اعتصاب غذای دراویش گنابادی در زندان تهران بزرگ و بیخبری از هشت درویش زندانی

 

فائزه عبدی‌پور، #درویش_گنابادی ساکن تهران به کمپین حقوق بشر در ایران گفت اعتصاب غذای ۱۸ تن از دراویش در زندان تهران بزرگ ادامه دارد.

این فعال دانشجویی گفت ۸ تن از دراویش #گنابادی زندانی در #فشافویه نیز از روز هفتم شهریور در بیخبری به سر می‌برند.

فائزه عبدی‌پور به کمپین گفت اعتصاب دراویش گنابادی در اعتراض به حمله‌ی گارد زندان تهران بزرگ به تحصن آرام دراویش گنابادی و ضرب و شتم آنان در روز هشتم شهریور آغاز شد. فائزه عبدی‌پور روز ۲۶ شهریور به کمپین گفت: «گارد زندان تهران بزرگ به تحصن آرام دراویش حمله کرد و به شکل خشن و با ضرب و شتم آنان را به سلول‌های انفرادی منتقل کرد، تعدادی از دراویش به نشانه اعتراض اعتصاب غذا کردند و هشت نفر هم به جای نامعلومی منتقل شدند و تماس و ملاقات آنان هم قطع شده است.»

صالح‌الدین مرادی، محمدرضا درویشی، علی بلبلی، عباس دهقان، علی‌ محمدشاهی، مجتبی بیرانوند، حیدر تیموری، مجید یاراحمدی، سعید سلطانپور، بابک تقیان، احسان ملک‌محمدی، سخاوت سلیمی، رضا باوی و اکبر داداشی نام تعدادی از دراویش زندانی است که طی روزهای پس از هفتم شهریور به این اعتصاب غذا پیوسته‌اند. خواسته آنان رفع حصر قطب دراویش دکتر نورعلی تابنده، آزادی زنان درویش زندانی در قرچک و تجمیع زندانیان درویش در یک سالن است.

فائزه عبدی‌پور به کمپین گفت ظفرعلی مقیمی نیز که حدود ۱۵۰ روز در اعتصاب غذای تر بوده، از روز ۲۲ شهریور وارد اعتصاب خشک شده و وضعیت جسمی مناسبی ندارد.

این فعال دانشجویی گفت از هشت نفر از دراویش زندانی در تهران بزرگ از روز هفتم شهریور خبری در دست نیست، مقامات قضایی به خانواده‌های آنان گفته‌اند برای هشت نفر پرونده قضایی جدید تشکیل شده و تا زمان رسیدگی به پرونده، حق تماس و ملاقات ندارند.

رضا انتصاری، محمد شریفی‌مقدم، کسری نوری، مرتضی کنگرلو بیلچی، سینا انتصاری، مهدی اسکندری، امیر نوری و حسام معینی نام این درویش است. خانم عبدی‌پور، همسر محمد شریفی‌مقدم گفت حتی زندانِ محل نگهداری آنان هم مشخص نیست و ممکن است به زندانی دیگر منتقل شده باشند.

تحصن دراویش مرد در زندان تهران بزرگ که به انتقال آنان به انفرادی منجر شد، واکنشی بود به حمله به زنان درویش در زندان قرچک در روز ۲۳ خرداد ۹۷ که با ضرب و شتم و فیلمبرداری از آنان همراه بود. حمله‌ای که با واکنش دراویش زندانی تهران بزرگ و تحصن و اعتصاب غذای آنان روبرو شد.

دراویش گنابادی روز سی‌ام بهمن ۹۶ در اعتراض به محاصره‌ی خانه‌ی نورعلی تابنده رهبرشان در خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و مأموران لباس‌شخصی به خشونت کشیده شد. در آن شب و صبح روز بعد، بیش از ۳۰۰ درویش بازداشت شدند و ده‌ها نفر از آنها به دلیل شدت ضرب و شتم پس از بازداشت به چهار بیمارستان منتقل شدند. همه‌ی آنها پس از مداوای سرپایی با بقیه بازداشتی‌ها به زندان تهران بزرگ منتقل شدند و زنان نیز به زندان قرچک فرستاده شدند. هرچند تعدادی از دراویش آزاد شده‌اند اما هنوز بیش از صد تن از آنان زندانی‌اند و اغلب با حکم‌های سنگینی در دادگاه بدوی مواجه شده و در انتظار رأی نهایی در دادگاه تجدیدنظر هستند.
photo_2018-09-20_20-47-47.jpg

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: