افشاگری، لیست برخی ازاسکله های قاچاق برادران قاچاقچی حکومتی

افشاگری

انتشار لیستی از اسکله‌ های غیر مجاز زیر نظر “برادران قاچاقچی” سپاه

انتشار لیستی از اسکله ها و بندرگاههای کشور، همزمان با واکنش فرمانده سپاه به اظهارات احمدی نژاد

 .

 باانتشار وادامه  افشا گرای های  احمدی نژاددر باره موارد مختلف ،  که در واکنش  به اظهارات فرمانده کل سپاه پیرامون “ورود کالای  نظامی و دفاعی از طریق اسلکه‌های رسمی”، بیان شده است. ودرحالیکه باورها پیرامون  وجود اسکله ها و لنگرگاههای مخفی و خارج از دسترس گمرکات (و تحت امر  نهادهای امنیتی و نظامی و محفلی) همچنان گسترش می یابد. برخی منابع خبری لیست  بندرها و اسکله های موجود و اعلام شدۀ کشور را منتشر ساختند.

.

بعد از آنکه محمود احمدی نژاد در همایش علمی تخصصی «راهبردهای نوین پیشگیری  و مبارزه با قاچاق کالا و ارز» با بیان اینکه “هیچ وزارتخانه‌ای خارج از  کنترل گمرک نباید اسکله‌ داشته باشد”، تاکید کرد:”کالاهای نظامی و دفاعی  نیز می‌تواند از گمرکات رسمی کشور وارد شود”، این گمانه‌زنی از سوی  رسانه‌ها مطرح شد که رئیس دولت مدعی وجود اسکله‌ها و گمرکات غیررسمی و مخفی  است که از طریق آنها قاچاق کالا انجام می‌شود” و همزمان با گمانه‌زنی‌ها  بود، که ناگهان محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه  در این خصوص گفت:”این بحثی  انحرافی است که توسط افرادی که به نظر ما، ذینفع هستند، مطرح می‌شود.”

.قاچاق

اما با وجود اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر اینکه دیگر  اسکله غیرقانونی نداریم، اما مراجعه به لیست اسکله‌های غیرقانونی اعلام شده  و مبادی ورودی و خروجی گمرک نشان می‌دهد هنوز عمده آن اسکله‌های غیرقانونی  جزو مبادی رسمی تجارت ایران نشده‌اند، که بررسی دو لیست اسکله‌های غیرمجازی  اعلام شده در گذشته و گمرک‌های امروز کشور این را نشان می‌دهد.

.

به گزارش خبرنگاران از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ابویی، معاون این  ستاد به مانند رییس آن همچنان تصریح می‌کند: “هیچ دستگاهی حق ندارد خارج از  دید گمرک اقدام کند و هرچند که ما اسکله غیرقانونی نداریم، اما گروهی  خواستند تاکید کنند که حتما دستگاه‌ها به این موضوع توجه کنند. وگرنه  اسکله‌های تجاری ما قطعا باید زیر نظرگمرک  باشند.”

.

در سال  های گذشته نیز حمیدرضا تقی‌زاده، دبیر وقت ستاد مبارزه با  قاچاق کالا و ارز، از بسته شدن پرونده قاچاق کالا در اسکله‌های غیرمجاز خبر  داده و گفته بود: پرونده اسکله‌ها از فهرست قرمز قاچاق خارج شده است.

.

حتی پیش از آن، علی طاهری مطلق، به عنوان رییس سازمان بنادر و کشتیرانی در  سال ۸۶ از ارائه لایحه‌ای به مجلس برای مختومه کردن فعالیت بنادر خبر داده  بود که این لایحه هم در مجلس تصویب شد.

های قاچاق سپاه 2

با وجود این، آنچه همچنان ابهام برانگیز است این که احمدی‌نژاد درآ ن زمان که رئیس جمهور بود، حتی رییس ستاد مرکزی مبازره با قاچاق کالا و ارز را موظف کرد که به  همراه وزیر کشور و استانداران مرزی در این مورد اقدامی انجام دهد. محمود  احمدی‌نژاد در این مورد گفته بود،  “اینها را تنظیم کنید و وزیر کشور،  استانداران مرزی و رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هم  بنشینند، نظمی به این کار بدهند و آن را مستمر کنند. اینها نیز باید ثبت  شوند تا معلوم شود چه کالاهایی چه موقع و از کدام مرز وارد کشور شده است؟  در واقع باید کد‌ دار، ثبت و مشخص شود تا وقتی کالا وارد بازار شد، معلوم  شود که این کالا مجاز است.”

.

سهم بخش‌ها از اسکله‌های کشور

در حال حاضراز سوی نهاد های حکومتی گفته میشود،  اسکله‌های بازرگانی در کنترل گمرک و سازمان بنادر و دریانوردی  قرار دارند و کمتر وزارت‌خانه‌ای صاحب اسکله است. به جز اسکله‌های صیادی که  در اختیار سازمان شیلات و تعدادی اسکله در اختیار وزارت نفت است، بقیه یا  اسکله‌های بازرگانی تحت کنترل سازمان بنادر و گمرک کشور یا اسکله‌های نظامی  و دفاعی هستند.

.

آخرین بار که تعداد اسکله‌های ایران اعلام شده ۲۰۱ اسکله بوده که طبق اعلام  ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز از این تعداد ۴۳ اسکله تجاری، ۶۹ اسکله  صادراتی، ۲۰ اسکله صنعتی، ۲۳ اسکله چند منظوره، هفت اسکله مسافری، ۱۵ اسکله  نظامی و ۱۳ اسکله متروک بوده‌اند. هرچند مجموع این تعداد اسکله ۱۹۰ مورد  می‌شود اما دبیر وقت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۸۶ میزان  اسکله‌های کشور را ۲۰۱ اسکله اعلام کرده بود که به نظر می‌رسد در تعیین نوع  آنها ۱۱ اسکله اعلام نشده است.

.

همچنین پیش از آن رییس این ستاد در سال ۸۳ اعلام کرده بود که از مجموع ۲۰۱  اسکله در کشور ۲۰ درصد دارای مرز گمرکی و ۸۰ درصد دیگر دارای مرز مجاز  گمرکی نیستند. این آمار به منزله قانونی بودن تنها ۴۰ اسکله است. چرا که با  در نظر گرفتن سخنان آن روزاحمدی‌نژاد تنها اسکله‌هایی قانونی هستند  که تحت نظارت گمرک کشور باشند.

.قاچاق سپاه

با وجود این، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مدعی ساماندهی ۱۶۰ اسکله  غیرقانونی است که با مراجعه به لیست اسکله‌های غیرمجاز شناخته و اعلام شده  این ستاد و حضور نداشتن آن اسامی در گمرکات ایران مشخص می‌شود همچنان آن  اسکله‌های غیرقانونی تحت نظارت گمرک نیستند، حال در حال فعالیت هستند یا  نه؟ را هم احتمالا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بدون پیگیری و بررسی  نمی‌تواند پاسخی بدهد. که تا کنون هیچ پاسخی نداده است. به جز سپاه و بیت رهبری کدام نهاد درکشور توان این را دارد، که به دولت پاسخ ندهد و مواخذه هم نشود؟

.

لیست اسکله‌های مجاز و غیرمجاز

هنوز بیش از  ۱۶۷ گمرک در کشور وجود دارد که این گمرک‌ها براساس مفاد بند ۱  ماده ۱۲ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب  ۲۷ بهمن ۸۰ و باستناد مفاد ماده ۲۶ قانون امور گمرکی و مصوبه هیات وزیران  در مورد استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی کشور است. همچنین بر اساس  قانون یکسان‌سازی تشرفات ورود و خروج کالا و خدمات از کشور مصوب ۱۷ فروردین  ۸۳ مجلس شورای اسلامی، کلیه واردکنندگان و صادرکنندگان اعم از  وزارتخانه‌ها و موسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و غیردولتی و نهادهای عمومی  غیردولتی و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات خیریه موظف هستند کالاهای  وارداتی و صادراتی خود را با تسلیم اظهارنامه گمرکی و انجام تشریفات لازم  از اسکله‌ها، فرودگاه‌ها و مرزهای مجاز فوق مطابق با دستورالعمل‌های گمرک  ایران وارد و یا صادر کنند و در غیر این صورت مشمول مقررات قاچاق کالا  خواهد بود. ولی هیچ خبری دال بر گزارش دهی اسکله های زیر نظر سپاه ونهاد های وابسته به رهبری تا کنون به رسانه ها نرسیده است.

.

جدای از اینکه این موضوع همان بحث مطرح شده احمدی‌نژاد است، باید به این  نکته توجه کرد که در همان سال ۸۳ هم به نوعی اعلام شده بود که اسکله‌هایی  که تحت نظارت گمرک نیستند، مبادی رسمی تجاری کشور محسوب نمی‌شوند.

.

در دی ماه سال ۸۳ لیستی از اسکله‌های بدون مجوز اعلام شد که از پنج استان  هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خوزستان و مازندران بود که ابتدا به  اسامی آنها اشاره می‌شود و سپس به اسامی گمرکات حال حاضر این استان‌ها.

.

اسکله‌های بدون مجوز استان هرمزگان

بستانو(غرب بندر لنگه) ـ کشتی سازی خلیج فارس(بندرعباس بستانو) ـ درگهان  (جزیره قشم) ـ سوزا (جزیره قشم) ـ لافت(جزیره قشم) ـ رمچاه(جزیره قشم) ـ  گوگسر(غرب آبکوهی) ـ دولاب (جزیره قشم) ـ لارک(جزیره لارک) ـ ابوموسی(جزیره  ابوموسی) ـ سیری(جزیره سیری) ـ کیش(جزیره کیش) ـ هنگام(جزیره هنگام) ـ تنب  بزرگ(جزیره) ـ تنب کوچک(جزیره) ـ هندورابی(جزیره هندورابی) ـ فارور(جزیره  فارور) ـ آبکوهی(غرب درک) ـ خمیر(حدفاصل لنگه و بندر عباس) ـ اسکله شهر  بندرعباس، شهید حقانی (مرکز شهر) ـ کوه مبارک(غرب خلیج جاسک) ـ  گرکوشکی(جنوب شرقی سیریک) ـ سیریک(جنوب شرقی استان) ـ بحل (شرق یک بنی) ـ  یک بنی (شرق بندر جاسک) ـ جگین(شرق جاسک) ـ جهلا(شرق جاسک) ـ یونجی(شمال  کوه مبارک) ـ طاهرونی(شمال سیریک) ـ کوهستک(جنوب شرقی گرگان) ـ معلم(شرق  بندر لنگه) ـ مغویه( غرب بندر دیوان)ـ دیوان(غرب بستانو) ـ چارک(شمال غرب  بندر لنگه) ـ چیرویه(غرب چارک) ـ شیو(غرب مقام) ـ مقام(شمال غربی چارک) ـ  اسکله فولاد بندرعباس(شرق بندر شهید رجایی) ـ بیاهی ـ کافرغان

.

گمرک‌های حال حاضر استان هرمزگان

شهید رجایی ـ پهل ـ خمیر ـ تیاب ـ کرگان ـ سیریک ـ جاسک ـ ابوموسی ـ هرمز ـ  منطقه ویژه اقتصادی معدنی و فلزی ـ منطقه ویژه کشتی سازی ـ بندر لنگه ـ  چارک ـ شیو ـ بازارچه مرزی کنگ ـ لاوان ـ سیری ـ بندر آفتاب ـ گمرک شهید  باهنر ـ گمرک فرودگاه ـ گمرک قشم ـ درگهان ـ لافت ـ گمرک کیش

.

اسکله‌هایی که در استان هرمزگان تحت نظارت گمرک درآمده‌اند

خمیر ـ ابوموسی ـ چارک ـ سیری ـ درگهان ـ کیش

.

اسکله‌های بدون مجوز استان بوشهر

اسکله صید صنعتی(خورسلطانی) ـ بندرگاه(شرق هلیله) ـ طاهری(جنوب حوضچه شیلات  طاهری) ـ جفره ماهینی (حاشیه غربی شبه جزیره بوشهر و جنوب هتل دلوار) ـ  بندر قدیمی خارک(جزیره خارک) ـ شیف(جزیره شیف) ـ لاورساحلی(شمال کنگان) ـ  هلیله( جنوب شرقی بوشهر) ـ جزیره شمالی(جنوب شرقی گناوه) ـ ریگ (جنوب شرقی  گناوه) ـ بوالخیر(شمال بندر عامری)،عسلویه (خلیج فای یند) ـ طاهری( فاصل  کنگان و عسلویه) ـ پرک(شرق طاهری) ـ کارگاه ساخت تعمیر کشتی(شرق دره گپ) ـ  صنایع دریایی ایران(قسمت انتهای خور سلطانی) ـ اسکله پودر(خور پور)

.

گمرک‌های حال حاضر استان بوشهر

بوشهر ـ بازارچه بوشهر ـ منطقه ویژه اقتصادی بوشهر ۱ ـ منطقه ویژه اقتصادی  بوشهر ۲ ـ خارک ـ دلوار ـ بوالخیر ـ کنگان و بازارچه ـ دیر ـ منطقه ویژه  اقتصادی پارس ـ عسلویه ـ نخل تقی ـ گناوه و بازارچه ـ ریگ ـ دیلم

.

اسکله‌هایی که در استان بوشهر تحت نظارت گمرک درآمده‌اند

خارک ـ بوالخیر ـ کنگان ـ عسلویه ـ ریگ

.

اسکله‌های بدون مجوز استان سیستان و بلوچستان

پسابندر(جنوب غربی خلیج گواتر) ـ اسکله کیسونی(شمال شهید بهشتی) ـ آبدلان  بندر(شرق خلیج پزم) ـ کنارک(غرب خلیج چابهار) ـ تیس(شمال غرب خلیج فارس) ـ  درک(غرب کلات) ـ گواتر(غرب خلیج گواتر) ـ کلات(غرب تنگ) ـ هومدان(غرب تنگ) ـ  گوردیم(غرب خلیج پزم)

.

گمرک‌های حال حاضر استان سیستان و بلوچستان

زاهدان ـ ایرانشهر ـ سراوان ـ بازارچه کوهک ـ بازارچه مرزی جالق ـ زابل ـ  میلک و بازارچه ـ میرجاوه ـ بازارچه میرجاوه ـ چابهار ـ منطقه آزادچابهار ـ  پیشین و بازارچه

هیچ اسکله‌ای بدون مجوزی در استان سیستان و بلوچستان تحت نظارت گمرک در نیامده است.

.

.

هر چند این بیانیه تصریح داشت،  که تنها منبع پایگاه اطلاع رسانی دولت است  اما با رجوعی به این سایت مشاهده می شود که اصل سخنان احمدی نژاد که آ ن زمان  اشاره  مستقیم به ” نهادهای امنیتی” دارد، از همان زمان حذف شده است.

.

وی گفته بود: ” تمام مرزهای غیرقانونی باید بسته بشود؛ فلان سازمان، فلان  نهاد، فلان دستگاه، هر کس یک جا را سوراخ کرده و برای خودش می‌برد،  می‌آورد، این غلط است، هیچ کس نباید مصونیت داشته باشد.”

.

رییس دولت دهم همچنین  به عنوان نمونه‌ای از  گسترده بودن قاچاق کالا در ایران به ارقام کلان حاصل از قاچاق سیگار اشاره  کرده  بود: “بین ۵۵ تا ۶۰ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می شود که معادل  ۲ هزار میلیارد تومان است. این رقم همه قاچاقچیان درجه یک دنیا را به طمع  می اندازد، چه رسد به «برادران قاچاقچی» خودمان!”

.

احمدی نژاد از “برادران قاچاقچی”یاد کرد که با واکنش شدید سردار جعفری رو به رو شد. فرمانده سپاه اتهام  زنی به سپاه درباره قاچاق کالا را برنامه ای از سوی افراد ذینفع در قاچاق  خوانده و گفته :” این افراد با مطرح کردن چنین بحث‌هایی قصد دارند توجه  دولت و دستگاه‌های دیگر را از جایی که قاچاق اصلی کالا اتفاق می‌افتد،  منحرف کنند.” احتمالا منظورش دگر نهاد های تحت  پوشش بیت رهبری بوده است.

.

لازم به یادآوری است فرمانده کل سپاه بارها مدعی شده است که،  “نیروهای مسلح به  طور طبیعی به دلیل وضعیت نظامی که دارند، اسکله‌هایی نظامی در اختیارشان  است که در آنها هیچوقت بحث تبادل کالا صورت نمی‌گیرد و این مسایل صحبتهای  انحرافی است که مطرح می‌کنند.”  اما مردم دم خروس را باور کنند یا قسم حضرت عباس را؟

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
مادران همیشه منتظر ✍🏻: عفت گوهری، عضو کارگروه زنان و برابری جنسیتی شورای مدیریت گذار

🔸مادران در همه جا با مهر و عشق بدون انتظار و بی توقع شناخته می‌شوند. مادران ایرانی اما در چهل و اندی سال گذشته با انواع ستم‌ها و بی‌رحمی‌های نظامی روبرو شده اند که ادعای بودن بهشت زیر پای مادران را دارد، اما زندگی را برای آنان پر از ترس، …

خبر
نامه حشمت اله طبرزدی، «دبیرکل جبهه دمکراتیک ایران» خطاب به رئیس جمهور فرانسه درباره ترور بیگناهان

ترور بیگناهان با شعار “الله اکبر”… آقای مکرون… ابتدا میخواهم از بابت جنایتهای اخیر در فرانسه، تاسف عمیق خودم و اکثریت ملت ایران که تریبونی ندارند را ابراز کنم. اینکه گروهی با شعار الله اکبر به انسان های بی دفاع شبیخون میزنند و با چاقو سر آنها را میبرند، یا …

خبر
بعد از ده سال انتظار، پدر زندانی سیاسی مطلب_احمدیان فوت کرد وبه وی اجازه حضور در مراسم پدر داده نشد

باکمال تاسف؛ بعد از ده سال انتظار، پدر زندانی سیاسی  فوت کرد و داغ دیدار فرزند بر دلش ماند به مطلب اجازه حضور در مراسم پدر داده نشد فوت پدر زندانی سیاسی مطلب احمدیان و عدم اعزام وی برای خاکسپاری پدرش با کمال تأسف روز ۷ آبان ماه ۹۹، آقای …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: