بیانیه حمایت و همبستگی با زنان افغانستان

گزارش

ما تشکل های مستقل زنان ایرانی همبستگی خود را با زنان افغانستان در مبارزه علیه قدرت گیری مجدد طالبان اعلام نموده و خود را در رنج و درد تحمیل شده بر آنان، عمیقا شریک میدانیم. زنان ایران و افغانستان تجربه مشترکی در مقابله با اسلام سیاسی، ستم، سرکوب و بی حقوقی قرون وسطایی تحمیل شده توسط حکومت های زن ستیز و واپسگرا را از سر میگذرانند.
ما مصمم هستیم تا در این شرایط خطیر، همراه و همدوش با زنان افغانستان صدای اعتراض خود را علیه مرتجعین بنیادگرا و زن ستیز بلند کنیم و با قوت تمام هرنوع تعرض به حقوق انسانی زنان را زیر نام قانون، دین، مذهب و سنت محکوم کنیم.
ما به رسمیت شناختن حکومت طالبان در افغانستان را توسط هرکشوری با توجیه اینکه “طالبان تغییر کرده” و “معتدل شده”! محکوم می کنیم و در کنار زنان در افغانستان علیه آن می ایستیم. طالبان با تصرف مجدد قدرت سیاسی و اعمال حاکمیت بر سرزمین افغانستان زنان و دختران را تحت عنوان “جهاد نکاح” به بردگان جنسی برای سربازانش تبديل کرده است.
ما هم صدا با زنان افغانستان براین امر تاکید میکنیم که به قدرت رسیدن اسلام سیاسی و طالبان، نه در گذشته و نه امروز، هرگز انتخاب مردم و بخصوص زنان در افغانستان نبوده ونیست. احترام به حق انتخاب محل اقامت و فراهم کردن تسهیلات فوری برای ورود به کشورهای امن و احترام به حقوق شهروندی برای همه پناه جویان ازافغانستان، و بویژه زنان، مورد پشتیبانی ما میباشد.
پناهندگی سیاسی حق هر زنی است که از افغانستان و حاکمیت طالبان، این گروه تروریست و زن ستیز قرون وسطایی، می گریزد. حق بی قید و شرط پناهندگی سیاسی زنان گریخته از افغانستان و انتقال به کشورهای امن مورد تایید کمیساریای حقوق پناهندگی ازابتدایی ترین موارد حقوق بشری است، که امروز می بایست شامل حال زنان افغانستان شود.
مبارزه زنان افغانستان علیه ارتجاع، اسلام سیاسی و طالبان سابقه تاریخی دارد. هرچند در دورانِ حاکمیت ارتجاعی طالبان (۲۰۰۱-۱۹۹۶) زنان افغانستان تحت شدیدترین خشونت های جنسیتی قرار گرفتند و از حقوق و آزادی هایِ انسانی و فردی خود از جمله حقِ اشتغال، بیرون رفتنِ از خانه بدونِ همراه مرد محرم، حق انتخاب پوشش، تحصیل و فعالیتهای اجتماعی محروم ماندند، اما آگاهی، شجاعت و فعالیت آنان نشان میدهد که درمقابلِ طالبان و حکومتِ قرون وسطایی مردسالار افغانستان با شجاعتِ کامل و قدرتمند ترازقبل ایستاده اند و اجازه نمیدهند تا بار دیگر خود و فرزندانشان قربانیِ سیاستهای زن ستیز و ‌غیرانسانی طالبان شود.
ما تشکل های مستقل زنان ایرانی امضا کننده این بیانیه، ضمن اعتراض به فجایعی که امروز برمردم و بویژه زنان در افغانستان تحمیل گردیده و احساس هم گامی با آنان درمقابل اسلام سیاسی، خواهان اقدامات فوری نهادهای بین المللی و همیاری جنبش های مترقی مدافع حقوق زنان، حقوق بشر و فمینیست ها، برای پاسخ گویی سریع به نیازهای انسانی مردم در افغانستان و بخصوص کمک رسانی انسانی و تحقق مطالبات این بیانیه هستیم.
تشکل های امضا کننده
انجمن زنان ایرانی دالاس
انجمن زنان ایرانی-آلمانی کلن
انجمن زنان پرتو
انجمن زنان مونترال
انجمن زنان ایرانی ایتالیا
ائتلاف بین المللی علیه خشونت در ایران ( ایکاوی)
دایره زنان ایرانی برای همکاری جهانی (ای سی وین)
رادیو آوای زن (سیدنی- استرالیا)
زنان ایران برای برابری پایدار(وایز)
زنان برای آزادی و برابری پایدار
سازمان رهایی زن
کمپین توقف قتل های ناموسی
کمیته زنان ضد سنگسار پاریس
کمیتهٔ زنان و مبارزه با تبعیض – همبستگی جمهوری‌ خواهان ایران
گروه اتحاد زنان چپ
گروه آیوین از شمال کالیفرنیا
گروه زنان ایرانی – فرانکفورت
گروه زنان در شمال کالیفرنیا
گروه مطالعات زنان ارونج کانتی
گروه نه به حجاب
زنان کنشگر ایرانی در تبعید- برلین
نهاد دگرباشان ماناو
فمینیسم روزمره
همایش زنان ایرانی – هانوفر
جنبش همبستگی ستمدیدگان دادخواه ایران

انتشار : همگامان رهایی ایران
خبرگر ارگان ستمدیدگان دادخواه ایران
@mansoor1999

https://t.me/khabargar

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گزارش
مرگ و مسمومیت ۷ کارگر بر اثر گازگرفتگی در کارخانه فولاد البرز

  عصر روز گذشته ۴ آبان گازگرفتگی باعث مرگ و مسمومیت ۷ کارگر کارخانه فولاد البرز ناب آرش در کیلومتر ۵ جاده ابهر به تاکستان شد. حادثه گازگرفتگی حوالی ساعت ۴ عصر روز گذشته زمانی رخ داد که یک کارگر حین کار در کارخانه فولاد البرز ناب آرش دچار مسموست …

گزارش
50نفر از کارگران کارخانه شیر ایلام از کار بیکار شده‌اند

  محمد یکی از کارگران کارخانه شیر ایلام می‌گوید: این کارخانه بیش از ۲ سال است به دلایل مختلف تعطیل شده؛ هر چند در این مدت نیز مقطعی تولید داشته ولی در حال حاضر به طور کامل تعطیل است. وی افزود: بیش از ۵۰ نفر از افرادی که در این …

گزارش
آزادی امیرحسین مرادی با وثیقه ۴ میلیارد تومانی

  بابک پاک‌نیا وکیل امیرحسین مرادی از متهمان اعتراضات آبان ۹۸ از آزادی موکلش با تودیع وثیقه خبرداد و اظهار داشت: مبلغ وثیقه موکل من، مبلغ ۴ میلیاردتومان بود که روز شنبه هفته جاری به صورت کامل تودیع شد. به گفته‌ی آقای پاک‌نیا از آن جا که امیرحسین مرادی در …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: