حکم شوکه‌ کننده ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق برای نسرین ستوده

گزارش

عفو بین‌الملل با انتشار اطلاعیه مطبوعاتی اعلام کرد که محکومیت نسرین ستوده وکیل برجسته حقوق بشر به ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق در پرونده جدید یک بی عدالتی بی‌رحمانه است.
🔺 این حکم در فیسبوک رضا خندان، همسر نسرین ستوده گزارش شده و نسرین ستوده در مجموع بعد از دو دادگاه به شدت ناعادلانه به ۳۸ سال زندان محکوم شده است. در شهریور ۱۳۹۵ او به صورت غیابی در یک پرونده جداگانه به ۵ سال زندان محکوم شده بود.
🔺 فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گفت: «کاملا شوکه کننده است که نسرین ستوده به نزدیک به چهار دهه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز حقوق بشری‌اش از جمله دفاع از اعتراض زنان به قوانین حجاب اجباری در ایران محکوم شده است. نسرین ستوده باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود و این حکم موهن بدون تاخیر لغو شود.
🔺 فیلیپ لوتر گفت: «نسرین ستوده زندگی‌اش را به دفاع از حقوق زنان و مخالفت با اعدام اختصاص داده است، شوکه کننده است که مقامات ایران او را به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری‌اش مجازات می‌کنند. دولت‌هایی که بر ایران تاثیر دارند باید از قدرت خود برای آزادی نسرین ستوده استفاده کنند. جامعه بین‌المللی، به ویژه اتحادیه اروپا که در حال گفت‌وگوی مستقیم با ایران است باید موضع محکمی علیه این محکومیت داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که نسرین ستوده فورا و بدون قید و شرط آزاد می‌شود.»
🔺 نسرین ستوده با هفت اتهام روبرو بود که بابت این اتهامات به اشد مجازات محکوم شده است. در محکومیت ۳۳ سال زندان او به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی استناد شده است که به قضات اجازه می‌دهد زمانی که یک متهم بیش از ۳ اتهام دارد به صدور حکم بالاتر از حداکثر الزام قانونی اقدام کند. در مورد نسرین ستوده قاضی محمد مقیسه حداکثر مجازات قانونی را برای هر هفت اتهام اعمال کرد و چهار سال دیگر نیز به مجموع حکم اضافه کرد که در نتیجه ۲۹ سال زندان به ۳۳ سال زندان افزایش پیدا کرد.

🔹 لینک اطلاعیه مطبوعاتی عفو بین‌الملل به انگلیسی
https://bit.ly/2XPDFZ7
🔹 لینک فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل به انگلیسی و فارسی
https://www.amnesty.org/en/documents/mde13/9952/2019/en/

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گزارش
نان در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی بویژه شهرهای تبریز و ارومیه کمیاب شد.

نان در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی بویژه شهرهای تبریز و ارومیه کمیاب شد. ◾️ سه شنبه ۱۵ مهرماه ، نانوایی‌ها نان را با قیمت بالا به مصرف کننده عرضه می کنند. صف های طولانی برای خرید نان شکل گرفته و ساعت کار نانوایی‌ها محدو شده است. مردم از قحطی …

گزارش
ارومیه؛ صدور حکم قطع چهار انگشت دست راست برای یک مرد زندانی

  🔸بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، یک مرد زندانی به نام آرش علی‌اکبری از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری یک دادگاه ارومیه به اتهام «سرقت» به قطع چهار انگشت دست راست محکوم شده است. 🔸طبق دادنامه‌ای که به روئیت شبکه حقوق بشر کردستان رسیده است آرش علی‌اکبری فرزند …

گزارش
جانباختن یک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی بانه

  ◾️ شنبه ۱۲ مهرماه ، مطابق خبری که به کولبر نیوز رسیده است، نیروهای هنگ مرزی رژیم در بانه بسوی دسته ای از کولبران تیراندازی کردند. براثر این حمله کولبری با هویت « هیوا زارعی» اهل سردشت جان باخت. باوجود اعتراضات گسترده اما قتل و کشتار کولبران توسط نیروهای …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: