کارشناسان سازمان ملل شکنجه بازداشت شدگان اعتراض سراسری در ایران را محکوم کردند. ۱۶کارشناس حقوق بشر سازمان ملل از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب شدید و مسلحانه اعتراض‌ سراسری در ایران نسبت به سرنوشت هزاران تن از بازداشت‌شدگان ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره شکنجه معترضان ایرانی نوشت: کارشناسان مستقل حقوق‌بشر سازمان ملل ‌متحد روز جمعه ۲۹ آذر هشدار دادند که پس از سرکوب شدید اعتراضات گسترده در ماه گذشته، احتمال بازداشت هزاران نفر هنوز موجود است و زنگهای هشدار را در مورد گزارشهایی مبنی بر شکنجه شدن زندانیان به صدا درآوردند.

کارشناسان مستقل، که توسط سازمان ملل منصوب شده‌اند، نوشتند: «گزارشها حاکی است که زندانیان گاهی اوقات برای گرفتن اعترافات اجباری، مورد شکنجه قرار می‌گیرند و یا انواع دیگری از بدرفتاریها را تحمل می‌کنند».

در بخشی از بیانیه مشترک کارشناسان سازمان ملل اشاره شده است که گروهی از بازداشت‌شدگان که از سوی نیروهای امنیتی مجروح شدند از دریافت خدمات پزشکی محروم‌اند و این افراد در بازداشتگاه‌های شلوغ و پر ازدحام نگهداری می‌شوند.

کارشناسان مستقل افزودند: برخی، از معالجه پزشکی از جمله برای صدمات ناشی از استفاده بیش از حد نیروهای امنیتی از قهر، از درمان پزشکی محروم شده‌اند. هنوز افراد دیگری در حالت «قطع ارتباطات یا در زمره ناپدیدشده‌های اجباری هستند» نگاه داشته می‌شوند.

دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل در اوایل آذرماه جاری اعلام کرده بود که از زمان وقوع تظاهرات گسترده در ماه نوامبر، حداقل ۷۰۰۰نفر در ایران دستگیر شده‌اند.

شایان ذکر است که مقامات حکومتی در هراس از عواقب داخلی و بین‌المللی این کشتار هولناک و جنایت علیه بشریت با تمام توان از آشکار شدن آمار و اسامی جانباختگان و بازداشت شدگان جلوگیری می‌کند.

این در حالی است که بسیاری از بازداشت‌شدگان تحت شکنجه‌های وحشیانه برای اعترافات اجباری و تلویزیونی قرار دارند و اجساد شماری از آنان در رودخانه‌ها و سدها انداخته شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: