تجاوز به زندانیان از همان سال ۱۳۵۷ به بعد شروع شد.

خبر

انصاری: گزارش تجاوز به بازداشتی‌ها برای مقامات ارسال شده است
۲۲/مرداد/۱۳۸۸

همزمان با افزایش حملات طرفداران دولت به مهدی کروبی به دلیل درخواست بررسی احتمال تجاوز به بازداشتی‌ها، مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز، می‌گوید: اصل قضیه ثابت و گزارش آن برای مقامات ارسال شده است.

مهدی کروبی، یکی از نامزدهای اصلاح طلب معترض به نتایج انتخابات در ایران، در نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، نوشته بود: «عده ‌ای از افراد بازداشت‌ شده مطرح نموده ‌اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌ اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است.»

مجید انصاری، معاون سابق رییس جمهوری ایران و عضو مجمع روحانیون مبارز، در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، درباره درخواست مهدی کروبی از هاشمی رفسنجانی، برای بررسی موضوع «تجاوز به زندانیان» گفته است: «با کمال تاسف اینها صحت دارد و آدم باید به قول امیرالمومنین آرزوی مرگ کند که در جمهوری اسلامی کار به اینجا برسد که چنین فجایعی رخ دهد… نه یک مورد بلکه متعدد بوده است.»

آقای انصاری در ادامه گفت وگوی چالشی خود با خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته است: «شما به عنوان یک شهروند وقتی خبر این موارد را می‌شنوید نباید آرام و قرار داشته باشید. آن هم یکی دو مورد نیست.»

این عضو مجمع روحانیون مبارز تاکید کرده است: «اصل قضیه قطعی و اثبات شده و گزارش آن برای مقامات رفته است.»

آقای انصاری نام این مقامات را نگفته است، اما به نظر می رسد منظور وی رهبر جمهوری اسلامی ایران باشد.

مجید انصاری درباره دلیل نامه‌نگاری مهدی کروبی به اکبر هاشمی رفسنجانی به جای رییس قوه قضاییه گفت: «در این زمینه لابد امیدی به رسیدگی نداشته است. وی به هاشمی از باب خبرگان نوشت.»

«آدم باید به قول امیرالمومنین آرزوی مرگ کند که در جمهوری اسلامی کار به اینجا برسد که چنین فجایعی رخ دهد… نه یک مورد بلکه متعدد بوده است.»

مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز
مجید انصاری همچنین در واکنش به اظهارات خبرنگار «ایرنا» مبنی بر این که «در سایت حزب اعتماد ملی نوشته است که کروبی این نامه را به دلیل بی پاسخ ماندن آن از سوی هاشمی منتشر کرده است»، در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرد.

با این حال آقای انصاری گفته است:« من نپرسیدم. شاید آقای هاشمی به رهبری انعکاس داده باشد، من خبر ندارم اما اصل قضیه قطعی است».

مهدی کروبی در نامه خود نوشته بود: «افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده ‌اند به طوری ‌که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده ‌اند و در کنج خانه‌های خود خزیده ‌اند.»

دبیر کل حزب اعتماد ملی می گوید: «افرادی این مطالب را به من گفته ‌اند که دارای پست‌های حساس در این کشور بوده ‌اند… این افراد اظهار داشته ‌اند، اتفاقی در زندان‌ها رخ داده است که چنانچه حتی اگر یک مورد نیز صدق داشته باشد، فاجعه ‌ای است برای جمهوری اسلامی که … روی بسیاری از حکومت‌های دیکتاتور از جمله رژیم ستمشاهی را سفید خواهد کرد.»

«آقای کروبی مستندات خود را ارائه کند»

در همین زمینه علی لاریجانی، رییس مجلس ، می گوید: به دنبال نامه آقای کروبی، کمیته ویژه مجلس این موضوع را پیگیری کرده، ولی هیج موردی را مشاهده نکرده است.

آقای لاریجانی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس گفت: «در بررسی های دقیق انجام شده از بازداشت شدگان در کهریزک و اوین هیچگونه موردی که مبنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد مشاهده نشده است.»

وی از مهدی کروبی خواسته است تا مستندات خود در این زمینه را در اختیار مجلس قرار دهد.

از سوی دیگر، علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، نیز گفته است: مبنای نامه مهدی کروبی به اکبر هاشمی رفسنجانی «منطق قابل قبولی نداشت»

آقای بروجردی افزوده است: «صبح امروز با دادستان تهران در مورد این نامه صحبت کردم و گفتم که نکات مندرج در این نامه موجب وهن نظام است. آقای مرتضوی هم گفت که در تماس شان با حسین کروبی (فرزند کروبی) متوجه شده است که مستندات این نامه بر مبنای تلفن هایی است که افراد مختلف با دفتر روزنامه اعتماد ملی داشته اند.»

این نماینده مجلس اضافه کرده است: «اگر مبنای نامه چنین چیزی باشد واقعاً مایه تاسف است چون پایه های آن سست است چون هر فردی می تواند با هر ادعایی مطلبی را عنوان کند و با روزنامه تماس بگیرد.»

این در حالی است که حسین کروبی، از این که علاءالدین بروجردی به نقل از وی مستندات نامه مهدی کروبی را تلفن ها به روزنامه اعتماد ملی دانسته، ابراز تاسف کرده است.

وی درباره گفت گوی خود با سعید مرتضوی، دادستان تهران، گفت: «‌من به ایشان گفتم که پس از انتشار نامه کروبی تماس های تلفنی بسیاری با روزنامه اعتمادملی داشتیم که یا از انتشار آن تشکر می کردند و یا اینکه اظهار می کردند خودشان جز کسانی بوده اند که در بازداشت مورد آزار قرار گرفته اند.»

حسین کروبی همچنین گفته است: «بنده بسیار متاسفم که آقای بروجردی به عنوان رییس کمیته پیگیری بازداشت شدگان در مجلس بدون اینکه تحقیقات لازم را انجام دهد عجولانه قضاوت کرده است و شاید باید چنین نتیجه گیری کرد که اگر تحقیقات این کمیته درباره مسائل بازداشت شدگان چنین باشد نتایج آن مشخص است که چگونه خواهد شد.»

در همین زمینه، محمدابراهیم نکونام ، رییس کمیسیون اصل نود مجلس، گفته است: اگر مهدی کروبی نتواند سندی در جهت اثبات ادعای خود ارائه کند، مجازات چنین تهمت هایی زندان و شلاق است.

وی افزوده است: مهدی کروبی اگر نتواند ادعاهایش را ثابت کند از نظر اخلاقی مرتکب خلاف بزرگی شده است و باید با او برخورد شود.

در جریان اعتراض های پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، به گفته سخنگوی قوه قضاییه، چهار هزار نفر از فعالان سیاسی، مدنی، روزنامه نگاران و مردم عادی از سوی نیروهای امنیتی و بسیجی بازداشت و تعداد زیادی از آنها به نقاط نامعلومی انتقال داده شده اند.

در دو ماه گذشته گزارش های زیادی از بدرفتاری شدید با زندانیان، ضرب و شتم آنها، تجاوز و همچنین قتل تعدادی از بازداشتی ها زیر شکنجه منتشر شده است.

به دنبال تایید خبر مرگ محسن روح الامینی، فرزند مشاور محسن رضایی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، در بازداشتگاه کهریزک، رهبر ایران دستور داد این بازداشتگاه که زیر نظر نیروی انتظامی بود تعطیل شود.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان ستادهای میرحسین موسوی و مهدی کروبی می گویند دست کم ۶۹ نفر در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کشته شده اند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
⭕️ تبعید گلرخ ابراهیمی ایرایی پس از۴۳ روز بازجویی در بند دو الف سپاه تروریست به زندان آمل

یکشنبه‌شب ۵ بهمن‌ماه، زندانی سیاسی گلرخ ابراهیمی ایرایی از زندان قرچک ورامین به زندان آمل تبعید شد. گلرخ ابراهیمی ایرایی از زندان قرچک ورامین به زندان آمل تبعید شد. زندانی سیاسی، گلرخ ابراهیمی ایرایی که در تاریخ ۲۳ آذرماه همراه با ضرب و شتم از زندان قرچک به بازداشتگاه اطلاعات …

خبر
آقازاده ها و خانم زاده های لکه دار#قیام_سپید

در اعتراض به شیادی مسئولین مسموم و کِیف و کار آقا زاده ها در برابر دستان کارگران و اَشک مظلومانو آه گرسنگان مادوستداران #قیام_سپید چهاردهم هر ماه دو ساعت بوقت غروب باید خودمان متحد شویم تا ایرانمان را از چنگال خامنه ای و طرفداران مزدورش نجات دهیم کاملش را اینجا …

خبر
قیام سپید پول ندارد رسانه ندارد ولی با دست خالی قیامت میکند

همین الان قیام سپید پول ندارد رسانه ندارد ولی با دست خالی قیامت میکند چون مردم دوستش دارند قیامی از دل مردم

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: