خطر اعدام قریب الوقوع مهداد ملاحی کرگانی شهروند بلوچ پس از تایید حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور

مهداد ملاحی به سرعت حکم اعدام گرفت، به سرعت در دیوان عالی تایید ‌شده و الان به سرعت وارد مرحله اجرا می شود.

حمایتش کنیم.
هیچ توجهی به اظهارات وی و مردم و شاهدان نشده، و او را متهم به قتل عمد دو مامور با فشفشه! کردند.

او چند راس گوسفند داشت که در قایق برای فروش می برد که ماموران حمله کردند، و او که در حال فرار بوده و ماموران جلویش پیچیدند با آنها برخورد قایق به قایق داشته و ماموری کشته شده است.

قتل غیر عمد بوده، و از طرفی دیگر به اظهاراتش توجه نشده، و قصد دارند با اعدام وی به قول خودشان گوش بقیه را ببرنند و زهر چشم بدهند.

شاهو ملاحی در حالی به جرم قتل دو ماموران دریابانی میناب به اعدام محکوم شده که بستگانش اصرار دارند این اتفاق ناشی از برخورد قایق‌ها با یک دیگر است و مقصر آن نیز ماموران دریابانی بوده اند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، اخیرا رسانه‌های داخل ایران خبر از محکومیت «عامل شهادت ماموران دریابانی میناب» به قصاص نفس (اعدام) در ملأ عام دادند. این منابع هویت کامل این فرد را اعلام نکردند و توضیحی در خصوص چگونگی این اتفاق ارايه ندادند.
هویت این فرد، شاهو ملاحی معروف به مهداد بلوچ، ساکن بندر کرگان است.

یکی از نزدیکان این فرد به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «شاهو برای امرار معاش زندگی با ۱۴ عدد گوسفند با قایق موتوری خود از بندر کرگان عازم دریا شده و می‌خواست به عمان برود تا گوسفندها را بفروشد. در مسیر دو فروند گلف [قایق تندرو] از گشت‌های دریایی نیروی دریایی سیرک و یک فروند ناو دریابانی به سمت قایق شاهو تیراندازی می‌کنند. همچنین گلف دریابانی از پشت به موتور قایق شاهو ضربه شدیدی وارد می‌کند که موتور قایق کنده و تنها با کابل فرمان اویز به جلد قایق می‌شود. خود شاهو هم از پشت فرمان قایق پرت شده و به کف قایق میافتد و در همین حال تصادف دریایی اتفاق میافتد و دو تن از پرسنل گشت دریایی فوت می‌کنند».

این منبع همچنین گفت: «شاهو در لحظه تصادف هیچ کنترلی بر روی قایق نداشت. با این حال او را با ضرب و شتم شدید پرسنل دریابانی به پایگاه دریابانی سیرک منتقل می‌کنند و در آنجا هم مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌گیرد. بعد شبانه از پایگاه دریابانی سیرک به اداره آگاهی شهرستان میناب تحویل داده می‌شود و در آنجا دو شبانه روز توسط ماموران آگاهی شکنجه بیرحمانه می‌شود. تاجایی که با ضربه به سر و گردنش بینایی یک چشم خود را از دست داده و سه تا از انگشتان دستش هم از کار افتاده است. آنها فقط برای این شکنجه میدادند که شاهو اقرار کند دو مامور دریابانی را عمدا به قتل رسانده و تصادف عمدی بوده است، در حالی که این بیچاره بیگناه بود. حادثه را خود ماموران دریابانی با شلیک و ضربه به پشت قایق به وجود آوردند. در آخر هم شاهو تحت فشار شدید در آگاهی اعتراف می‌کند که عمدا موجب تصادف شده».

شاهو ملاحی علاوه بر دوبار قصاص در ملأ عام، به اتهام «تمرد نسبت به ماموران» به یک سال زندان و به اتهام «حمل غیرمجاز فشفشه» به تحمل ۶ ماه زندان محکوم شده است.

نزدیکان شاهو ملاحی در این خصوص گفتند: «فشفشه همان منور های دریایی است که وقتی قایقی یا لنجی یا کشتی در دریا موتورش خراب میشود، در شب استفاده میکنند که موقیقت خود را برای چند دقیقه‌ای روشن نگه دارند و اعلام کمک کنند. این وسیله ایست برای اعلام کمک دریایی و در داخل هر لنج و کشتی پیدا می‌شود».

گفتنی است، از زمان دستگیری تا صدور حکم قصاص نفس در ملأ عام برای شاهو ملاحی کمتر از سه ماه می‌گذرد و این نگرانی به‌صورت جدی وجود دارد که رویه عادلانه قضایی در خصوص وی اجرا نشده باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: