بیانیه‌ی مادران پارک لاله در خصوص شیوع گسترده ویروس کرونا در زندان‌های ایران

مادران پارک لاله با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید از شیوع گسترده ویروس کرونا در زندان‌های سراسر کشور و وضعیت اسفبار زندانیان، خواستار آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و زندانیان عادی کم‌خطر شدند.

بخشهای از این بیانیه در ادامه می‌آید:

حکومت اسلامی ایران در شرایطی زندانیان را در زندان های نام آشنا و گمنام محبوس کرده است که شیوع ویروس کرونا در ایران به شدت در حال گسترش است و زندان ها نیز وضعیتی بسیار اسفبار، غیر استاندارد و غیر بهداشتی دارند و تعداد زندانیان نیز از ظرفیت زندان ها به مراتب بیشتر است. این شرایط در زندان های شهرستانها و زندان هایی که زندانیان را برای آزار و شکنجه بیشتر به آنجا منتقل میکنند، از جمله در زندان های؛ گوهردشت، فشافویه، کهریزک و بسیاری از زندان های شهرستانها و دیگر زندان های ناشناخته و غیر رسمی که زندانیان را به صورت پنهانی نگاه می دارند، خطر ابتلای زندانیان به ویروس کرونا حتمی است و باید راهی اساسی برای برون رفت از این شرایط و نجات جان زندانیان و سلامتی آ نها و خانواده هایشان یافت.

چگونه میتوان باور کرد، در این شرایط خطرناک که طرح رعایت فاصله گذاری و ایزوله کردن افراد در دستور کار قرار دارد، مسئولان قضایی و امنیتی ما این چنین بی رحمانه با زندانیان و خانواد ههای آنها رفتار می کنند، گویی عامدانه قصد کشتن زندانیان سیاسی و خانواد ههای شان را دارند. در شرایطی که خانوادهها و زندانیان برای جلوگیری از گسترش ویرو س کرونا حتی از خیر ملاقات می گذرند تا خطر انتقال این ویروس را به همدیگر و دیگر اعضای خانواده کاهش دهند، حکومت که مسئولیت حفظ جان زندانیان را دارد، هیچ اقدامی انجام نمی دهد. در زندان های ایران اگر یک زندانی مبتلا شود، بی تردید دیگر زندانیان و خانواد ههایی که برای ملاقات میروند نیز به سرعت مبتلا خواهند شد و باید هر چه زودتر زندانیان سیاسی و زندانیان عادی، از زندان ها آزاد شوند و در خانه های خود تحت مراقبت قرار گیرند.

فاجعه بارتر اینکه در این شرایط خطیر قوه قضاییه ایران، نه تنها جان زندانیان و خانوادهها و حتی پرسنل خود را با خطر مرگ روبرو می کند، بلکه حاضر نیست که بازداشت ها، احضارها و دادگاه ها را متوقف کند تا از شیوع این بیماری بکاهد و احضارها، بازداشت ها، دادگاه ها و صدور احکام سنگین بی شرمانه و بدون وقفه ادامه دارد.

ما مادران پارک لاله ایران از مردم شریف و آزاده ایران و از سازمان بهداشت جهانی و از تمامی نهادها و سازمان های ایرانی و بین‌المللی میخواهیم به هر شکل که میتوانند به حکومت ایران فشار بیاورند تا زندانیان عادی با احکام سبک و «تمام زندانیان سیاسی» که برای زندگی بهتر مردم در زندان ها گرفتار این جانیان شده اند، از زندان ها آزاد شوند. بی تردید مسئولیت مستقیم حفظ سلامتی و جان زندانیان سیاسی و عادی، خانواد هها، احضار شدگان به دادگاه ها و بازداشت شدگان جدید و پرسنل مربوطه به عهده ی دولت و قوه ی قضاییه ایران است.

فریادهای خانواده ها یکی پس از دیگری به گوش میرسد، ولی هیچ مقام مسئولی پاسخگو نیست و خودشان را به کری و کوری و نشنیدن و ندیدن زده اند، گویی به عمد میخواهند جان زندانیان و به ویزه جان سیاسی را بگیرند. انسا نهای شریف و آزادهای که تمام هستی خود را برای بهبود شرایط زندگی مردم گذاشته‌اند، با خشونتی افسار گسیخته از طرف مسئولان حکومتی روبرو شدهاند و جان و سلامتی خودشان و خانواده هایشان در معرض خطر جدی است.

ما مادران پارک لاله خواستار آزادی هر چه سریعتر تمامی زندانیان سیاسی و زندانیان عادی کم خطر هستیم. هم چنین ما میخواهیم تمامی احضارها، بازداشت ها و احکام زندانیان سیاسی بدون قید و شرط لغو و احکام زندانیان عادی به حالت تعلیق در آید. پیش از آنکه دیر شود و شاهد وقوع فجایعی بیشتر در درون و بیرون زندان های ایران و دادگاه ها و ادارات وابسته به قوه قضاییه و سازمان زندان ها باشیم، باید هر چه سریعتر راهی اساسی برای آزادی زندانیان در زندان های ایران بیابیم.

مادران پارک لاله ایران ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

#جان_زندانیان_در_خطر_است
#کرونا_زندان
#شورش_زندان
#تعطیلی_اداره_کارخانه_سربازخانه_زندان
#حمایت_سراسری_از_زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: