جلسه ای در بیدادسرای عمومی برای گرفتن اعترافات اجباری ازدانشجویان نخبه علی یونسی و امیر حسین مرادی

افشاگری

‏- شرمتان باد که ۲ جوان ۲۰ ساله را بعد از ۹۷ روز (که ۵۹ روزش انفرادی بدون هیچ تماس تلفنی بود)، بدون آنکه خانواده‌هایشان ویا وکیل مورد نظرشان را حتی یک بار ملاقات کرده باشند به یک جلسه “اعتراف گیری” جمعی بردید.

روز دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹ جلسه ای دربیدادگستری وبیدادسرا عمومی تهران برگزار شد.

‏عصر دوشنبه، جلسه‌ای با حضور تعدادی از استادان، نمایندگان انجمن اسلامی، انجمن اسلامی مستقل، جامعه اسلامی، بسیج، شورای صنفی و نماینده قوه قضاییه پیرامون پرونده ‎#امیرحسین_مرادی و ‎#علی_یونسی و با حضور ایشان برگزار گردید، گزارشی از این جلسه توسط نهاد حکومتی انجمن اسلامی شریف منتشر شد که بازتاب فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

حسین باستانی، روزنامه نگار، چنین نوشت:
»بازجویان علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی زندانی، عده ای “استاد و نماینده تشکل‌های دانشجویی” را دعوت کرده اند تا شاهد “اعتراف” دو زندانی باشند.

یادآور مرداد ۸۱ که بازجویانِ سیامک‌پورزند، روزنامه نگار، عده‌ای “خبرنگار” را دعوت کردند تا شاهد اعترافات “آزادانه”اش باشند. پورزند تا اردیبهشت ۹۰ که خودش را کُشت، اسیر همان بازجوها بود.»

(تصویر  سیامک پورزند در جلسه ۳ مرداد ۱۳۸۱ با “خبرنگاران”)

عباس میلانی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، در این رابطه نوشت:
«‏مثل قجرها ذخایر ملی را در طبق استیصال به خارجی(چین و روس) می‌دهند و تبدیل دانشجو و استاد به بازجو/شکنجه‌گر را هم که در ماجرای ‎#علی_یونسی و ‎#امیرحسین_مرادی میبینیم از همانجا بر گرفتند. ذهن و زبان ارول هم به این جنس «کارشناسان امنیتی» نمیرسید.»
‌‌
رضا یونسی برادر علی یونسی در رشته توییتی به این نکات اشاره کرد:
‏«جلسه با حضور ‎#علی_یونسی و ‎#امیرحسین_مرادی و تعدادی از اساتید و دانشجویان برگزار شده که برخی (و نه همه) از این به اصطلاح “اساتید‌/دانشجویان” کاملا وابسته به نهادهای امنیتی هستد و در نقش بازجو شرکت کردند تا بازجویی جمعی انجام شود.

‏- این جلسه بدون حضور خانواده‌ها و وکیلی برگزار شده و خانواده ها چند روز بعدتر از برگزاری چنین جلسه ای آگاه شدند.

– وزارت اطلاعات با اینها چه کرده که علی مایل است زودتر به بیدادگاه برود تا از آزار و اذیت اطلاعات راحت شود؟ چه تهدیدهایی کردید که علی در آن وضعیت، نگران خانواده‌اش است؟

‏- بعد از ۹۷ روز اجازه نمی‌دهید وکیل انتخابی وارد پرونده شود و همچنان اصرار دارید که تنها وکلای امنیتی خودتان که در هماهنگی با شما به فکر سنگین‌تر کردن پرونده هستند، دسترسی به پرونده داشته باشند.

‏- گفته اید که برگزاری چنین جلسه ای تاکنون سابقه نداشته. توضیح دهید که دنبال چه داستان‌سازی هستید که چنین جلسه ای برگزار کردید؟ هدفتان از جلسه، آماده سازی دانشجویان و اساتید برای قربانی کردن این ۲ دانشجو است؟
.
‏- شرمتان باد که ۲ جوان ۲۰ ساله را بعد از ۹۷ روز (که ۵۹ روزش انفرادی بدون هیچ تماس تلفنی بود)، بدون آنکه خانواده‌هایشان ویا وکیل مورد نظرشان را حتی یک بار ملاقات کرده باشند به یک جلسه “اعتراف گیری” جمعی بردید.

‏- در غیاب على و امیرحسین فیلمی پخش کردید که به گفته نماینده انجمن اسلامی در آن چهره‌ای مشخص نیست و مشخص نیست کار چه کسی است. گرچه در همان جلسه بازجویی جمعی هم، هیچ کدام حاضر نشدند اتهامات را بپذیرند.

‏- مشخص نیست آیا علی و امیرحسین هم اجازه داشتند مثل ‎#دانشجوـبازجو “انجمن مستقل” حرفی بزنند و یا با ترس افکنی که خودتون بهش اشاره داشتید اصلا امکان حرف زدن نداشتند. چه کردید که علی و امیرحسین نمی‌توانستد جملات کامل بیان کنند و “جملات را نصفه‌نیمه رها می‌کردند”؟

‏- یک بازجوی حاضر در این جلسه گفته “ما با دو دانشجو طرف نیستیم. با یک سازمانِ جلادِ آدم‌کش طرف هستیم که بایدپاسخ مناسب به آن‌ها دهیم.” مشخص است که هدفتان تنها قربانى کردن است. تا کی می‌خواهید جوانان ایران را نابود کنید؟»

مهدی امینی‌زاده، فعال سابق دانشجویی در توییتر نوشت:
«‏ملاقات دانشجویان و اساتید شریف با ‎#علی_یونسی و ‎#امیر_حسین_مرادی شکل پیچیده اعتراف تلویزیونی است. زندانی را سه ماه تحت شکنجه و انفرادی قرار می‌دهند، بدون وکیل، بدون ملاقات با خانواده و تحت فشار بازجویانی که مار خورده و افعی شده اند.این ‎#اعتراف_اجباری هیچ ارزشی ندارد.»

همچنین لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی، در رشته توییتی به انتقاد از تشکل‌های وابسته‌ای که نام دانشجویی را یدک می‌کشند پرداخت و تاکید کرد که: «دانشگاه نباید نسبت باین فاجعه سکوت کند. همه دانشجویان اگراندکی آزادی‌خواهی دارند از هر طیفی که هستند باید نسبت به این فاجعه امنیتی معترض شوند.
این تشکلها و اعضایشان باید در دانشگاه مواخذه، رسوا و منزوی شوند.
فکر میکنم غیرسیاسی ترین دانشجوها هم درخصوص چنین سطحی از فاجعه مسئولند.»

 

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
انتقال چهار زندانی سیاسی زن از اوین به شهرهای دیگر با «بهانه‌های دروغ»

همسر نسرین ستوده می‌گوید با «دروغ و نیرنگ» آنها را «تبعید» کرده‌اند   درروزهای اخیر حداقل چهار زندانی سیاسی زن، از بند سیاسی زندان اوین به زندان‌های عمومی منتقل شدند. انتقال آنها همراه با فریب‌کاری بوده و درحالی که به آنان اعلام شده بود برای رفتن به بیمارستان و یا …

خبر
گفت‌وگو با نرگس محمدی: زنانگی‌ام را حفظ می‌کنم و به مبارزه ادامه می‌دهم

«نرگس محمدی»، فعال سرشناس حقوق بشر در ایران نیمه شب ۱۷ مهر ۱۳۹۹ از زندان زنجان آزاد شد. او در طول سال‌ها فعالیت، بارها بازداشت و به زندان محکوم شده است. آخرین بار کمی پس از دیدار با «کاترین اشتون»، مسوول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به تهران رفته …

خبر
دیدار نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر، در آستانه سالگرد آبان خونین با ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری

شب اول آبان، نرگس محمدی در کنار ناهید شیربیشه، مادر پویا بختیاری تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، با انتشار این تصویر از همسرش به‌همراه ناهید شیر پیشه، مادر پویا بختیاری به نقل از نرگس محمدی نوشت: شب اول آبان مادری دیگر از خیل مادران داغدار وطنم را در اغوش گرفتم. …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: