بیانیه ۲۰۴ نفر از فعالان مدنی برای آزادی نرگس محمدی و سایر زندانیان سیاسی : شرمساریم که در این زمانه زندگی می‌کنیم!

شرمساریم که در این زمانه زندگی می‌کنیم!

۲۰۳ نفر از فعالان مدنی، ملی- مذهبی، چپ و دموکراسی‌خواه در بیانیه‌ای با اعلام انزجار از برخوردهای غیرقانونی و غیراخلاقی با زندانیان خواستار آزادی نرگس محمدی می‌شدند.

در این بیانیه «ابتلای جمعی از محبوسان زندان زنجان به بیماری کرونا» و «برخوردهای غیر انسانی با نرگس محمدی»و محدودیت‌های ایحاد شده برای او، حفظ جان زندانیان یک «دغدغه ملی» خوانده شده است.

متن کامل این بیانیه به این شرح است:
خبری که از سوی نرگس محمدی و خانواده‌اش در فضای عمومی مبنی بر اینکه وی و جمعی دیگر از محبوسان زندان زنجان مبتلا به کرونا شده‌اند، منتشر شده، نگرانی در باره سلامتی و حفظ جان زندانیان به ویژه زندانیان عقیدتی و سیاسی را بار دیگر به یک دغدغه مهم ملی تبدیل کرده است.

به گمان ما جای نرگس محمدی و ده‌ها زندانی عقیدتی و سیاسی همانند او، در عرصه عمومی ایران است نه زندان. جان آنها که فراتر از دغدغه‌های شخصی و خانواده و فرزندان به مصالح ملی می‌اندیشند بس عزیز است.

این در حالی است که آنها در زندانند و تحت فشار انواع تضییقات، که در مورد نرگس محمدی حتی در حد برخوردهای غیرانسانی همچون قطع ارتباط با فرزندان و عدم برخورداری از کتاب و غذا به هزینه شخصی کشیده است. این چه رویکرد غیرانسانی و غیراخلاقی است که در این شرایط نیز حتی کمترین حقوق را برای یک زندانی قائل نشده و مانع مرخصی و درمان بیماری‌ خطرناکی همچون کرونا (و دیگر بیماری‌های مورد تایید پزشکان زندان) می شوند!؟

در کشوری که شبانه روز نام خدا و دین و اخلاق، از بلندگوهای رسمی به گوش می رسد، بر این سیاست‌های بی‌رحمانه چه نامی می‌توان نهاد؟

ما جمعی از فعالان مدنی، ملی- مذهبی، چپ و دموکراسی خواه ضمن اعلام شرمساری از زمانه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم که با شریف‌ترین فرزندان این سرزمین؛ از زنان، کارگران، معلمان، فعالان مدنی و سیاسی و…، در زندان‌های مختلف در جای جای کشورمان چنین برخوردهایی صورت می‌گیرد؛ انزجار خود را از این برخوردهای غیرقانونی و غیراخلاقی با زندانیان اعلام داشته و خواستار آزادی خانم نرگس محمدی

می باشیم.
اما درس تاریخ و تجربه به ما می آموزد که اعمال چنین روش‌هایی برای مرتکبان آن نتایجی عکس به بار می‌آورد آن هم در زمان و زمینه‌ای که همواره خارج از تصورشان بوده است.

صدها فعال مدنی، سیاسی و هنرمند در نامه ای به رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار مرخصی استعلاجی زندانیان مبتلا به ویروس کرونا، از جمله نرگس محمدی، شدند.

این نامه که روز جمعه ۲۷ تیر منتشر شد، توسط فعالانی چون عمادالدین باقی، احمد منتظری، علیرضا بهشتی شیرازی، کیوان صمیمی، کاظم علمداری، مینو مرتاضی لنگرودی و هنرمندانی چون لاله اسکندری و پرستو صالحی امضا شده است.

امضا کنندگان نامه با اشاره انتشار اخباری مبنی بر ابتلای برخی از زندانیان به بيماری كوويد-١٩ و نبود امكانات لازم برای انجام آزمايش‌ها و درمان، امضاکنندگان خواستار آن شدند که برای حفظ جان زندانیان، شرایط درمان آنها در بیرون از زندان فراهم شود.

در این نامه همچنین آمده است: به ویژه خواستار اعطای مرخصی استعلاجی به خانم نرگس محمدی هستیم که بنا بر اعلام خانواده ایشان، هم اکنون در زندان عمومی زنجان دچارعلایم اين بیماری بوده و با توجه به بیماری زمینه‌ای ریوی، در معرض خطر جدی می‌باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: