جزییات سند همکاری ایران و چین؛ استعمار ایران برای ۲۵ سال

 

#حراجی به وسعت #ایران

اصلأ چین عالی و قرارداد هم بسیار عالی
چرا کشور بعد از چهل سال به جای رسیده که ما کشور را اجاره بدهیم
چرا ما به جای نرسیده ایم که که کشور دیگری را اجاره کنیم
چرا خودمان از عهده سرمایگزاری و پیشرفت بر نیامده ایم
هزاران خیانت در چهل سال حکومت شیاد ها

سندی هجده‌صفحه‌ای از «برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین» به دست  از سوی وزارت امور خارجه ایران تهیه شده است. طبق آنچه در این سند آمده هدف این برنامه جامع همکاری سوق دادن مشارکت راهبردی ایران و چین در زمینه‌های تجاری، تقویت همکاری امنیتی ازجمله مبارزه با تروریسم، گردشگری، حمایت از مواضع یکدیگر در سازمان‌های بین‌المللی و همکاری‌های نظامی است.
.
جزییات این سند مشخص می‌کند در صورت تصویب نهایی امتیازاتی که جمهوری اسلامی ایران به یک کشور خارجی می‌دهد در تاریخ ۴۱ ساله نظام جمهوری اسلامی بی‌سابقه است. پیش‌نویس سند توسط «محمدجواد ظریف» در اختیار چین قرار داده شده و مقام‌های چینی پس از اعمال نظرات تکمیلی خود آن را به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بازگردانده‌اند. گرچه ساختار اساسی سند تکمیل شده اما برخی ریزه‌کاری‌های آن هنوز نهایی نشده و در حال مذاکره بین دو کشور است.
.
این سند، مسایل مورد اهمیت دو کشور را در بخش مجزایی مشخص کرده و نشان می‌دهد تامین نفت خام، محصولات پتروشیمی، انرژی‌های تجدید پذیر و انرژی اتمی غیرنظامی، ساخت بزرگراه، راه‌آهن و اتصالات دریایی، همکاری‌های بانکی با پول ملی دو کشور، مبارزه با پول‌شویی، تامین مالی تروریسم و جرایم سازمان‌یافته در صدر همکاری‌های دو دولت ایران و چین خواهد بود.
.
در بندی از این سند صراحتا دو دولت متعهد شده‌اند که در برابر فشار کشور ثالث از اجرای این سند محافظت کنند که اشاره غیرمستقیم به تحریم‌های ایالات‌متحده است.
.
پیش‌نویس سند همکاری دو کشور، همکاری وسیع نظامی میان دو کشور را پیش‌بینی کرده و در آن مانورهای نظامی، تامین نیازهای دفاعی و توسعه صنعت دفاعی درج شده است. پیش‌ازاین، گزارش‌های تایید نشده‌ای از آمادگی ایران و چین برای تجارت تسلیحات پس از پایان تحریم تسلیحاتی شورای امنیت منتشر شده بود که این سند نشان می‌دهد دو کشور در این زمینه برنامه‌ای ۲۵ ساله در پیش دارند.
.
تعهد ایران به فروش ۲۵ ساله نفت خام به چین در برابر هیچ
.
در بخش اهداف اساسی سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، اولین هدف در ارتباط با تامین انرژی موردنیاز چین از سوی ایران است. این بخش از سند می‌گوید دولت چین به «یک واردکننده ثابت نفت ایران درخواهد آمد» و «امیدوار است که ایران به نگرانی‌های چین درباره بازگشت سرمایه‌گذاری در بخش نفت این کشور توجه کند» در برابر «طرف چینی هم به استفاده بهینه از منابع مالی به‌دست‌آمده از فروش نفت به چین توجه کند.»
.
معنی این بند از سند همکاری ربع قرنی دولت‌های ایران و چین این است که ایران متعهد به صدور نفت خام به چین خواهد بود اما در برابر چین به «استفاده بهینه» ایران از پول نفت صادراتی‌اش «توجه خواهد کرد» اما در برابر تامین پول نفت خریداری‌شده از ایران یا هزینه کردن آن به هر شکلی که ایران می‌خواهد «تعهد» ندارد بلکه «توجه» نشان خواهد داد.
.
به‌عبارت‌دیگر، در بخش تامین نفت خام موردنیاز چین، اقدامات ایران «تعهد» محسوب می‌شود درصورتی‌که چین در برابر بازپرداخت بدهی ایران تکلیف تعهدشده‌ای ندارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: