بیانیه ۱۴۶ انجمن صنفی کارگری؛ وضعیت معیشتی کارگران ساختمانی بحرانی است

متن کامل بیانیه در ادامه می‌آید:

“کارگران ساختمانی یارانه‌ی کرونا نگرفته‌اند

درخواست دولت و مراکز درمانی کشور از مردم و کارگران جهت عدم حضور در اماکن عمومی در حالی است که بیکاری و فقر و عدم پوشش بیمه بیکاری و نبود خدمات درمانی و پزشکی مناسب در این شرایط تاثیر فاجعه باری بر زندگی کارگران خواهد گذاشت.

دولت از ما کارگران می‌خواهد در خانه بمانیم که بتواند به دلیل کم کاری بعضی از مسئولین در جهت عدم مدیریت درست در مهار این بیماری که ناتوان بوده است مقابله کند ولی آیا خدماتی از قبیل دستمزد و بیمه بیکاری و وسایل بهداشتی و …را در این زمان به اقشار کم درامد داده است؟ آیا اصلا فکری و تصمیمی در این خصوص صورت گرفته است؟

مگر نمی‌دانند که کارگران با توان بازوهای خود می‌توانند نانی به سفره خانواده خود ببرند. مگر نمی‌دانند که برای یک کارگر و استادکار ساختمانی در این شرایط بیکاری و فقر، از دست دادن یک روز کار می‌تواند بر زندگی کارگران از لحاظ اقتصادی فاجعه بار باشد. کارگران و استادکارانی که در پرداخت اجاره خانه و مایحتاج زندگی خود مانده‌اند. آیا نمی‌دانند که خیلی از کارگران حتی توان خرید یک ماسک و دستکش حفاظتی از این بیماری را ندارند.

وظیفه دولت در این شرایط حمایت کامل از کارگران و قشر ضعیف جامعه از قبیل اختصاص بسته های حمایتی در قالب‌های درمانی و خوراکی و نقدی به کارگران به دلیل تعطیلی کار است و همچنین به وجود آوردن شرایطی روحی مناسب برای تمامی مردم و دور شدن از استرس و ناراحتی‌های روحی و روانی است.

در این شرایط دولت موظف به اقداماتی فوری برای جلوگیری از تلفات و مصیبت های بیماری کرونا است.

از این جهت ما امضا کنندگان این بیانیه از دولت می‌خواهیم خواسته‌های سراسری و عمومی زیر را به مرحله اجرا درآورد:

▪️۱- تامین امکانات بهداشتی و محیط سالم ایمن در همه ی محیط های کار و خدمات رسانی به کارگران
▪️۲- اختصاص بیمه بیکاری برای تمامی کارگران بخصوص کارگران و استادکاران فصلی ساختمانی (موقت)
▪️۳- تامین مراکز خرید مواد خوراکی کاملا کنترل شده بهداشتی برای خرید و فروش نیازمندیهای خوراکی مردم تحت شرایط بهداشتی معین.
▪️۴- رایگان کردن مخارج آب و برق و گاز و تلفن و رایگان کردن اجاره منازل مسکونی و مغازه های فروشندگان جزء ، حداقل تا پایان شرایط بحران بیماری کرونا
▪️۵- تامین اقلام لازم بهداشتی به طور رایگان برای عموم مردم و امکانات و تجهیزات پیشرفته برای کادر پزشکی و درمان. (اقلامی چون ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی).
▪️۶- بیمه شدن تمامی کارگران و استادکاران ساختمانی بدونه قید و شرط به صورت فوری
▪️۷- ارائه کمک های نقدی بلاعوض و تامین بسته های مواد خوراکی برای خانواده های کارگران بیکار، دستفروشان، کارگران فصلی بیکار شده، کودکان کار و خیابان و خانواده مردمان درگیر فقر و گرسنگی و بیماری و بی دارویی
▪️۸- بهرمندی کارگران ساختمانی از مشاغل سخت و زیان آور و غرامت ایام بیماری
▪️۹- کاهش پرداخت حق بیمه ، ۳۵ سال برای کارگران ساختمانی با توجه به عدم کاهش هیچ کارگری ساختمانی رنگ بازنشستگی را نخواهد دید

▪️بدون این تمهیدات و تلاش های دولت بخصوص تامین نیازمندیهای بخش بزرگ نیازمندان جامعه، کنترل بیماری کرونا غیر ممکن است. کارگران و بیکاران و گرسنگانی که نان روزانه خود را ندارند نمی توانند امکانات بهداشتی خریداری و یا در منازل خود بمانند و قرنطینه شوند. مردمانی که برای تامین حداقل خوراکی حتی نان خشک مجبورند از خانه بیرون زده و خود را به آب و آتش بزنند تا نانی به سفره خالی خانواده شان برسانند، قادر به رعایت شرایط بحرانی ناشی از بیماری کرونا نیستند. باید شرایط بحرانی فقر و گرسنگی شان را برطرف کرد و این یکی از اساسی ترین راه های پیشگیری از این بیماری هم هست .و این تنها و تنها برعهده و وظیفه دولت و اختصاص بودجه‌ی لازم به این کار است”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: