بس کنید مجازات دادخواهان را!

  • By :
  • Category : خبر
خبر

f5

دادگاه تجدید نظر خانم منصوره بهکیش به تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶حکم هفت سال و نیم او را که سال پیش صادر شده‌بود، تائید کرد. در سال ۱۳۹۱ هم خانم بهکیش به چهار سال حبس محکوم شده بود که شش ماه آن تعزیری و سه سال و نیم تعلیقی بود برای مدت پنج سال. این مدت در حال اتمام بود که با پرونده جدیدی که برای او باز کرده‌اند، حکم تعلیقی قطعی و در مجموع یازده سال و نیم حکم زندان می‌شود.

با چه کیفرخواستی؟ “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور”.
همگی آگاه هستیم که “جرم‌”هائی که این واژه‌های رعب‌انگیز به آنها اطلاق می‌شوند، فعالیت‌های مدنی، سیاسی، صنفی، فرهنگی و نظیر اینها را دربرمی‌گیرند.

“جرم” منصوره بهکیش چیست؟ دادخواهی.
او، که شش تن از اعضای خانواده اش در دهه ۶۰ اعدام شده‌اند، عضوی فعال از مادران و خانواده های خاوران است. کسانی که به گفته خود وی “هیچ گاه حاضر نشدند که از حقوق خود به عنوان یک انسان دادخواه دست بشویند و ظلمی را که در حق شان شده است، به فراموشی بسپارند.”

جرم منصوره بهکیش دادخواهی است. او به همراه خانواده‌های دیگر خواستند و می‌خواهند بدانند عزیزان‌شان به چه اتهامی محاکمه و اعدام شدند؟ چرا فرصت دفاع به ‌آن‌ها داده نشد؟ چرا از داشتن حق وکیل و دیگر حقوق متهم محروم ماندند؟ آنها خواستار روشن شدن جنایت های دهه ی شصت و به ویژه تابستان ۶۷ هستند. خانم بهکیش که دو برادرش در این سال اعدام شدند، و دیگر خانواده‌های اعدام شدگان ۶۷ می پرسند به چه جرمی عزیرانشان را دوباره محاکمه کردند. کجا دفن شان کردند؟ می خواهند بدانند در آن تابستان در زندانهای کشور چه گذشت. می خواهند اعضای هیئت مرگ، تصمیم گیرندگان آن کشتار بزرگ و کسانی که احکام مرگ را اجرا ‌کردند، پاسخگوی اعمالشان باشند.

آنها خواست خود مبنی بر روشن شدن حقیقت و پاسخ‌گوئی مسئولین و حق دادرسی عادلانه در مورد عزیزان شان را از طریق نامه به مقامات ایران، نهادهای بین المللی ارائه کرده و به گوش مردم ایران رسانده‌اند.

از “جرم” های منصوره بهکیش مقابله با فراموشی است. او به فرمان سکوت حکومت تن نداده، به خاوران رفته و از گورهای جمعی آنجا سخن گفته است. اعدام عزیزانش را فراموش نکرده و برای‌شان مراسم بزرگداشت گرفته‌ است و درخواست هایش را کتبی نیز نوشته و اعلام کرده است. ولی هیچ مقامی تا به حال پاسخی به او و دیگر خانواده ها نداده است، تنها در اشکال مختلف بر آزار آنها افزوده‌اند.

یکی دیگر از دلایلی که خانم بهکیش به خاطر آنها به یازده سال و نیم زندان محکوم شده، حضورش در حرکت مادران پارک لاله است. در سال ۱۳۸۸ در اعتراض به دستگیری‌ها، قتل و سرکوب معترضان این زنان در پارک لاله دور هم جمع شدند و خواستار قطع کشتار، آزادی زندانیان سیاسی و محاکمه و مجازات مسببین این کشتارها شدند.

به خاطر فعالیت های دادخواهانه حالا خانم بهکیش را در جایگاه متهم نشانده و به چنین حکم سنگینی محکوم کرده‌اند. شرم‌آور نیست که جای شاکی و متهم را این‌چنین مخدوش می کنند؟ این نشان بارز دیگری از بی‌داد و ننگی دیگر بر پیکر دستگاه فاسد قضائی و دست‌اندرکاران آن است.

ولی بی‌دادگران باید بدانند که با ارعاب و مجازات نمی توانند صدای دادخواهی را در کشورمان خاموش کنند. “حق حقیقت” بخش جدائی ناپذیر حقوق جهانی بشر و حقوق مدنی است.

ما، داغ‌دیدگان و خانواده‌های اعدام شدگان و قتل‌های سیاسی، در کنار خانم منصوره بهکیش ایستاده‌ایم و خاموش نمی‌مانیم. ما حکم زندان منصوره بهکیش را شدیدا محکوم می کنیم و خواستار لغو آن هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
پناهجوی ایرانی در ناکجاآباد؛ امید طوطیان از گرفتاری در بین دو گذرگاه مرزی می‌گوید

امید طوطیان، هنرمند پناهجوی ایرانی، از نیمه ماه سپتامبر در منطقه حائل در جزیره قبرس سرگردان است امید طوطیان، هنرمند ایرانی که جلای وطن کرده است، چند روزی است که در منطقه حائل در بین دو گذرگاه بین جمهوری قبرس و منطقه قبرس شمالی گرفتار شده است. او در اوایل …

خبر
🔴فوری : فیلم آتش زدن بیدادگاه ضدانقلاب شیرازمکانی که حکم ظالمانه ‌قتل نوید افکاری را صادر کرد

جوانان غیور شیراز بیدادگاه  ضدانقلاب مکانی که حکم ظالمانه ‌قتل نوید افکاری را صادر کرد به آتش کشیدند🔥✊ ایول ایول شیرای شیرازی   ساعتی قبل جوانان شرافتمند شیرازی دادگاه انقلاب محل صدور احکام ظالمانه علیه زندانیان سیاسی را به آتش کشیدند. ماموران خامنه‌ای بلافاصله وارد محل شدند و برای پاک‌کردن …

خبر
مزدوران رژیم در این ویدیو ها را شناسایی و به همه معرفی کنیم.

باشد که پاسخ جنایت هایشان را از مردم بگیرند. ‼️امیر سعیدی #کرمانشاه از مزدوران بسیجی گردان ضد شورش امام علی در کرمانشاه که نقش فعالی در سرکوب اعتراضات مردم و جوانان در کرمانشاه داشته است. هرگونه اطلاعات و مشخصات از این مزدور را در اختیار راسویاب قرار دهید. 🔸هشدار به …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: