c968794f884a67618acf3cc651da16fd_M
كانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی ها 23اردیبهشت ۹۶: زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان از مردم ایران، مذاهب، اقوام و بخصوص اهل سنت ایران خواسته است که این انتخابات نمایشی را قاطعانه تحریم نمایند.
متن کامل این بیانیه را به نقل از فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران بخوانید:
با عرض سلام و ادب و احترام به محضر همه دوستداران، همانطور که مستحضرید در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران قرار داریم همه رسانه های دولتی و محافل در این موضوع داغ هستند. در ۳۲سال گذشته همه روسای جمهوری با شعار و ادعای خالی از شعور و عمل، مردم را سرگردان و سرکار گذاشته و مشغول اتهام زنی به یکدیگر و رسیدن به اهداف شخصی خود بوده و به مطالبات و خواسته های مردم توجهی نداشته اند. مع‌الاسف در این میان بیشترین آسیب را اهل سنت و اقلیت های قومی و مذهبی دیده و به خواسته های خود نرسیده اند و در فقر مطلق و محدودیت ها در همه زمینه ها سوخته و می سوزند. آنچه مدنظر است این است که در ۱۱دوره گذشته ریاست جمهوری یک نفر از اهل سنت به عنوان رئیس جمهور در انتخابات نتوانسته نام نویسی و یا شرکت کند و حتی چنین پیشنهادی هم داده نشده است. و همچنین رئیس جمهوری در کابینه خود که از وزرا و غیره تشکیل شده یکی از اهل سنت را منصوب نکرده و وعده های داده شده از سوی آنها محقق نشده که می توان مجوز ساخت مسجد در پایتخت و همچنین در دیگر شهرهای بزرگ، آزادی بیان و قلم و محرومیت زدایی را نام برد.
از مشکلات موجود نه تنها چیزی کم نشده بلکه مشکلات جدید و جدی بر آنها اضافه شده که  مهمترین آنها بیکاری آحاد مردم خصوصا جوانان و بیکار بودن افراد تحصیل کرده و نبود شغل و و ایجاد اشتغال، بکار نگرفتن افراد بومی در ادارات و نبود زیرساخت ها و زبربناها، در اختیار نگذاشتن تسهیلات در همه زمینه ها بالاخص برای روستاییان و کشاورزان و ایجاد محدودیت برای سرمایه گذاران اهل سنت در سرمایه گذاری در مناطق اهل سنت و حتی تهدید آنها به خاطر داشتن سرمایه خصوصا در استان سیستان و بلوچستان را نام برد.
یکی دیگر از مشکلات جدی مربوط به زندانیان سیاسی، که از مسئول ترین قشرجامعه هستند و همچنین خانواده های آنها است سعی دارند آنها را به حاشیه برانند و از سوی دولتمردان در هر دوره ریاست جمهوری به فراموشی سپرده شده گویا اصلا زندانیان سیاسی در ایران وجود ندارند. با توجه به رفتارهای غیر انسانی و مشکلات موجود در زندانها، یکی از روسای جمهوری نسبت به زندانیان اقدام به سخن و اعتراض به نحوه نگهداری زندانیان که چندین برابر بیشتر از ظرفیت زندان ها بسر می برند نکرده است حتی هیئت مستقلی برای بازدید و نظارت و تحقیق در این زمینه از قبیل شکنجه های طاقت فرسا و غیرقانونی در بازداشت خانه ها، بلاتکلیفی و بازداشت طولانی مدت ۲ الی ۱۵سال و اعدام های بی وقفه جوانان اهل سنت خصوصا در استان سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق محروم که هزاران خانواده را بی سرپرست و بی خانمان کرده آن هم بدون داشتن منبع درآمدی که در فقر و محرومیت تحمیلی دست به گریبان کرده است. این گوشه ای از درد و رنج قشری از جامعه که یکی بیرون از زندان به نام اهل سنت و مشکلات جدی دیگری پشت میله های زندان که از طرف دولتمردان شعاری نه شعوری از یاد رفته اند بود. نمی توان همه مشکلات را نوشت  برای تلنگر به همین اندازه کفایت می کنیم.
لذا از همه اقشار مختلف بخصوص اهل سنت و اقلیت های قومی و مذهبی و مردم ایران می خواهیم که این انتخابات را که رئیس جمهور در آن مترسکی بیش نیست و آلت دست دیگران است را تحریم کنند. ما زندانیان سیاسی زندان زاهدان هم این انتخابات را تحریم می کنیم.
زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان – اردیبهشت ۱۳۹۶
مولوی نورالدین کاشانی، مولوی عبدالرحیم کوهی، امان الله بلوچ زهی، همزه ریگی، بشیراحمد حسین زهی، عابد بم پوری، اسحاق کلکلی، میثم چندانی، حسن دهواری، الیاس قلندرزهی، شیرمحمد زمانی پور، نوید سپاهی، شیرجان دهواری، ابوبکر رستمی، سجاد بلوچ، چاکری، عبدالخالق ریگی، صوفی چمبری، درمحمد شه بخش، اسماعیل شه بخش، عبدالله نوتی زهی، محسن قنبرزهی، محمدرضا قنبرزهی، عبدالملک قنبرزهی، عبدالحمید کارازهی، عبدالصمد هود، عطاالله هود، عبدالوحید هود، زبیر هود، عظیم بلوچ زاده، ابوبکر ملازهی، مصیب وطن خواه، حامد باران زهی، امین ریسی، بشیراحمد بلیدهی، صدیق باران زهی، ادریس بلیدهی، جاوید دهقان، محمود کلکلی، امید ایمانی.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: