مرداد، صدا و سیمای جمهوری سلامی ایران برنامه‌ای را پخش کرد که در آن این دو زندانی به نقش خود در حمله به پایگاه امنیتی واقع در سقز «اعتراف» کردند. این اقدام نقض روشن حقوق بازداشت شدگان در خصوص عدم اجبار به اقرار علیه خود و بهره‌مندی از اصل برائت و محافظت در مقابل رفتارهای بی‌رحمانه، ضدانسانی و موهن است.»

کمال احمدنژاد، زانیار و لقمان مرادی نیز، ۳ زندانی سیاسی که شهریورماه سال جاری در زندان‌های رجایی شهر کرج و میاندوآب اعدام شدند پیشتر در زندان طی مصاحبه با شبکه حقوق بشر کردستان، به جزئیات شکنجه‌هایی که در بازداشتگاه وزارت اطلاعات متحمل شده بودند تا علیه خود دست به اعترافات ساختگی بزنند، پرده برداشته بودند.
21c2887b03197873f6fa9.jpg

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: