جلسه ای در بیدادسرای عمومی برای گرفتن اعترافات اجباری ازدانشجویان نخبه علی یونسی و امیر حسین مرادی

افشاگری

‏- شرمتان باد که ۲ جوان ۲۰ ساله را بعد از ۹۷ روز (که ۵۹ روزش انفرادی بدون هیچ تماس تلفنی بود)، بدون آنکه خانواده‌هایشان ویا وکیل مورد نظرشان را حتی یک بار ملاقات کرده باشند به یک جلسه “اعتراف گیری” جمعی بردید.

روز دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹ جلسه ای دربیدادگستری وبیدادسرا عمومی تهران برگزار شد.

‏عصر دوشنبه، جلسه‌ای با حضور تعدادی از استادان، نمایندگان انجمن اسلامی، انجمن اسلامی مستقل، جامعه اسلامی، بسیج، شورای صنفی و نماینده قوه قضاییه پیرامون پرونده ‎#امیرحسین_مرادی و ‎#علی_یونسی و با حضور ایشان برگزار گردید، گزارشی از این جلسه توسط نهاد حکومتی انجمن اسلامی شریف منتشر شد که بازتاب فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

حسین باستانی، روزنامه نگار، چنین نوشت:
»بازجویان علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی زندانی، عده ای “استاد و نماینده تشکل‌های دانشجویی” را دعوت کرده اند تا شاهد “اعتراف” دو زندانی باشند.

یادآور مرداد ۸۱ که بازجویانِ سیامک‌پورزند، روزنامه نگار، عده‌ای “خبرنگار” را دعوت کردند تا شاهد اعترافات “آزادانه”اش باشند. پورزند تا اردیبهشت ۹۰ که خودش را کُشت، اسیر همان بازجوها بود.»

(تصویر  سیامک پورزند در جلسه ۳ مرداد ۱۳۸۱ با “خبرنگاران”)

عباس میلانی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، در این رابطه نوشت:
«‏مثل قجرها ذخایر ملی را در طبق استیصال به خارجی(چین و روس) می‌دهند و تبدیل دانشجو و استاد به بازجو/شکنجه‌گر را هم که در ماجرای ‎#علی_یونسی و ‎#امیرحسین_مرادی میبینیم از همانجا بر گرفتند. ذهن و زبان ارول هم به این جنس «کارشناسان امنیتی» نمیرسید.»
‌‌
رضا یونسی برادر علی یونسی در رشته توییتی به این نکات اشاره کرد:
‏«جلسه با حضور ‎#علی_یونسی و ‎#امیرحسین_مرادی و تعدادی از اساتید و دانشجویان برگزار شده که برخی (و نه همه) از این به اصطلاح “اساتید‌/دانشجویان” کاملا وابسته به نهادهای امنیتی هستد و در نقش بازجو شرکت کردند تا بازجویی جمعی انجام شود.

‏- این جلسه بدون حضور خانواده‌ها و وکیلی برگزار شده و خانواده ها چند روز بعدتر از برگزاری چنین جلسه ای آگاه شدند.

– وزارت اطلاعات با اینها چه کرده که علی مایل است زودتر به بیدادگاه برود تا از آزار و اذیت اطلاعات راحت شود؟ چه تهدیدهایی کردید که علی در آن وضعیت، نگران خانواده‌اش است؟

‏- بعد از ۹۷ روز اجازه نمی‌دهید وکیل انتخابی وارد پرونده شود و همچنان اصرار دارید که تنها وکلای امنیتی خودتان که در هماهنگی با شما به فکر سنگین‌تر کردن پرونده هستند، دسترسی به پرونده داشته باشند.

‏- گفته اید که برگزاری چنین جلسه ای تاکنون سابقه نداشته. توضیح دهید که دنبال چه داستان‌سازی هستید که چنین جلسه ای برگزار کردید؟ هدفتان از جلسه، آماده سازی دانشجویان و اساتید برای قربانی کردن این ۲ دانشجو است؟
.
‏- شرمتان باد که ۲ جوان ۲۰ ساله را بعد از ۹۷ روز (که ۵۹ روزش انفرادی بدون هیچ تماس تلفنی بود)، بدون آنکه خانواده‌هایشان ویا وکیل مورد نظرشان را حتی یک بار ملاقات کرده باشند به یک جلسه “اعتراف گیری” جمعی بردید.

‏- در غیاب على و امیرحسین فیلمی پخش کردید که به گفته نماینده انجمن اسلامی در آن چهره‌ای مشخص نیست و مشخص نیست کار چه کسی است. گرچه در همان جلسه بازجویی جمعی هم، هیچ کدام حاضر نشدند اتهامات را بپذیرند.

‏- مشخص نیست آیا علی و امیرحسین هم اجازه داشتند مثل ‎#دانشجوـبازجو “انجمن مستقل” حرفی بزنند و یا با ترس افکنی که خودتون بهش اشاره داشتید اصلا امکان حرف زدن نداشتند. چه کردید که علی و امیرحسین نمی‌توانستد جملات کامل بیان کنند و “جملات را نصفه‌نیمه رها می‌کردند”؟

‏- یک بازجوی حاضر در این جلسه گفته “ما با دو دانشجو طرف نیستیم. با یک سازمانِ جلادِ آدم‌کش طرف هستیم که بایدپاسخ مناسب به آن‌ها دهیم.” مشخص است که هدفتان تنها قربانى کردن است. تا کی می‌خواهید جوانان ایران را نابود کنید؟»

مهدی امینی‌زاده، فعال سابق دانشجویی در توییتر نوشت:
«‏ملاقات دانشجویان و اساتید شریف با ‎#علی_یونسی و ‎#امیر_حسین_مرادی شکل پیچیده اعتراف تلویزیونی است. زندانی را سه ماه تحت شکنجه و انفرادی قرار می‌دهند، بدون وکیل، بدون ملاقات با خانواده و تحت فشار بازجویانی که مار خورده و افعی شده اند.این ‎#اعتراف_اجباری هیچ ارزشی ندارد.»

همچنین لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی، در رشته توییتی به انتقاد از تشکل‌های وابسته‌ای که نام دانشجویی را یدک می‌کشند پرداخت و تاکید کرد که: «دانشگاه نباید نسبت باین فاجعه سکوت کند. همه دانشجویان اگراندکی آزادی‌خواهی دارند از هر طیفی که هستند باید نسبت به این فاجعه امنیتی معترض شوند.
این تشکلها و اعضایشان باید در دانشگاه مواخذه، رسوا و منزوی شوند.
فکر میکنم غیرسیاسی ترین دانشجوها هم درخصوص چنین سطحی از فاجعه مسئولند.»

 

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نامه های وارده
نامه علیرضا فرشی از زندان تهران بزرگ؛ «چه کسی بر بازجویان وزارت اطلاعات نظارت دارد؟»

علیرضا فرشی دیزج یکان، فعال ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان تهران بزرگ با نوشتن نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه خواستار رعایت حقوق متهم و برخورد با بازجویان خاطی وزارت اطلاعات و رفتار فراقانونی آنان شده است. آقای فرشی در بخشی از این نامه در خصوص ماموران وزارت …

زندانیان
🔴 فوری: انتقال نسرین ستوده “به دلیل شرایط وخیم ناشی از اعتصاب غذا به بخش سی‌سی‌یو بیمارستان

رضا خندان همسر نسرین ستوده با اعلام این خبر گفته است که انتقال وی به بخش مراقبت‌های ویژه قلب، به دنبال وخامت حال جسمی او صورت گرفته است. نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی امروز شنبه ۲۹ شهریور در پی مشکل قلبی از زندان اوین به بیمارستان …

ویدیو ها
بشنوید: مادر محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی در یک پیام صوتی، خطاب به علی خامنه‌ای

شیر زن ، مادر محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی در یک پیام صوتی که به ایران اینترنشنال ارسال شده، خطاب به علی خامنه‌ای گفت اگر فرزندش را آزاد نکند، او را رها نخواهد کرد. محمد نوری‌زاد از منتقدان علی خامنه‌ای و یکی از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای است.  

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: