حمله به دفاتر احزاب مخالف بارزانی در اقلیم کردستان

f7

حزب گوران (جنبش تغییر) و اتحادیه میهنی کردستان با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای اعلام کرده‌اند که شامگاه یکشنبه ۲۹ اکتبر به دفاتر آن‌ها در دهوک، در شمال اربیل حمله شده است.

به گزارش زمانه به نقل از خبرگزاری رویترز شامگاه گذشته عده‌ای از ظرفداران مسعود بارزانی به دفاتر حزب گوران و اتحادیه میهنی کردستان در دهوک را غارت کردند و سپس به آتش کشیدند. در این حوادث ظاهراً کسی کشته یا مجروح نشده است. حکومت اقلیم کردستان اعلام کرده که به نیروهای امنیتی موسوم به «آسایش» دستور داده که مانع از تداوم حملات به دفاتر حزب گوران و اتحادیه میهنی کردستان شوند.

مسعود بارزانی روز گذشته اعلام کرد که یکم نوامبر از ریاست اقلیم کردستان کناره‌گیری می‌کند. کناره‌گیری بارزانی واکنشی‌ست به شکست همه‌پرسی استقلال که ۲۵ سپتامبر برگزار شد و حمله نظامی نیروهای دولت مرکزی عراق را در پی داشت. نیروهای دولت مرکزی عراق در این حملات موفق شدند کرکوک و خانقین را از اقلیم کردستان پس بگیرند. محاصره اقتصادی اقلیم کردستان همچنان ادامه دارد.

پارلمان اقلیم کردستان برای بحث و رأی‌گیری درباره کناره‌گیری مسعود بارزانی روز گذشته تشکیل جلسه داده بود. عده‌ای از اشخاص مسلح که ظاهراً از طرفداران بارزانی بودند به پارلمان حمله کردند و مانع از خروج نمایندگان احزاب مخالف شدند اما آن‌ها سرانجام موفق شدند به دفاتر حزب متبوع خود بازگردند.
حزب گوران و اتحادیه میهنی کردستان از استقلال کردستان دفاع می‌کنند. با این‌حال گوران با برگزاری همه‌پرسی استقلال مخالف بود. حزب گوران اعلام کرده بود که ابتدا می‌بایست انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم برگزار شود و سپس اگر همه‌‌پرسی رأی آورد آن را برگزار کرد.

اتحادیه میهنی کردستان با همه‌پرسی استقلال مخالفت نکرد، اما پیشمرگه‌های اتحادیه میهنی متهم شده بودند در پشت پرده با ایران و عراق تبانی کرده‌اند و با عقب‌نشینی بدون مقاومت از کرکوک سبب سقوط این شهر شده‌اند. مسعود بارزانی در سخنانی که در تلویزیون اقلیم ایراد کرد بدون آنکه از اتحادیه میهنی کردستان به طور مشخص نام ببرد موضوع عقب‌نشینی از کرکوک به سبب خیانت را مجدداً مطرح کرد.

در همین حال ایرنا به نقل از «منابع کردی» خود گزارش داده است، نمایندگان حزب کردی گوران (جنبش تغییر) در اظهارنظرهای مختلف رسانه ای می گویند آنچه روز گذشته در پارلمان منطقه کردستان عراق اتفاق افتاد نه انتقال دموکراتیک قدرت و اختیارات رئیس منطقه بلکه جابجایی آن درون خانواده بارزانی ها بود.

به گفته آنها: قرار بود اختیارات مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق به پارلمان منتقل شود اما عمدتا به نیچروان بارزانی (نخست وزیر منطقه و برادر زاده مسعود) منتقل شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.