1903462

مدیر نمایشگاه عکس «کار کودک در مشاغل سخت» می‌گوید این نماشگاه در راستای ترویج پیمان نامه حقوق کودک و حمایت از کودکان کار برگزار شده است. وی در عین حال تاکید دارد که برخی از مشاغل کودکان کار همچون زباله‌گردی انکار می‌شود.«پیمان شریعتی» مدیر نمایشگاه عکس کار کودک در مشاغل سخت در گفت و گو با ایلنا، در خصو اهداف برگزاری این نمایشگاه، تصریح کرد: این نماشگاه در راستای ترویج پیمان‌نامه حقوق کودک و حمایت از کودکان کار برگزار شده است.وی افزود: بخشی از کودکانی که حقوق آنها نادیده گرفته می‌شود کودکان کار هستند. از این رو این بار خواستیم که با برگزاری این نمایشگاه حرف خود را به صورت مستند ارائه دهیم زیرا هنوز برخی از مشاغل کودکان کار همچون زباله‌گردی انکار می‌شود.

شریعتی با بیان اینکه ارائه روایتی واقع گرایانه از زیست کودکان کار در عکس‌ها به نمایش درآمده است، گفت: ما خواستار آن هستیم که روایتی واقع‌گرایانه از کار کودکان و از زیست کودکان در کارهای سخت ارائه دهیم. از طرفی فعالیت‌های کودکان درکوره‌های آجرپزی و زباله‌گردی برای اولین بار در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

مدیر نمایشگاه عکس کار کودک در مشاغل سخت، تصریح کرد: : براساس کنوانسیون منع بدترین اشکال کار کودک که جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۰ به آن پیوسته است و همچنین آیین‌نامه آن که در هیات دولت وقت مطرح و تصویب شده است ۳۶ ردیف شغلی برای کودکان کار ممنوع اعلام شده است.

مدیر نمایشگاه عکس کودکان کار در مشاغل سخت با تاکید بر اینکه عکس هایی ارائه شده در این نمایشگاه از دوران معاصر هستند افزود: با وجود گذشت ۱۳ سال از این آیین‌نامه عکس‌ها جدید هستند و می‌بینیم  که کودکان کار همچنام در این ردیف‌های شغلی خشن مشغول به کار هستند. شریعتی اشتغال کودکان در مشاغل سخت را مصداق استثمار آنها دانست و افزود: این کودکان توسط کارفرمایان و بخش خصوصی، و کارگاه‌های زیرزمینی استثمار می شود. از این رو انعکاس صدای آنها و جمع‌آوری مشکلات کاری آنها در قالب عکس در دستور کار قرار گرفت.

وی در خصوص فعالیت‌های این انجمن در کارهای مربوط به قانونگذاری و اصلاح قوانین گفت: تلاش انجمن این بوده که توصیه‌های مربوط به کار کودک را از طریق دولت در قالب لایحه به مجلس ارائه شود. در حال حاضر انجمن حقوق کودک  تلاش می‌کند تا قوانین را به نفع کودکان کار اصلاح کند.

وی در خصوص جمع‌آوری عکس‌های نمایش داده شده دراین نمایشگاه گفت: این عکس‌ها در سراسر کشور از کودکان کار در مشاغلی همچون صیادی، گاومیش‌داری، کوره‌های آجرپزی گرفته شده است. البته بیشتر کودکان زباله‌گرد دیده می شوند که کار آنها توسط پیمانکاران شهرداری انکار می‌شود.

وی افزود: این کودکان به علت تماس با اشیاء تیز دچار بیماری‌های عفونی هستند و اغلب به علت اینکه  درساختار های تاریک دپوها و مراکز بازیافت کار می کنند جرائمی همچون جرائم جنسی علیه‌شان رخ می‌دهد.

نمایشگاه عکس کار کودک در مشاغل سخت تا روز چهارشنبه/۳۱ خرداد در گالری ثالث واقع در فروشگاه مرکزی نشر ثالث در خیابان کریم خان ادامه دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: