تجمع اعتراضی برنجکاران اهوازنسبت به ممنوعیت کشت تابستانه

🔹🔸🔹روزدوشنبه بیست وچهارم اردیبهشت ماه،جمعی از برنجکاران اهوازدراعتراض به ممنوعیت کشت تابستانه برای دومین بارمقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

حدود 30 نفر از برنجکاران شهرستان اهواز روز دوشنبه در اعتراض به آنچه که اختصاص ندادن آب برای کشت برنج و ممنوع شدن کشت تابستانه این محصول عنوان کردند، در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

photo_2018-05-15_14-14-09

یکی از تجمع کنندگان که خواست نام وی در خبر ذکر نشود بیان کرد: تابستان امسال اجازه کشت برنج به کشاورزان خوزستان داده نشده و این موضوع می تواند ضربه سنگینی را به وضعیت درآمدی و معیشتی کشاورزان وارد کند.

وی گفت: بارش باران در سال زراعی جاری نسبت به سال های گذشته بهتر بوده و انتظار می رود که ممنوعیت کشت برداشته شود.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: با توجه به اینکه کشت برنج آب زیادی را لازم دارد با توجه به خشکسالی شدید در خوزستان و کمبود آب در رودخانه کارون و محدودیت منابع آبی، کشت برنج به دلیل مصرف بالای آب و نیز برخی کشت های تابستانی در حوزه رودخانه های کارون، مارون، هندیجان ممنوع شده است.

مصطفی شبه افزود:برای جبران ممنوعیت کشت تابستانی برخی محصولات کشاورزی در خوزستان مقرر شده که کشت های معوض در نظر گرفته شود که اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: منابع آبی خوزستان متاثر از آورد آب از استان های بالا دست است که در سال زراعی جاری بارش باران در بالا دست بسیار کم بوده و این موضوع باعث شده که مخازن آب سدهای خوزستان کاهش چشمگیری یافته است.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان افزود: کشت تابستانه برخی محصولات کشاورزی در خوزستان از جمله نیشکر و کشت های دایمی و باغات و نخیلات و شیلات تامین آب می شوند و کشت های فصلی ممنوع هستند و البته در حوضه رودخانه کرخه محدودیت کشت وجود دارد.

شبه ، با بیان اینکه با کنترل مصرف می توان تامین آب شرب را مدیریت کرد ادامه داد:مهمترین موضوع تامین آب شرب است و نباید تامین آب شرب دچار مشکل و یا آسیب شود.

گفتنی است این کشاورزان در 22 اردیبهشت جاری نیز در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کرده بودند:

تجمع اعتراضی کشاورزان اهوازنسبت به بیکاری هزاران نفر بدنبال ممنوعیت کشت تابستانه برنج مقابل استانداری خوزستان

روزشنبه بیست ودوم اردیبهشت ماه،جمعی از کشاورزان اهوازدراعتراض به بیکاری هزاران نفر بدنبال ممنوعیت کشت تابستانه برنج دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.

این کشاورزان که بیشتر برنجکار بودند به دلیل آنچه که صادر نشدن مجوز کشت تابستانه برنج عنوان کردند،مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند

قابل یادآوری است که استان خوزستان دارای 70هزار هکتار زمین زیر کشت برنج است که از هر هکتار حدود چهار تن شلتوک برداشت می شود. گفته می شود هر هکتار زمین زیر کشت برنج برای پنج نفر اشتغال ایجاد کرده از این رو ممنوعیت کشت باعث بیکاری 350 هزار نفر خواهد شد.
#تجمع_اعتراضی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: