بسیاری از زندانیان سیاسی در زندانهای سراسر کشور علیرغم ابتلای تعدادی از آنان به ویروس کرونا از اعزام به مرخصی محروم هستند. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، محمد رجبی، میلاد ارسنجانی، جمیل قهرمانی و ۱۵ تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال در زندان تهران بزرگ به دلیل مثبت اعلام شدن تست کرونای امیرحسین مرادی به بیمارستان یافت آباد منتقل شدند. همزمان همسر نازنین زاغری، زندانی محبوس در اوین از احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا خبر داده است. در زندان ارومیه نیز تعدادی از افراد مشکوک به کرونا به خارج بیمارستان منتقل شده اند، در کنار تمام این موارد در زندان رجایی شهر کرج شیوع بیماری کرونا از طریق یک سرباز وظیفه اعزامی به بیمارستان گزارش شده است. شیوع نگران کننده این بیماری مرگبار در حالی است که زندانیان در زندانهای سراسر کشور از حداقل امکانات بهداشتی لازم برای تشخیص و یا پیشگیری از شیوع ویروس کرونا محروم هستند.

یک منبع مطلع گفت: “پس از اعزام امیرحسین مرادی به بهداری، ۱۹ تن دیگر از محبوسین در اتاق وی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ از جمله سعید تمجیدی، محمد رجبی، میلاد ارسنجانی، جمیل قهرمانی که همگی از بازداشتیهای اعتراضات سراسری آبان ماه هستند، به دلیل تماس با او از اتاق خارج شده و به بیمارستان یافت آباد منتقل شدند. اندکی بعد نیز تمامی وسایل آنها از اتاق خارج شد”.
بر اساس گزارشات دریافتی، ۷ تن دیگر از زندانیان محبوس در بند ۲ تیپ ۵ این زندان نیز با علائم مشکوک به کرونا بدون رسیدگی پزشکی در بهداری زندان نگهداری شده و تاکنون به بیمارستان اعزام نشده‌اند.

همچنین گزارشاتی مبنی بر احتمال ابتلای سه تن از زنان زندانی سیاسی در بند زنان زندان اوین به ویروس کرونا به دست آمده است.
خانواده‌های برخی از محبوسین در بند زنان زندان اوین ازجمله خانواده آتنا دائمی، صبا کردافشاری، منیره عربشاهی، یاسمن آریانی، مریم اکبری منفرد، راحله احمدی و خانواده گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین درخصوص وضعیت بستگان زندانی خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

لازم به ذکر است که زندانیان در زندان رجایی شهر نیز همچون زندان تهران بزرگ از دسترسی به امکانات بهداشتی همچون ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده محروم هستند. همچنین زندانیان با علائمی چون تب و لرز به بهداری این زندان مراجعه میکنند، تنها دمای بدنشان چک شده و اعزامی به بیمارستان صورت نمی‌گیرد.

در زندان رجایی شهر کرج نیز پیام شکیبا، محمد بنازاده امیرخیزی و مجید اسدی از این زندان در سومین سال محکومیت خود بدون مرخصی در زندان بسر میبرند. همچنین آرش صادقی، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج، مبتلا به نوع بدخیم سرطان استخوان به نام کندرو سارکوم، عفونت دست راست (محل جراحی) و مشکلات گوارشی است و به دلیل شرایط ویژه بیماری خود و ایمنی پایین بدن در اولویت برای اعزام به مرخصی قرار دارد، سعید شیرزاد نیز آخرین ماههای حبس خود را سپری می کند که تاکنون اقدامی برای اعزام آنها به مرخصی صورت نگرفته است.
از سوی دیگر بر اساس گزارشات دریافتی تعداد زیادی از زندانیان مشکوک به کرونا در زندان ارومیه در روزهای اخیر به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شده اند. یک زندانی بستری در بیمارستان نیز فوت کرده است اما مسئولان مدعی هستند ابتلای او در محیط بیمارستان و خارج از زندان صورت گرفته است.

با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، بروز موارد مشکوک کرونا در برخی زندانها موجب نگرانی زندانیان و خانواده های آنان شده است. در برخی زندانها مانند سنندج، خرم آباد زندانیان خواستار دریافت امکانات بهداشتی لازم و همینطور قرنطینه شدن افراد مشکوک به این بیماری شده اند و تهدید کرده در صورت تداوم بی توجهی به اعتصاب غذا دست خواهند زد، زندانهای دیگر از جمله زندانهای کرج، تبریز، اوین همراه با بسیاری از زندانهای کشور ملتهب از این وضعیت هستند. همچنین روز گذشته زندانیان محبوس در زندان باز خرم آباد در اعتراض به عدم اعزام به مرخصی علیرغم شیوع کرونا در این زندان دست به اعتصاب زده بودند.

بسیاری از خانواده های زندانیان خواستار تمهیدات ویژه سازمان زندانها از جمله ضدعفونی کردن محیط زندان، اعطای مرخصی در بیشترین تعداد ممکن، اعطای بسته های بهداشتی از جمله ماسک و ژل های ضدعفونی کننده و همچنین انتقال زندانیان مشکوک به بیماری به قرنطینه شده اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: