برای دومین بار نوزادی در بلوچستان در حال ولادت سر از تنش جدا شد!

 

هفته گذشتی اتفاقی در یکی از بیمارستان های شهر ایرانشهر رخ داد که تا روز گذشته برای پنهانکاری آن تلاش های زیادی صورت گرفت، اما با انتشار یک متن و عکسهای تکان دهنده در شبکه های مجازی زوایای اولیه موضوع آشکار شد که خبر از جدا شدن سر یک نوزاد در هنگام ولادت میداد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، سه شنبه هفته گذشته 9 آبان 96 نوزاد در حال ولادت که پدر او پرویز بامری اهل روستای گنبد علوی دلگان است در بیمارستان ایران، شهر ایرانشهر سرش از تن جدا شد و مسئولان بیمارستان برای پنهانکاری این خطای پزشکی بدون اطلاع رسانی از مرگ نوزاد، از خانواده برای رفع مسئولیت امضا گرفتند.

بامری یکی از بستگان نزدیک کودک فوت کرده در تشریح ماجرا به کمپین گفت: سه شنبه هفته گذشته مادر این نوزاد، درد زایمان گرفت، ابتدا در درمانگاه دلگان بستری شد اما بخاطر نبود اورژانس او را با ماشین شخصی به بیمارستان ایران ایرانشهر منتقل کردند، که ساعت 10 صبح به بیمارستان رسید.

وی افزود: بخاطر بزرگ بودن جثه بچه مادر درخواست سزارین کرده بود اما پزشکان قبول نکردند. ساعت 8 شب دچار درد شدید می شود و پرستاران را صدا می کند، اما کسی توجه نمیکند، تا اینکه نوزاد به مرحله ای از تولد می رسد، و پرستاران با دستپاچگی برای بیرون کردن نوزاد تلاش میکنند اما بخاطر بزرگ بودن جثه نمیتوانند، حتی یک مرد از پرسنل بیمارستان را صدا میکنند ولی موفق نمی شوند و در همین حالت یا سر از تن بچه جدا می شود و یا اینکه خودشان می برند. بعدا فورا مادر را می برند اتاق عمل برای سزارین، و نیمه دیگر بدن را ساعت 10 یا 11 شب از بدن خارج می کنند و سپس به هم بخیه می زنند.

بامری ادامه داد: پرسنل بیمارستان برگه ای آوردند و از همراهان زن خواسته اند که انگشت زده و امضا کنند و گفتند که کودک سالم است آنها هم خبر نداشتند و امضا کردند و بعدا متوجه شدند که کودک فوت کرده است اما هنوز از اصل ماجرا مطلع نبودند.

منابع بیمارستان به یکی از گزارشگران کمپین گفتند: اخبار فضای مجازی صحت ندارد، مادر در حالت سزارین بوده و کودک هم در شکم مادر فوت کرده بود که تیغ جراحی باعث ایجاد بریدگی در گردن نوزاد شده است و پس از آن بخیه زده شده است.

بامری اما در پاسخ به سوال کمپین در مورد صحت ادعای مسئولان بیمارستان گفت: این حرفها کاملا لاپوشانی واقعیت است، عکسها را ببینید، سر کودک کاملا از سرش جدا شده است و کل دور تا دور سر بخیه های ناجور خورده است.

وی ادامه داد: روز بعد زایمان، به خانواده نوزاد گفته اند که کودک وقت زایمان فوت کرده است و جسدش را در حالی تحویل داده اند که کاملا پوشانده شده بود و همراهان هم بخاطر احترام میت در آن وقت بازش نکردند ولی وقتی تا بمپور منزل یکی از بستگانشان رسیدند، به جسد نگاه کردند و با این صحنه رو به رو شدند و از همانجا به 110 زنگ زدند و پلیس نوزاد را با خود به پزشکی قانونی برده است و تازه دیروز جسد از پزشکی قانونی تحویل گرفته و دفن شده است.

نامبرده همچنین گفت: مسئولان بیمارستان خانواده را تهدید کرده اند که شکایت نکنند و الا برای مادر نوزاد که تا آن موقع بستری بوده و حال خوبی نداشته هم بد تمام می شود. مادر نوزاد هم تازه امروز حالش بهتر شده و مرخص شده است.

لازم به یاد آوری است که پیشتر در آذر ماه 94 مورد مشابهی در بیمارستان چابهار رخ داد که سر نوزاد خیر النساء جدگال از بومی های منطقه چابهار در بیمارستان امام علی این شهر از تن جدا شد.

گفتنی است، آمار مرگ و میر مادران و فرزندان در حال ولادت در بلوچستان سه برابر متوسط کشوری است و علیرغم تلاشهای که توسط مسئولان اعلام شده است این مشکل همچنان حاد است و جان بسیاری از مادران و نوزادان در بیمارستان های استان سیستان و 23316494_2243148335911547_2721725157191753677_nبلوچستان از دست می رود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.