اعمال شرایطی شبیه به “حصر خانگی” علیه محمد خاتمی

f3

نماینده اردکان در مجلس به تازگی از اعمال محدودیت‌های تازه علیه خاتمی، رئیس جمهور پیشین خبر داد و آن را تاسف‌آور خواند. گزارش‌های جدیدتر در این زمینه حکایت از محدودیت‌هایی دارد که شباهت زیادی به حبس خانگی دارند. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب چند روز پیش هفت فعال اصلاح‌طلب را به اتهام “اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه‌های غیرقانونی” به یک سال حبس و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و فعالیت در فضای مجازی و مطبوعات محکوم کرد.

محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی روز گذشته (پنج‌شنبه ۱۳ مهر/ ۵ اکتبر) ضمن اشاره به این حکم از اعمال محدودیت‌های تازه‌ای علیه رئیس جمهور پیشین محمد خاتمی خبر داد و گفت جمعی از اعضای فراکسیون درباره این وضعیت با رئیس مجلس رایزنی‌هایی کرده‌اند. تابش به خبرگزاری ایسنا گفت: «در شرایطی که کشور برای مواجهه با ترفندهای بدخواهان نیازمند اجماع و وحدت ملی است این قبیل احکام نسبت به فعالان سیاسی خوش سابقه و انقلابی پیامدهای منفی به دنبال خواهد داشت و ما خواستار این هستیم که موضع با هدایت و دخالت موثر روسای هر سه قوه علی‌الخصوص رئیس مجلس فیصله پیدا کند.»

موج جدید علیه اصلاح‌طلبان

نماینده اردکان یزد در مجلس درباره مرجع اعمال کننده محدودیت‌های تازه علیه خاتمی و نوع آنها توضیح بیشتری نداد اما وب‌سایت کلمه در پی انتشار این خبر جزئیات بیشتری در این زمینه فاش کرده است. بر پایه این گزارش تصمیم درباره اعمال محدودیت علیه خاتمی در دادگاه ویژه روحانیت گرفته شده و حکم آن طی نامه‌ای به امضای دادستان ویژه روحانیت، ابراهیم رئیسی به خانه او فرستاده شده است. رئیسی نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم بود و خاتمی از تاثیرگذارترین حامیان رقیب او حسن روحانی محسوب می‌شود.

به نوشته‌ی وب‌سایت کلمه بر اساس حکم دادگاه ویژه روحانیت خاتمی به مدت ٣ ماه نباید در هیچ مراسم سیاسی و تبلیغی شرکت کند و حضور او “در جلسات، سالن‌ها، همایش‌ها، مراسمات هنری، از قبیل تئاتر، کنسرت، و همینطور حضور در محافل مختلف غیرخانوادگی حتی در جلسات خصوصی” ممنوع شده است.

حبس خانگی غیررسمی؟

گفته می‌شود افزون بر این محدودیت‌ها “ملاقات افراد حقیقی و حقوقی، مقامات دولتی، حوزوی، گروه‌های سیاسی، صنفی، دانشجویی و…” با محمد خاتمی ممنوع است. به این ترتیب نه تنها وعده‌های روحانی برای پایان دادن به بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد عملی نشده، مهم‌ترین حامی او نیز در وضعیتی قرار می‌گیرد که تفاوتی زیادی با موقعیت آنها ندارد.

اعمال محدودیت‌های جدید علیه خاتمی حدود دو هفته پس از انتشار عکس‌هایی از او در کنار رئیس مجلس علی لاریجانی و برخی دیگر از مسئئولان و مقام‌های ارشد حکومتی در حسینیه جماران انجام شده که در رسانه‌ها و فضای مجازی انعکاس وسیعی داشت. از مدت‌ها پیش انتشار تصویر و خبرهای مربوط به رئیس جمهور پیشین و حتی نام بردن از او در رسانه‌های ایران ممنوع اعلام شده است. با این همه پس از انتخابات ۲۹ اردیبهشت و پیروزی قاطع حسن روحانی در آن، به نظر می‌رسید محدودیت‌ها علیه خاتمی اندکی کاهش یافته تا حدی که برخی رسانه‌ها سخنان و دیدگاه‌های او را از قول دیگران نقل کرده‌اند.

بر این پایه، برخی تحلیلگران هم‌نشینی لاریجانی و خاتمی در حسینیه جماران را نشانه‌ای در مسیر رفع محدودیت‌ها علیه او و مقدمه‌ای برای پایان دادن احتمالی به بازداشت خانگی کروبی، موسوی و رهنورد ارزیابی کرده‌اند.

اگر این ارزیابی درست باشد حکم دادگاه ویژه روحانیت علیه خاتمی و محکومیت هفت فعال اصلاح‌طلب را می‌توان واکنش اقتدارگرایان نسبت به اقداماتی تلقی کرد که می‌تواند فضای امنیتی کنونی را اندکی تعدیل کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.