تایید حکم اعدام سه زندانی عقیدتی سیاسی در زندان وکیل آباد مشهد

طی روزهای گذشته، حکم اعدام سه زندانی عقیدتی سیاسی در زندان وکیل آباد مشهد به نام های محمدعلی آرایش، کبیر سعادت جهانی و حمید راست بالا در دیوان عالی کشور تایید شده است.

شایان ذکر است حکم اعدام این سه زندانی همراه با ۶ زندانی دیگر اهل سنت در سال ۹۸ صادر و بعد از گذشت یکسال در ۲۰مرداد۹۹ به آنها ابلاغ شد.

اکنون این حکم برای سه تن از این زندانیان شامل محمدعلی آرایش، کبیرسعادت جهانی و حمید راست بالا توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.

 

این زندانیان از سال ۹۴ توسط اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه در سلول انفرادی در اداره اطلاعات مشهد نگهداری شده اند. آنها از حدود ۴ سال پیش در زندان وکیل آباد مشهد در بازداشت بسر میبرند.

بازپرس اول پرونده این زندانیان «قاضی حسن حیدری» و بازپرس دوم آن «قاضی بازرگانی منش» بوده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفته است حسن حیدری بازپرس اول این پرونده شخصا اقدام به شکنجه و شلاق زدن این زندانیان و تهدید آنان میکرده است.

این زندانیان توسط شعبه ۱ بیدادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی محمود داوود آبادی درسال ۹۸ به اتهام «بغی از طریق عضویت در گروه سلفی حزب الفرقان و عضویت در جبهه همبستگی ملی اهل سنت ایران» به اعدام محکوم شده بودند. هم اکنون حکم این سه تن توسط دیوان عالی تایید شده است.

اتهام عضویت در گروه فرقان به این افراد در حالی است که این گروه از سال ۷۱ تا ۷۶ در ایران فعالیت داشته و آنها در این سال ۱۰ الی ۱۲ ساله بوده اند و بنابراین این اتهام نمی تواند پا در واقعیت داشته باشد.

گفتنی است این شهروندان در مراحل دادرسی به وکیل دسترسی نداشته و از هرگونه حق و امکان دفاع از خود محروم بوده‌اند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: