جلوگیری از برگزاری مراسم یادبود علی اشرف درویشیان در تهران

مراسم یادبود علی اشرف درویشیان، نویسنده و پژوهشگر نامدار ایرانی، که قرار بود روز جمعه در تهران برگزار شود، به دلایلی نامعلوم و از سوی نهادی که نامش در رسانه‌های ایران برده نشده، لغو شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، شهناز دارابیان‌، همسر علی اشرف درویشیان، نویسنده و پژوهشگر و عضو کانون نویسندگان ایران، به این خبرگزاری گفته است که مراسم یادبود همسرش که قرار بود امروز جمعه (۱۰ آذر / اول دسامبر) در تهران برگزار شود، لغو شده است.

قرار بود به یاد علی اشرف درویشیان، نویسنده و پژوهشگر و از اعضای کانون نویسندگان ایران، مراسمی از ساعت ۳ و نیم بعد ازظهر روز جمعه در سالن اجتماعات ساختمان پاسارگاد واقع در شهرک غرب تهران برگزار شود. این خبر را خبرگزاری ایسنا به نقل از همسر علی اشرف درویشیان در روز شنبه ۴ آذر منتشر کرده بود.

به گفته خانم دارابیان، چند ساعت پیش از آغاز مراسم روز جمعه ۱۰ آذر، از سوی “یک نهاد” با مدیریت ساختمانی که قرار بوده مراسم در آن برگزار شود، تماس گرفته‌اند و گفته‌اند که “این مراسم نباید برگزار شود”.

علی اشرف درویشیان روز ۴ آبان در سن ۷۶ سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

او در سوم شهریور ۱۳۲۰ در کرمانشاه به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۷ دانشسرای مقدماتی را گذراند و سپس به عنوان آموزگار به روستاهای اطراف کرمانشاه رفت. او در سال ۱۳۴۵ به تحصیل در رشته ادبیات در دانشگاه تهران پرداخت و آن را تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته روان‌شناسی تربیتی ادامه داد.

او در دهه ۱۳۵۰ به دلیل نوشتن کتاب “از این ولایت” چند بار دستگیر شد. حق نوشتن را از او سلب و نیز او را از دانشگاه اخراج و از آموزگاری منفصل کردند.

علی اشرف درویشیان در داستان‌های خود به زندگی مردم تهیدست می‌پردازد. داستان‌های او بیانگر ناملایمات زندگی انسان‌های محروم و محنت‌زده است.

از مهم‌ترین آثار او می‌توان به مجموعه داستان‌هایی اشاره کرد چون “از این ولایت”‌، “آبشوران” و “فصل نان” و نیز رمان‌های چهار جلدی “سال‌های ابری” و “سلول ۱۸”.

علی اشرف درویشیان عضو کانون نویسندگان ایران بود. او در مصاحبه‌ای با دویچه وله در سال ۱۳۸۶ درباره فعالیت‌های کانون گفته بود: «ما در تمام مواردی که مسئله آزادی اندیشه و بیان در خطر می‌افتد یا در برابرش سد و مانعی ایجاد می‌شود اعتراض می‌کنیم و تمام فعالیت‌هایی که در جامعه ما فعالیت‌های اعتراضی، تحصن‌ها‌، اعتصاب‌ها که مربوط به آزادی اندیشه و بیان اغلب هستند و اعمال سانسور از طرف حکومت، ما در برابرش ایستاده‌ایم و مقاومت می‌کنیم، با تمام اینکه واقعا جایی برای دفتر و دستک‌مان یا مجمع عمومی برگزار کردن یا جمع شدن نداریم.»

در دهمین دوره جایزه ادبی هوشنگ گلشیری، از علی اشرف درویشیان برای “تعهد بی‌چون و چرا به آزادی بیان و در امان نگه داشتن حریم قلم از دستبرد قدرت” ستایش شد.

درویشیان همچنین برنده “جایزه ادبی مهرگان” و جایزه هردی جشنواره فرهنگی گلاویژ و جایزه حقوق بشر هلمن – همت سازمان دیده‌بان حقوق بشر بود.

جمهوری اسلامی بارها از برگزاری مراسم یادبود چهره‌ها و شخصیت‌های محبوب فرهنگی، سیاسی و مردمی جلوگیری کرده است. از آخرین نمونه‌های آن جلوگیری از برگزاری مراسم هفدمین سالگرد درگذشت احمد شاملو در تاریخ سوم مرداد ۱۳۹۶ بود. این مراسم صحنه درگیری ماموران انتظامی و “لباس شخصی‌ها” و مردم شرکت‌کننده در مراسم در مزار شاعر در امام‌زاده طاهر کرج بود. کانون نویسندگان ایران بدین مناسبت بیانیه‌ای منتشر و از “سرکوب و تحمیل سکوت و سکون” انتقاد کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.