عصر امروز دوشنبه در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران و ضرب و شتم این زندانی، تعدادی از زندانیان سیاسی به این اقدام اعتراض کرده و پس از آن زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و تعدادی نیز پس از ضرب و شتم به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند. گفته می‌شود پس از اعتراض زندانیان، سه تن از زندانیان سیاسی بصورت جدی‌تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شده‌اند.
عصر امروز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷، حدود ۵۰ تن از نیروهای ویژه زندان ارومیه به بند ۱۲ این زندان حمله کرده و چندین زندانی سیاسی محبوس در این بند را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی به‌نام «حمید رحیمی» با یکی از ماموران وی را به افسرنگهبانی منتقل کرده و توسط چهار مامور به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و به انفرادی منتقل کردند. پس از آن چند زندانی سیاسی دیگر به نام‌های «کمال حسن رمضان»، «احمد تموئی» و «عثمان مصطفی‌پور» جهت پیگیری وضعیت حمید رحیمی به افسرنگهبانی رفته و در آنجا مامورین احمد تموئی را نیر مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. چند تن از زندانیان تحت امر دو تن از مامورین به نام‌های «اسکندری» و «رضایی» به دستور آنان به احمد تمویی، کمال حسن رمضان و تورج اسماعیلی حمله کرده و به وسیله تیزی (شی برنده) در حضور مامورین آنها را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند”.

پس از این واقعه احمد تموئی زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه در اعتراض به ضرب و شتم خود و زندانیان دیگر دست به اعتصاب غذا زده است.

در پی اعتراض زندانیان بند سیاسی مامورین تلاش کردند چندتن از این زندانیان را از بند خارج کنند که با خودداری زندانیان گارد ویژه با باتوم، شوکر و گاز اشک‌آور وارد بند ۱۲ (سیاسی) شده و حسن رستگاری و کامران درویشی را همراه با ضرب و شتم شدید به انفرادی منتقل کردهند هرچند نهایتا حسن رستگاری را به بند بازگرداندند. در اثر ضرب و شتم توسط مامورین و زندانیان تحت امرشان کمال حسن رمضان از ناحیه بینی و احمد تموئی از ناحیه دندان دچار شکستگی شده، تورج اسماعیلی نیز به وسیله تیزی مجروح و حسن رستگاری نیز دچار ضرب دیدگی شدید در قسمت‌های مختلف بدن شده است”.

از وضعیت جسمی سایر زندانیان سیاسی این بند از جمله حمید رحیمی و کامران درویشی پس از ضرب و شتم اطلاع دقیقی در دست نیست.
با بالا گرفتن درگیری تمام مسولان زندان از جمله رئیس زندان ارومیه و حفاطت بازرسی زندان و حفاظت اطلاعات کل استان پشت درب بند سیاسی جمع شده و چندین نفر از نیروهای ویژه نیز مجددا وارد بند شده‌ و تعداد زیادی از آنان به صورت مسلح و آماده‌باش در بام زندان مستقر شدند. آنها ساعاتی پس از ضرب و شتم زندانیان سیاسی از بند خارج شده و فقط تعدادی از آنان در سالن اصلی زندان مستقر شدند.

این اولین بار نیست که زندانیان سیاسی زندان ارومیه مورد بدرفتاری مسئولین زندان قرار گرفته‌اند. پیشتر در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۹۷ نیز ماموران گارد زندان ارومیه، بند ۱۲ این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است را مورد بازرسی خارج از عرف قرار داده و اقدام به تخریب وسایل شخصی و ضبط برخی مواد خوراکی و وسایل زندانیان کرده‌ بودند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: