باران متّاقی:مبارزات صنفی نیروی کار ایران

مبارزات صنفی نیروی کار ایران، از وجه سیاسی روشن برخوردار است
✍🏻: باران متّاقی

🔸جمهوری اسلامی برای به زانو درآوردن رهبران جنبش کارگری در داخل کشور هر نوع سیاستی را اعمال کرده و خواهد کرد٬ تا شاید بتواند چهره‌های خوشنام جنبش کارگری را بی رمق و از تاثیر گذاری آنان بکاهد.

🔸سرکوب بی وقفه رهبران میدانی طبقه کارگر ایران در شرکت‌ها و معادن بزرگ همچون نیشکر هفت‌تپه، هپکو و آذرآب در اراک، صنایع چوب در گیلان و مازندران همچون چکو، یا صنایع نساجی در اصفهان از جمله کارخانه بزرگ پل اکرین و فولاد اهواز، معدن چادرملو در یزد٬ یا معدن زغال سنگ در کرمان و… بخشی از سیاست حاکمیت است٬ تا اعتصاب عمومی کارگران شکل و قوام نگیرد. به عنوان نمونه:

🔸پرونده سازی مجدد علیه جعفر عظیم‌زاده در حالی صورت گرفته است که نزدیک به ۱۷ ماه از زندانی شدن وی می‌گذرد.
«طبق اظهارات قاضی شعبه دوم بازپرسی دادگاه انقلاب تهران که روز پانزدهم اردیبهشت عظیم‌زاده را مورد بازپرسی قرار داد٬ “اتهام تبلیغ علیه نظام” از طریق انتشار بیانیه جمعی با دیگر زندانیان و فایل صوتی در دفاع از کارگران هفت تپه و بازداشتی‌های روز جهانی کارگر سال گذشته به وی منتسب گردیده است.

🔸اعمال فشار امنیتی و قضایی به جعفر عظیم‌زاده تنها به پرونده‌سازی جدید علیه او خاتمه نیافته است٬ و قوه قضاییه در اقدامی خصمانه برای اکرم رحیم‌پور همسر جعفر نیز پرونده قضایی تشکیل داده است٬ و همچنین در تلاش است تا وثایق وی که بایست از زمان زندانی شدنش رفع توقیف می‌شد را٬ ضبط و مصادره کرده و به فروش برساند. «حاکمیت قصد دارد تا با این اقدامات مانع از آزادی جعفر عظیم‌زاده شود.»

🔸در واقع رهبران میدانی، فعالین کارگری و حامیان آنان نمادی از جنبش کارگری به شمار می‌آیند و جمهوری اسلامی خوب می‌داند که رویارویی با چنین جنبشی امری ساده و آسان نیست. بنابراین برای مهار آن سیاست چماق و حلوا را اخیرا در پیش گرفته است و به تعبیری در حال بازبینی دوباره سیاست‌های خود نسبت به جنبش کارگری است. به همین خاطر است که قوه قضائیه طی هفته‌های جاری به طور رسمی برخی از احکام فعالین کارگری نیشکر هفت تپه را ابطال نمود.

🔸طبقه کارگر ایران، رهبران میدانی آن و حامیان جنبش کارگری ایران٬ خوب آگاهند که سیاست‌های نادرست و ضدانسانی جمهوری اسلامی و بحران‌های ریز و درشت اقتصادی، زندگی کارگران را به طور همه جانبه تحت شعاع قرار داده‌اند. بنابر این دگرگونی چنین وضعیتی، هدف اول و آخر جنبش کارگری ایران است.

🔸در پایان می‌توان گفت که؛ نمایندگان راستین و اصیل نیروی کار ایران، همان رهبران میدانی هستند که تحت شدیدترین سرکوب‌ها همچنان مطالبات صنفی، اجتماعی و طبقاتی را مورد تاکید قرار می‌دهند و در مبارزات جاری سهم تعیین کننده‌ای دارند. روند و مطالباتی که دارای پیام و جوهر کاملا سیاسی است.

🔸در فرایند مقاومت مدنی مردم ایران در برابر حاکمیت جمهوری اسلامی، مطالبات شوراها و سندیکاهای مستقل از قدرت، دست‌مزد کافی، امنیت شغلی و جانی٬ قانون کار عادلانه و رفع تبعیض‌های طبقاتی و اجتماعی بخشی از مطالبات اساسی و سیاسی نیروی کار جامعه ما را تشکیل خواهند داد. و هر جریان، نحله و گرایشی که بتواند در تحکیم و تقویت مسائل فوق گام بردارد، جزیی از نماینده سیاسی طبقه کارگر ایران محسوب خواهد شد. چرا که تلاش برای تحکیم و ثبات منافع طبقاتی و اجتماعی نیروی کار، معیار و شاخصی است که در پرتو آن توسعه سیاسی و شکوفایی اقتصادی میسر خواهد شد.

لینک سایت گذار

(https://iran-tc.com/fa/)#شورای_مدیریت_گذار

@IranTC_Official

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: