اعتصاب غذای سهیل عربی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

سهیل عربی, وبلاگ نویس و زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ, به دلیل آنچه که عدم وجود امکانات جهت نگهداری زندانیان و همچنین اعمال رفتارهای خشن مسئولان زندان تهران بزرگ با زندانیان و اعمال محرومیتهای گسترده در این زندان است دست به اعتصاب غذا زد. در حالی که یک هفته از اعتصاب غذای این زندانی سیاسی میگذرد در اثر وخامت حال روز جاری به بهداری زندان منتقل شد.
به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸, سهیل عربی, وبلاگ نویس و زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۹ زندان تهران بزرگ که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱۱ ساله خود در این زندان میباشد در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان تهران بزرگ که شامل “رفتارهای خشونت آمیز از سوی مسئولان زندان”, “گسترش استفاده از انواع موادمخدر دربین زندانیان”, “نامناسب بودن محل نگهداری و بند زندان”, “اعتراف گیری با شوکر و باتوم از زندانیان”, “عدم رعایت اصل تفکیک جرائم”, “عدم وجود امکانات اقامتی و بهداشتی”, “محرومیت از حق درمان” و “وجود ساس و شپش” در این زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است.
. این اعتصاب غذا به دلیل درخواستهای مکرر این زندانی سیاسی برای مرتفع کردن نیازهایش و عدم توجه از سوی مسئولان زندان صورت گرفته است. سهیل عربی در حالی که یک هفته از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سرگذاشته روز پنج شنبه ۳۰ خردادماه ۱۳۹۸در پی وخامت حال به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل شد.
بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ از آنجائی که زندان تهران بزرگ فاقد شرایط نگهداری افراد جهت تحمل دوران محکومیت حبس میباشد و زندانیان سیاسی و غیرسیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در این زندان نگهداری می شوند و در کنار اینها مواردی همچون اعمال رفتارهای خشن از قبیل استفاده از باتوم و شوکر برای اعتراف گیری از زندانیان از سوی مسئولان زندان, محرومیت از حق درمان و انتقال به مرکز درمانی, عدم رعایت اصل تفکیک جرائم که باعث عدم تامین جانی برای این زندانی سیاسی و سایر زندانیان, استفاده گسترده از انواع و اقسام مواد مخدر در بندهای زندان و عدم وجود امکانات بهداشتی و وجود ساس و شپش در زندان تهران بزرگ از جمله خواسته های سهیل عربی از اعتصاب غذای خود است.
این منبع مطلع در ادامه گفت؛ سهیل عربی بارها از مسئولان زندان تقاضای انتقال به زندان اوین را کرده است ولی هربار با توجه به ممانعت و عدم توجه به درخواست این زندانی سیاسی برای وی راهی به جز اعتصاب غذا برای بیان و احقاق حق وی باقی نمانده است.
سهیل عربی در حالی دست به اعتصاب غذای اعتراض زد که “علیرضا شیرمحمدعلی” در شامگاه مورخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۸, توسط ۲ زندانی با جرائم غیر سیاسی با ضربات پرتعداد چاقو « تیزی» به قتل رسید. قتل علیرضا شیرمحمدعلی ناشی از عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان تهران بزرگ و از سوی دیگر بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری مسئولان شیفت این زندان از جمله افسر نگهبان تیپ ۱ اندرزگاه ۱۱ که منجر به بروز این فاجعه انسانی شد بوده است

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: