حکومت خونریز خامنه ای حکم اعدام دو زندانی اهوازی به نام‌های قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب با اتهام «محاربه» را به اجرا گذاشت

خبر

سحرگاه روز جاری حکم اعدام دو زندانی اهوازی اهل‌سنت به نام‌های قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب که با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده بودند در زندان دزفول به اجرا درآمد.

حکم اعدام قاسم بیت‌عبداله و عبدالله کرملاچعب (عبدالهی) دو زندانی عرب اهل شهرستان شوش که توسط شعبه اول و سوم دادگاه انقلاب اهواز بابت اتهامات «محاربه و تبلیغ علیه نظام با گرایش به مذهب سلفى اهل سنت» و «تشکیل گروه جندالفاروق و شرکت در تیرندازى به تکیه عزادارى حسینی در دزفول» محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند، صبح امروز در زندان دزفول به اجرا در آمد.

صبح روز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، عبدالحمید امانت بهبهانی، سرپرست روابط عمومی دادگستری خوزستان در گفتگویی با خبر گزاری ایسنا بدون ذکر نام از اعدام دو نفر در ارتباط با وقایع شهر صفی‌آباد دزفول خبر داد.

خبر گزاری ایلنا نیز روز شنبه از تایید حکم اعدام قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب (عبداللهی) توسط دیوان عالی کشور خبر داده بود. بعد از اعتراض اخیر قاسم بیت‌عبداله و عبدالله کرملاچعب به حکم صادره پرونده جهت رسیدگی برای بار دوم به شعبه ۱۹ دیوان عالى کشور در تهران ارسال شده بود.

بعد از اعتراض به حکم و تایید آن در تجدیدنظر، حکم این شهروندان در شعبه ۴۳ دیوان عالى کشور بررسى و به دلیل عدم وجود ادله اثبات جرم اتهام انتسابى و تناقضات موجود در تحقیقات مراجع انتظامى و اداره اطلاعات و دادسرا پرونده به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب اهواز ارجاع شد. این پرونده در شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز بررسى شد. حکم اعدام صادر شده علیه قاسم عبداله و عبدالله کرملاچعب در شعبه سوم دادگاه انقلاب اهواز نیز تایید شد که بعد از اعتراض اخیراً براى بار دوم به شعبه ۱۹ دیوان عالى کشور در تهران ارسال شده بود.

روز ۲۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، منابع مطلع به کمپین خبر از انتقال این دو شهروند از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به بازداشتگاه اداره اطلاعات همدان را داده بودند.

منبع آگاهی در آن زمان به کمپین گفته بود: «بعد از صدور حکم اعدام در شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب به زندان اصفهان و سپس به زندان اوین تهران و اخیراً از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به همدان منتقل شده اند. هر دوى آنها هم اکنون در بازداشت انفرادى و از ملاقات و هرگونه تماس با خانواده هاى خود محروم هستند و این امر باعث نگرانى خانواده هاى آنها شده است.»

قاسم عبداله متولد ۱۳۶۵متأهل، داراى دو فرزند از اهالى روستاى بیت درچال شهرستان شوش و عبدالله کرملاچعب متولد ۱۳۵۹، متأهل، داراى سه فرزند از اهالى بخش شاوور، در ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۴ همراه ۷ تن دیگر توسط اداره اطلاعات به اتهام محاربه از طریق ارتباط با خارج از کشور، عضویت در گروه‌های مخالف و تبلیغ علیه نظام و گرایش به مذهب سلفى اهل سنت و تشکیل گروه جندالفاروق و شرکت در تیرندازى به تکیه عزادارى حسینى در دزفول بازداشت شدند و در شهریورماه ۹۶ به همراه ۷ متهم دیگر با اتهام “محاربه و تبلیغ علیه نظام” در شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز محاکمه و به اعدام محکوم شدند. کلیه متهمان در دادگاه انقلاب و در حضور قاضى اتهامات وارده را نپذیرفتند.

افراد دیگر این پرونده سه نفر به‌نام‌هاى حسن بیت عبدالله، احمد کعب و ماجد(محمد) بیت عبدالله که هرکدام به ۲۵ سال حبس در زندان مسجد سلیمان و چهارنفر دیگر هرکدام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که قاسم بیت‌عبداله و عبدالله کرملاچعب (عبدالهی) چندین ماه در بازداشت‌گاه اطلاعات زیر شدیدترین شکنجه‌های روحی و جسمی بوده و اعترافات اجباری از آن‌ها اخذ شده‌است و حتی در هنگام محاکمه بدن خود را عریان کرده و آثار شکنجه و کبودی روی بدنشان را به قضات نشان دادند، اما دادگاه به این موضوع توجه نکرده و حکم اعدام‌شان را صادر کرده‌است. در پرونده این دو زندانی طی مراحل تحقیقات و بازجویی تناقضات زیادی وجود دارد و بنا به اطلاع منابع آگاه این دو در طی روند بازجویی از ابتدایی ترین حقوق خود محروم شده‌اند.

عفو بین الملل روز ۱۸ اردیبهشت امسال طی بیانیه ای نگرانی خود را در خصوص اعدام قریب الوقوع “قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب” اعلام کرده بود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
شنبه ۳ آبان خوزستان تعدادی از فرزندان کارگران، که دیگر تحمل گرسنگی را ندارند

شنبه ۳ آبان خوزستان تعدادی از فرزندان کارگران، که دیگر تحمل گرسنگی را ندارند بجای والدین خود، با به دست گرفتن بنرهای #فریاد_کارگران_گرسنه و #از_یاد_رفته خشم و نا امیدی خود را نسبت به مسئولان ابراز کردند. #فریاد_کارگران_گرسنه

خبر
مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده، به بیدادگاه احضار شد

مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده- وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان- براساس ابلاغیه قضایی، باید روز دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ در شعبه ١١٧۵ مجتمع قضایی قدس حاضر شود. ‌ مهراوه خندان در مرداد ماه ۱۳۹۹ در پی یورش ۵ نیروی امنیتی به منزل پدری‌اش در تهران بازداشت …

خبر
. اجبار بهنام محجوبی درویش زندانی، به خوردن «۲۴ قرص بدون روکش و اسم»

صالحه حسینی، همسر بهنام محجوبی درویش زندانی، خبر داد که پزشک زندان قصد خوراندن «۲۴ قرص بدون روکش و اسم» به همسرش را داشته است. . حسینی در توییترش نوشت که پزشک بهداری زندان شرط اعزام بهنام محجوبی به بیمارستان را خوردن این قرص‌ها ذکر کرده است. . او همچنین …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: