«روزبه مشکین‌ خط»، زندانی سیاسی که نزدیک به پنج سال از محکومیت ده ساله خود را سپری کرده است و پس از بیست روز مرخصی برای طی کردن دوران محکومیت ۱۰ ساله خود مجددا به زندان اوین فراخوانده شده است.

این زندانی شصت ساله که از مشکلات کلیوی و آلرژی با زمینه عفونت رنج می‌برد، علیرغم سپری کردن بیش از یک سوم از دوران محکومیتش و با وجود قول قاضی برای آزدی، پس از اعطای این مرخصی، دوباره به زندان فراخوانده شده است.

 بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌وایر، نهادهای امنیتی او را با قول آزادی مشروط، به نوشتن درخواست آزادی مشروط مجبور کرده‌اند و با گذشت تنها بیست روز از مرخصی او، به آقای مشکین خط گفته‌اند باید به زندان باز گردد.

این زندانی سیاسی در طول دوران محکومیتش، مادر، خواهر و برادرش را از دست داد و مسئولان حتی یک روز مرخصی تحت الحفظ برای حضور در مراسم عزیزان از دست رفته‌اش به او نداده‌اند.

روزبه مشکین‌ خط در سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. این فعال سیاسی پس از برگزاری دادگاه بدوی به مدت دو ماه در بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در سنندج در سلول‌های انفرادی و تحت بازجویی بوده است.

وی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام تشکیل و راه‌اندازی گروه و دسته به قصد براندازی نظام، اجتماع و تبانی،اقدام علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، مجموعاً به ۲۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

دلیل انتساب این اتهامات علیه وی، در رابطه با تشکیل حزب ایران سرافرازعنوان شده است، در حالی که آقای مشکین خط مدعی است وزارت کشور مجوز تاسیس و فعالیت این حزب را صادر کرده است.

مردادماه ۹۸ این محکومیت توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر عینا تایید شد. یک سال پس از تایید حکم در پی درخواست تقلیل مجازات، محکومیت وی به ۱۰ سال حبس تغییر کرد.

نام آقای مشکین خط پیش از این به عنوان یکی از اعضای هیئت موسس جبهه اصلاح طلبان به نمایندگی از حزب ایران سرافراز در سال ۹۳ توسط این جبهه منتشر شده بود.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: