بیانیه مشترک ۳۰ نهاد حقوق بشری در اعتراض به قطع بیمه پناهجویان در ترکیه خطاب به دبیر کل سازمان ملل و کمیساریای عالی پناهندگان

بیانیه ها

در این وضعیت بغرنج که همه مردم را در سراسر دنیا درگیر کرده ، گروهی هم هستند که تحت پوشش هیچ دولتی نیستند . پناهندگان ایرانی که در ترکیه هستند ، سالهاست که نه تنها تحت پوشش حمایت دولت ترکیه نیستند بلکه سازمان ملل هم این پناهندگان را رها کرده . در این شرایط که اقتصاد به نوعی نابود شده و دولتها بر شهروندان فشار میآورند تا در خانه بمانند ، این پناهندگان چون تحت حمایت دولت نیستند ، بیمه درمانی ندارند و اکنون نیز امکان فعالیت کاری هم ندارند در وضعیت نابسامانی هم از نظر معیشتی و هم از نظر روحی و روانی قرار دارند .

۳۰ نهاد و سازمان حقوق بشری ایرانی از سراسر جهان در بیانیه‌ای خطاب به “آنتونیو گوترش”، دبیر کل سازمان ملل متحد و “کاترینا لومپ”، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه، اعتراض خود را به قطع بیمه پناهجویان این کشور اعلام دادند.
این نهادهای حقوق بشری همچنین در بخشی از این بیانیه، «سازمان جهانی بهداشت» را خطاب قرار داده و از دولت‌مردان اروپایی نیز خواسته‌‌اند که نسبت به وضعیت پناهجویان در ترکیه سکوت نکنند.

 

۳۰ نهاد و سازمان حقوق بشری ایرانی از سراسر جهان در بیانیه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد و کاترینا لومپ، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ترکیه، اعتراض خود را به قطع بیمه پناهجویان این کشور نشان دادند.

این نهادهای حقوق بشری همچنین در بخشی از این بیانیه، «سازمان جهانی بهداشت» را خطاب قرار داده و از دولت‌مردان اروپایی نیز خواسته‌‌اند که نسبت به وضعیت پناهجویان در ترکیه سکوت نکنند.

متن کامل این بیانیه که به امضای ۳۰ نهاد حقوق بشری رسیده‌ در ادامه آمده است:

در روزهایی که جهان با بحران کرونا مواجه شده‌، پناهجویان بسیاری در کشور ترکیه از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم هستند.

پناهجویان ساکن ترکیه از سوی اداره مهاجرت این کشور تحت فشار قرار دارند، در حالی که عمده آن‌ها به دلایل عقیدتی-سیاسی امکان بازگشت به کشور خود را ندارند.

اداره مهاجرت در ترکیه در ماه‌های اخیر بیمه درمانی پناهجویان را قطع کرده و این موضوع آسیب‌های زیادی به خانواده‌های کم درآمد یا بیمار وارد کرده‌است. از طرف دیگر حادثه و بیماری خبر نمی‌دهد و کشور ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که شیوع کرونا در آن سرعت داشته‌ است.

با این حال مشکلات پناهجویان در ترکیه به همین‌ها ختم نمی‌شود: «عدم اجازه خروج از شهر و عدم صدور مجوز کار و توقف در روند رسیدگی به پرونده‌های پناهندگان برای اعزام به کشور سوم، وضعیت را برای آن‌ها بغرنج‌تر کرده‌است.»

شماری از پناهجویان ساکن ترکیه با ارائه یک دادخواست که به امضای بیش از ۶۷۰۰ تن رسیده‌است از همه نهادهای حقوق بشری و رسانه‌های بین‌المللی خواسته‌اند که صدای آن‌ها شنیده شود.

در همین راستا ما سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری ایرانی از سراسر جهان از آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد و کاترینا لومپ، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ترکیه می‌خواهیم که نسبت به قطع بیمه درمانی پناهجویان بی‌تفاوت نبوده تا دوباره بیمه‌ درمانی همه پناهجویان تمدید شود.

ما همچنین از سازمان بهداشت جهانی، تمام مجامع و نهادهای بین المللی و کشورهای اروپایی می خواهیم که به دولت ترکیه فشار بیاورند و به این کشور اجازه ندهند که پناهجویان را قربانی امیال سیاسی و منافع خود کرده و آن ها را از حداقل های حقوق انسانی خود محروم کنند.

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران
فرودین‌ماه ۱۳۹۹ برابر با آپریل ۲۰۲۰

رونوشت: برای سازمان بهداشت جهانی

امضاء:

۱ – انجمن ایرانیان نیویورک

۲ – انجمن تئاتر ایران و آلمان ـ کلن

۳ – انجمن جمهوری خواهان آلمان

۴ – انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس

۵ – انجمن جمهورى خوان واشنگتن دسى

۶ – انجمن جمهوری خواهان اسکاندیناوی

۷ – انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران – هامبورگ

۸ – انجمن زنان ایرانی – مونترال

۹ –  انجمن همبستگی ایرانیان – تگزاس

۱۰ – بنیاد اسماعیل خویی

۱۱- پدا ( پیونددموکراسی خواهان ایرانی- هامبورگ)

۱۲ – مادران پارک لاله ایران

۱۳ – حامیان مادران پارک لاله – دورتموند

۱۴ – حامیان مادران پارک لاله – هامبورگ

۱۵ – حامیان مادران پارک لاله – فرزنو

۱۶ – شبکه همبستگی ملی فرزنو – کالیفرنیا

۱۷ – شورای هماهنگی جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران

۱۸ – فدراسیون اروپرس

۱۹ – کانون مدافعان حقوق بشر کردستان

۲۰ – کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس

۲۱ – کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – شیکاگو

۲۲ – کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

۲۳ – کمیته همبستگی برای حقوق بشر در ایران – نروژ

۲۴- گروه همایش ایرانیان هامبورگ

۲۵ – مادران صلح مونترال

۲۶ – نهاد «همه حقوق بشر، برای همه، در ایران»

۲۷ – همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) – هلند

۲۸ –  همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) – ونکوور

۲۹ – همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) – مونترال

۳۰ – همبستگی برای حقوق بشر در ایران – کلگری

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
🔶 روایت یکی از دستگیر شدگان آبان از حال و هوای هم‌بندی‌های مبارز خود در زندان اوین

: علی نانوایی 🔸نگارنده، در دو روز انتهایی بازداشت خود (به دلیل تجمع دانشجویی دانشگاه تهران در ۲۷ آبان۹۸) و اتمام بازجویی‌ها، همراه با حدود صد الی دویست نفر از معترضینی که نقشی فعال در اعتراضات شهری آبان داشته و تحت عنوان لیدرهای اغتشاشات دستگیر شده بودند، از بند۲۰۹ به …

خبر
برگرفته از سایت مادران پارک لاله ایران: به مناسبت گرامی داشت ۲۵ نوامبر، روز جهانی رفع خشونت علیه زنان

  تا رهایی از هر گونه ستم، تبعیض و نابرابری،‌ این مبارزه ادامه دارد! زنان ایران، از اولین روزهای تصرف قدرت توسط دیکتاتوری ارتجاعی- مذهبی حاکم بر ایران، با شجاعت کم نظیری ایستادند و به تبعیض های جنسیتی و حجاب اجباری اعتراض کردند. آن‌ها در اعتراض های چند روزه خود …

خبر
سمانه نوروزمرادی، محروم از رسیدگی پزشکی در زندان

سمانه نوروزمرادی، زندانی مشروطه‌خواه، که در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، به بهانه ملاقات با وکیلش از بند زنان زندان اوین خارج شده و بدون اطلاع قبلی به زندانی در گیلان منتقل شده بود، کماکان بدون رسیدگی پزشکی در زندان به‌سر می‌برد. سمانه نوروز مرادی که پیش از بازداشت به بیماری …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: