این مجلس شورا به‌ خدا ننگ بشر بود – شورای مدیریت گذار

گزارش

 

با انتصاب قالیباف به ریاست مجلس گوشت را به گربه سپرده‌اند

✍🏻: کاوه کامرانیان

🔸برخلاف گفته روح‌الله خمینی که مجلس در راس امور است، واقعیت این است که مجلس هیچ وقت به خصوص در دوران علی خامنه‌ای در راس امور نبوده است. تصمیمات مهم همیشه خارج از مجلس و در بیت خامنه‌ای گرفته شده است و در مواردی برای این‌که از مسئولیت آن شانه خالی کند، تصمیمی را به تصویب مجلس نیز رسانده است. شگردهای خامنه‌ای در پروسه دور زدن مجلس در تصمیم‌گیری‌های کلان و یا متوقف کردن طرح‌هایی که صلاح نمی داند، به این ترتیب است. یا با حکم من در آوردی حکومتی ، طرح را در نطفه خفه می‌کند، یا از طریق رئیس مجلس که پیک او برای ارسال دستورات به نمایندگان است، به آن‌ها اطلاع می‌دهد که راضی نیست و سرانجام در مواردی هم که ظاهرا دخالت نمی‌کند، طرح‌ها به دست اندازهای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت می‌افتند و نهایتاً یا تغییرات فاحش پیدا کرده و یا به کی رها می‌شوند.

🔸مجلس دهم از یک نظر دیگر استثنا بود. اختیارات اندکی هم که داشت توسط احکام حکومتی، شورای نگهبان و شورای امنیت از آن گرفته شد. لیدر فراکسیون امید درمدت چهار سال تنها دوبار سخنرانی کرد و بقیه مدت در گوشه‌ای صم بکم نشسته بود.علی لاریجانی پس از پایان مجلس در گفت‌وگویی اظهار کرد (نقل به مضمون) رهبری به مجلس دستور نمی‌دادند. نظرشان را به من می‌گفتند ما آن را رعایت می‌کردیم. لاریجانی دخالت رهبر را کتمان نکرد، ولی نهایت سعی خود را کرد تا این دخالت را تلطیف کند. محمود صادقی، نماینده شجاع مجلس دهم حکم حکومتی علی خامنه‌ای در ارجاع لایحه رد شده بودجه سال ۹۹ به شورای نگهبان را “وهن مجلس و وهن رهبری” و “آخرین میخ به تابوت مجلس دهم” خواند. محمود صادقی تاوان مخالفت‌هایش با دخالت‌های بیجا درمجلس را پرداخت، او به ۲۱ ماه حبس محکوم شد.

🔸از زاویه‌ای دیگر، سه انتخابات دور دوم ریاست جمهوری روحانی، مجلس دهم و مجلس خبرگان، ناخواسته برای مردم ایران موهبت بودند، و علت آن هم این است که به خوش‌بینی برای اصلاح‌پذیر بودن نظام و تئوری انتخاب بین بد وبدتر خط بطلان کشیدند. مشارکت بسیار پایین مردم در انتخابات مجلس یازدهم گواه این فرضیه است. رژیم برای لاپوشانی نرخ پایین مشارکت مجبور شد دست به عددسازی بزند ودرعین حال پذیرفت که نرخ مشارکت پایین بوده است. البته رهبرجمهوری اسلامی کماکان بر طبل پیروزی کوبید و انتخابات را درخشش مطلوب ملت ایران خواند. انتخابات مجلس یازدهم نشان داد که رژیم قید مشارکت زیاد را زده است. دراین شرایط بحرانی که بیم فروپاشی می‌رود، مجلسی دست‌آموز می‌خواهد، مجلسی که ماشین تصویب تصمیمات نظام باشد، حتی تعداد معدودی نماینده منتقد را هم نمی‌تواند تحمل کند. این سیاست بیشتر از آن که نشانه اعتماد به نفس باشد، نشانه هراس از بحران است.

🔸با انتخاب قالیباف به ریاست مجلس گوشت را به گربه سپرده‌اند. مردی که فسادش شهره خاص و عام است به ریاست مجلس گمارده شد. فساد در بین مقامات جمهوری اسلامی چنان شیوع پیدا کرده که دیگر نقطه ضعف محسوب نمی‌شود.از مزایای برخی از نمایندگان مجلس یازدهم همین بس که تخلف هشت نفردرمدارک تحصیلی محرز شده و یک نفر دیگر به گفته مدیرکل آموزش وزارت علوم، مدرک تحصیلی خود را از موسسه‌ای گرفته است که وجود خارجی ندارد.

مقاله کامل را در سایت گذار بخوانید

(https://iran-tc.com/fa/%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D9%86%D9%86%DA%AF-%D8%A8%D8%B4%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF/)#شورای_مدیریت_گذار

@IranTC_Official

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
تهدید به مرگ با آمپول هوا مصطفی هاشمی‌زاده،‌ دانشجوی بازداشتی جانباختگان هواپیمای اوکراینی توسط ماموران امنیتی

مصطفی هاشمی‌زاده،‌ دانشجوی بازداشتی مراسم یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی در دی‌ماه ۹۸، در زمان بازداشت و بازجویی از سوی ماموران امنیتی به مرگ با آمپول هوا تهدید شده است. وی که دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه تهران است می‌گوید پس از بازداشت در دی‌ماه سال گذشته چندین بار تهدید به «مرگ» …

گزارش
خط فقر ۱۰ میلیون تومان شد

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران: 🔹خط فقر در جامعه برای خانوار ۴نفره ۱۰میلیون تومان است. 🔹بسیاری از کارگران توان خرید گوشی موبایل برای ادامه تحصیل فرزاندانشان را ندارند. 🔹با دریافت خوشبینانه حقوق ماهیانه سه میلیون تومان به راحتی میتوان اثبات نمود که کارگران (بیش از نیمی از جمعیت کشورمان) در …

گزارش
مصدومیت دو کارگر و سه آتشفشان در حادثه آتش سوزی کارخانه مواد شیمیایی

  مصدومیت دو کارگر و سه آتشفشان در حادثه آتش سوزی کارخانه مواد شیمیایی دو کارگر و سه آتشفشان در حادثه آتش سوزی شب گذشته یک کارخانه مواد شیمیایی در شهرک صنعتی اشتهارد مصدوم شدند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: