بیش از ۵۰ استاد ایرانی در خارج از کشور خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند

بیش از ۵۰ تن از اساتید ایرانی دانشگاه‌های خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به رخدادهای اخیر ایران، به بازداشت ده‌ها دانشجو اعتراض کردند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط آنها شدند.

به گزارش رادیو فردا در این بیانیه آمده است : «دستگیری این دانشجویان بخشی از برنامه سرکوب اعتراضات مردمی است که خواستار بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و حق مشارکت سیاسی هستند».

گزارش‌ها به نقل از نمایندگان مجلس ایران حکایت از آن دارد که وزارت اطلاعات ایران حدود ۹۰ دانشجو را در روزهای اخیر بازداشت کرده و این بازداشت‌ها به منظور پیشگیری از وقوع جرم بوده است.

اما امضاءکنندگان این بیانیه، اقدام وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی را به مثابه «ربودن» دانشجویان دانسته و آن را «غیرقانونی» دانستند.

شمار امضاءکنندگان بیانیه ۵۲ نفر است که شامل اساتید ایرانی دانشگاه‌های آمریکای شمالی و اروپا می‌شود، از جمله ‌کسانی چون یرواند آبراهامیان، مهرزاد بروجردی، کوشیار پارسی، سعید پیوندی، نیره توحیدی، فرهاد خسروخاور، محمد توکلی طرقی و کاظم علمداری.

در این بیانیه آمده است: «ما جمعی از دانشگاهیان ایرانی خارج از کشور ضمن اظهار نگرانی برای امنیت دانشجویان ایرانی و حرمت دانشگاه‌های ایران، دستگیری غیرقانونی این دانشجویان را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی هر چه سریعتر و بی‌قید و شرط آنها هستیم».

شماری از دیگر امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از مهرداد درویش‌پور، جلیل روشندل، منصور فرهنگ، کاظم کردوانی، علی اکبر مهدی، فرشته مولوی، علی میرسپاسی و عباس میلانی.

پیش از این وکلا و حقوقدانانی نظیر نسرین ستوده «بازداشت پیشگیرانه» را «غیرقانونی» و خلاف چند اصل قانون اساسی ایران دانسته‌ بودند.

در عین حال ۳۷ تشکل دانشجویی در نامه‌ای به منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، خواستار پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی و آزادی بی‌قید و شرط آنان شده بودند.

این در حالی است که بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس،‌ از وزیر اطلاعات نقل کرده که «تعداد زیادی از دانشجویان تاکنون آزاد شده‌اند و مابقی هم به زودی آزاد می‌شوند».

در جریان اعتراض‌های ایران که حدود یک هفته طول کشید و در آن شعارهای تندی علیه رهبران و سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی سر داده شد، بیش از ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند و کشته شدن دستکم 25 نفر نیز تایید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.