تلاش آمریکا برای راه اندازی جنگ داخلی تازه‌ در سوریه

نشریه آمریکایی «دیلی نیوز» تایید کرده است که در بودجه دفاعی سال آینده که به امضای دونالد ترامپ رسیده، مبلغی معادل 500 میلیون دلار کمک مالی- نظامی برای گروههای مسلح مخالف سوری در نظر گرفته شده که ارسال تسلیحاتی به ارزش 393 میلیون دلار نیز از جمله این کمک هاست. علاوه بر این، واشنگتن قصد دارد همچنان به آموزش نظامی نیروهای مخالف سوری ادامه دهد و برای این منظور نیز بیش از 100 میلیون دلار هزینه در نظر گرفته شده است.

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی می‌نویسد: اقدامات روسیه در زمینه تسریع در روند مسالمت آمیز حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه ممکن است با دخالت آمریکا که در منطقه خاورمیانه نه به دنبال برقراری ثبات و صلح، بلکه رسیدن به منافع خاص خود است، دچار اخلال شود. منابع خبری عربی و کردی خبر داده اند که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا با طرح ارسال تسلیحات نظامی به ارزش 393 میلیون دلار برای نیروهای دموکراتیک سوریه که استخوان بندی اصلی آنها را شبه نظامیان کرد تشکیل می دهند، موافقت کرده است.

این اطلاعات مغایر با سخنان “جیمز ماتیس” وزیر دفاع آمریکاست که پیش از این گفته بود بعد از شکست گروه تروریستی داعش، واشنگتن دیگر اقدام به تجهیز نظامی نیروهای دفاعی کرد سوری نخواهد کرد.

به نظر می رسد قبل از همه این دولت ترکیه باشد که از مقامات آمریکایی در این زمینه توضیح بخواهد که شبه نظامیان کرد را تروریست دانسته و تجهیز شدن آنها را خطری برای خود می داند. مقامات آنکارا دقیقا در مذاکرات هفته گذشته در آستانه خواستار آن شدند که در فهرست شرکت کنندگان در کنگره گفتگوهای ملی سوریه در سوچی (که قرار است ماه ژانویه سال 2018 آغاز به کار کند) شبه نظامیان کرد شرکت نداشته باشند.
به نوشته خبرگزاری آناتولی ترکیه، آنکارا فقط با شرکت نمایندگان شورای ملی کردهای سوریه موافق است که به گروههای تروریستی ارتباطی ندارند. رسانه های گروهی سوریه نیز اعلام کردند که هفته گذشته در شهر حلب کنفرانس نیروهای کرد سوری برگزار شد که در آن از تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه حمایت شد.

تجزیه و تحلیل اوضاع سوریه و پیرامون آن گویای آن است که خطر ازسرگیری یک جنگ داخلی تمام عیار در این کشور همچنان وجود دارد و یکی از مهمترین دلایل آن این واقعیت است که مخالفان رژیم بشار اسد در سال 2018 هم همچنان از سوی دولت آمریکا تجهیز نظامی خواهند شد.

اقدامات آمریکا با ادعای مقامات این کشور مغایر است

نشریه آمریکایی «دیلی نیوز» تایید کرده است که در بودجه دفاعی سال آینده که به امضای دونالد ترامپ رسیده، مبلغی معادل 500 میلیون دلار کمک مالی- نظامی برای گروههای مسلح مخالف سوری در نظر گرفته شده که ارسال تسلیحاتی به ارزش 393 میلیون دلار نیز از جمله این کمک هاست. علاوه بر این، واشنگتن قصد دارد همچنان به آموزش نظامی نیروهای مخالف سوری ادامه دهد و برای این منظور نیز بیش از 100 میلیون دلار هزینه در نظر گرفته شده است.

بر اساس اطلاعات این نشریه، کمک‌های نظامی آمریکا فقط شامل نیروهای دموکراتیک سوریه نشده و دیگر ساختارهای «مخالفان میانه رو»، از جمله واحدهایی از «ارتش آزادی بخش سوریه» را نیز شامل می شود. طبق اطلاعات «دیلی نیوز»، تعداد مخالفان سوری طرفدار آمریکا در سال آینده ممکن است به بیش از 30 هزار نیرو برسد که خود یک ارتش کامل است و این نیروها قادر خواهند بود یک جنگ داخلی تمام عیار را علیه رژیم بشار اسد، براه بیاندازد.

پیش بینی اینکه چنین گروههای نظامی مسلحی تا چه اندازه قادر باشند برای ارتش سوریه دردسر ساز شوند، فعلا دشوار است، ولی اینکه آمریکا تا این اندازه روی آنها سرمایه گذاری می کند، اقدامی بسیار مشکوک و برنامه ریزی شده است.

مسکو خود را برای بی‌ثباتی احتمالی اوضاع در سوریه آماده کرده است

این در حالی است که برغم خروج بخش اعظم گروههای نظامی روسیه از سوریه، نیروهای هوایی- فضایی روسیه روز گذشته حملاتی را به مواضع مخالفان بشار اسد در استانهای دمشق، ادلب و حمص، وارد کردند. “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه نیز در نشستی با اعضای شورای امنیت این کشور بعید ندانست که در صورت ضرورت گروه‌های نظامی در خاک سوریه، دوباره افزایش خواهند یافت. هرچند در حال حاضر تعداد نیروهای نظامی باقی مانده در سوریه قابل توجه نیست.

روز گذشته “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه خبر داد که این وزارتخانه بر اساس دستور ولادیمیر پوتین، فرمانده کل نیروهای مسلح، شروع به شکل دادن به حضور دائمی گروه‌های نظامی مستقر در دو پایگاه حمیمیم و طرطوس در خاک سوریه نموده است. البته فاش نشده که چه تعداد نیروها و تجهیزات نظامی روسی در سوریه باقی می‌مانند.

بدین ترتیب روسیه برغم اقدامات مداخله جویانه آمریکا، از امکانات لازم برای تامین صلح و ثبات در سوریه برخوردار خواهد بود و در صورت بروز هر نوع اقدامی از سوی آمریکا، مسکو به آن پاسخ خواهد داد. مسلما این رویارویی نیازمند منابع مالی و مادی بسیار زیادی است، البته با توجه به افزایش قابل توجه بودجه نظامی روسیه، وزارت دفاع این کشور منابع لازم برای چنین رویارویی را در اختیار خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.