“یاشار دارالشفا”, دانشجوی رشته سلامت و رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دانشگاه تهران, در حالی که در منزل یکی از دوستانش بسر می برد در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به آن مکان به روشی خشونت آمیز بازداشت شد.
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, صبح امروز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, “یاشار دارالشفا”, فعال دانشجوئی در حال تحصیل در رشته سلامت و رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دانشگاه تهران, در پی یورش خشونت آمیز ماموران وزارت اطلاعات به منزل دوست این فعال دانشجوئی وی را بازداشت و پس از انتقال به منزلش آن مکان را کاملا مورد تفتیش قرار داده و لوازم شخصی وی را ضبط کرده و به همراه وی به مکان نامعلومی منتقل کردند.

 

ساعت ۷ صبح روزجاری,  حدود ۲۰ تن از ماموران وزارت اطلاعات, با یورش به منزل دوست “یاشار دارالشفا” و شکستن درب ورودی منزل با دیلم، اقدام به بازداشت این فعال دانشجوئی کردند. ماموران وزارت اطلاعات پس از بازداشت “یاشار دارالشفا” را به منزل شخصی‌اش انتقال داده و پس از تفتیش منزل وی و ضبط تعدادی از وسایل شخصی از وی این فعال دانشجوئی را  به مکان نامعلومی منتقل کردند.

یاشار دارالشفا, فعال دانشجوئی چپ گرا, متولد ۱۳۶۱ و دانشجوی دانشگاه تهران در پی اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ طی ۲ مرحله بازداشت از سوی وزارت اطلاعات در ماه‌های آبان و بهمن سال ۱۳۸۸و انتقال به زندان اوین و بلاتکلیفی ۵۴ روزه در بندهای امنیتی ۲۴۰ و همچنین بند امنیتی ۳۵۰ در این زندان با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شده بود.

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این فعال دانشجوئی و ارجاع پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران, در مردادماه ۱۳۸۹ از سوی شعبه مذکور به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی”، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” مورد محاکمه قرار گرفت و در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

با قطعی شدن حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر برعلیه “یاشار دارالشفا”, این فعال دانشجوئی جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در تاریخ ۱۵ آبان ماه سال ۱۳۹۱ بازداشت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده بود و از جمله زندانیانی بود که در وقایع ۲۸ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۳ در بند ۳۵۰ زندان اوین مورد ضرب و شتم مأموران گارد زندان قرار گرفت و به سلول انفرادی بند امنیتی۲۴۰ این زندان منتقل شده بود.

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۵و پس تائید در خواست آزادی مشروط “یاشار دارالشفا” از سوی دادستانی تهران و سپری کردن یک شوم مجموع محکومیت حبس ۵ سال و ۶ ماهه خود این فعال دانشجوئی از از زندان اوین آزاد شده بود.

 

در روزهای اخیر و همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی که در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و روند سعودی تورم برگزار شده علاوه بر شهروندانی که در این تجمعات از سوی نیروهای امنیتی مورد رفتارهای قهرآمیز و و خشن قرار گرفتند دانشجویان بسیاری نیز از سو نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

پیش از این و در جریان اعتراضات مردمی روزهای اخیر دستکم ۵۰ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تهران ازجمله سها مرتضایی، امیر فرصتی، نرگس باقری، علی نانوایی، کامیار ذوقی، بنفشه چراغی و ملیکا قراگوزلو بازداشت شده‌اند.

در تاریخ ۲۶ آبان ماه نیز محمدامین حسینی دانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابل توسط نیروهای امنینتی بازداشت شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: