بیانیه کانون نویسندگان در باره هشت مارس روز جهانی زن

گزارش

 

گرامی باد هشت مارس،
روز جهانی زن

هشت مارس فرصتی است برای گرامیداشت مسیری که جنبش‌‌های زنان در صد و پنجاه سال اخیر پیموده‌‌اند و بیش از آن فرصتی است برای سخن گفتن از دشواری‌‌هایی که جهان تا رسیدن به برابری پیش رو دارد. مسیری که با اعتراض به نابرابری‌‌های قانونی و حقوقی آغاز شد و با آگاهی‌‌بخشی درباره‌‌ی کلیشه‌‌ها و ساختارهای پنهان نظام مردسالار گسترش یافت، اکنون هر گام کوچک و بزرگی در راه برابری را در بر می‌‌گیرد.
مسیر مبارزات زنان در ایران پر فراز و نشیب بوده است. پس از انقلاب ۱۳۵۷ نظام حاکم برخی دست‌‌آوردهای زنان را از آنان ربود و به دنبال آن مبارزاتی تازه در برابر قوانین تبعیض‌‌آمیزی چون قوانین نابرابر خانواده، حجاب اجباری، ممنوعیت صدای زنان خواننده و … شکل گرفت که تا به امروز ادامه یافته است. در کنار موانع قانونی، قوانین نانوشته و تبلیغاتِ هدفمندِ حکومت نیز عرصه را بر زنان و هر کسی که در راه برابری جنسیتی گام برمی‌‌دارد، تنگ‌‌تر کرده است.
در چهل سال اخیر، زنانِ هنرمند، نویسنده و شاعر نیز، مانند دیگر زنان این سرزمین، رنجی مضاعف را تحمل کرده‌‌اند و همزمان در تغییر وضعیت نابرابر موجود کوشیده‌‌اند. سایه‌‌ی تبعیض‌‌ها و سیاست-گذاری‌‌های حکومت همواره بر روند خلق و ارائه‌‌ی آثار آنان سنگینی کرده است. کنسرت‌‌های بانوان، که زمانی با تلاش‌‌های بسیار به عنوان راهکاری برای شنیده شدن صدای زنان آغاز شده بود، همچنان برای اجرا با محدودیت‌‌های مکانی و زمانی مواجه است، از تبلیغات محیطی محروم است و به علت ممنوعیت فیلمبرداری و عکاسی، تصویری از آنها در حافظه‌ی هنری این سرزمین باقی نمی‌‌ماند. آثار زنان شاعر و نویسنده به شکل‌‌های پیچیده‌‌تری سانسور می‌‌شود. پرداختن به مسائل زنان همچنان می-تواند هر مؤلفی را در معرض سانسور قرار ‌‌دهد. برخی «اصلاحیه‌‌ها» تنها بر آثار زنانِ نویسنده و شاعر اعمال می‌‌شود. تیغ سانسور در مواجهه با آثاری که کلیشه‌‌های جنسیتی و چارچوب‌‌های مطلوب حاکمیت را می‌‌شکند بسیار بُرّنده‌‌تر عمل می‌‌کند. حتی در بازار کتاب نیز پررنگ کردن آثاری که قالب-های موجود را می‌‌پذیرند یا تأیید می‌‌کنند در راستای به حاشیه راندن آثار انتقادی عمل می‌‌کند.
در چنین فضایی است که زنانِ آگاه، نوشتن و خلق آثار هنری را به مبارزه‌‌ای دائم و رو به جلو تبدیل کرده‌‌اند. آنها انکارکنندگانِ وضعیت موجودند. ساختار به ظاهر استوار مردسالار را نشانه می‌‌گیرند و روش‌‌های پیچیده و پنهان سانسور را به عقب می‌‌رانند.
کانون نویسندگان ایران روز جهانی زن و مبارزات همه‌‌ی انسان‌‌های برابری‌‌خواه را گرامی می‌‌دارد و برای برداشتن گام‌‌هایی بلندتر و کاراتر کنار آنان می‌‌ایستد.

کانون نویسندگان ایران
۱۵ اسفند ۱۳۹۷
https://t.me/enghelabezananeh/14112
پیامگیر تلگرامی

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گزارش
نان در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی بویژه شهرهای تبریز و ارومیه کمیاب شد.

نان در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی بویژه شهرهای تبریز و ارومیه کمیاب شد. ◾️ سه شنبه ۱۵ مهرماه ، نانوایی‌ها نان را با قیمت بالا به مصرف کننده عرضه می کنند. صف های طولانی برای خرید نان شکل گرفته و ساعت کار نانوایی‌ها محدو شده است. مردم از قحطی …

گزارش
ارومیه؛ صدور حکم قطع چهار انگشت دست راست برای یک مرد زندانی

  🔸بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، یک مرد زندانی به نام آرش علی‌اکبری از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری یک دادگاه ارومیه به اتهام «سرقت» به قطع چهار انگشت دست راست محکوم شده است. 🔸طبق دادنامه‌ای که به روئیت شبکه حقوق بشر کردستان رسیده است آرش علی‌اکبری فرزند …

گزارش
جانباختن یک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی بانه

  ◾️ شنبه ۱۲ مهرماه ، مطابق خبری که به کولبر نیوز رسیده است، نیروهای هنگ مرزی رژیم در بانه بسوی دسته ای از کولبران تیراندازی کردند. براثر این حمله کولبری با هویت « هیوا زارعی» اهل سردشت جان باخت. باوجود اعتراضات گسترده اما قتل و کشتار کولبران توسط نیروهای …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: