خودکشی سعدا خدیرزاده از طریق حلق آویز خود و خوراندن قرص به دختربچه ۲ ماه اش در نتیجه بازجویی ها و فشارهای ماموران امنیتی برای گرفتن اعترافات اجباری بوده است

بر اساس خبرهای رسیده خودکشی سعدا خدیرزاده بدنبال گرفتن اعترافات اجباری برای کذب خواندن تمامی خبرهای مربوط به وی در زندان ارومیه بوده است.

سحرگاه امروز پنجشنبه ۲۷ مرداد۱۴۰۱، زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده محبوس در بند زنان زندان ارومیه، با حلق آویز کردن خود و خوراندن قرص به نوزاد دوماهه اش اقدام به خودکشی کرد. وی پس از نجات توسط همبندانش در وضعیت سلامتی نامساعدی بسر می برد و وضعیتش تثبت نشده است

اقدام به خودکشی سعدا خدیرزاده پس از آنکه صورت گرفته که ساعاتی پیش هه‌نگاو گزارش داده بود که این زندانی سیاسی روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه و حفاظت اطلاعات زندان مرکزی ارومیه وی را احضار و مورد بازجویی و تهدید قرار داده‌اند تا کانال ارتباطی بند زنان زندان را با سازمان‌های حقوق بشری به آنها معرفی کند.

سعدا خدیرزاده ۳۲ ساله و اهل پیرانشهر روز پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ (۱۴ اکتبر ۲۰۲۱) توسط نیروهای اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی پس از ۲۵ روز و اتمام بازجویی‌ها به بن زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل و از آن زمان تاکنون بلاتکلیف در بند زنان زندان مرکزی ارومیه و بدون دسترسی به برخورداری از خدمات پزشکی زنان در حین دوران بارداری و فارغ شدن نگهداری می‌شود.

این زندانی سیاسی اهل پیرانشهر که روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ پس از ۸ ماه حبس در زندان مرکزی ارومیه، تنها چند ساعت قبل از سزارین به بیمارستان منتقل شده بود، عصر همان روز و بدون تکمیل دوره درمانی به بند زنان زندان مرکزی ارومیه برگردانده شده و در وضعیت بسیار نامناسبی نگهداری می‌شود.

طی روزهای گذشته سعدا خدیرزاده دچار التهاب شده و روز جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ (۲۹ جولای ۲۰۲۲) از ناحیه بخیه سزارین دچار خونریزی شدید شده و ”آلا“ دختر سعدا نیز به دلیل گرمای زیاد داخل بند زنان و نبود امکانات تهویه هوا و همچنین خنک‌کننده دچار حساسیت ناشناخته و اسهال شدید شده است.

علت خودکشی سعدا خدیرزاده فشار برای گرفتن اعترافات اجباری و دروغین

روز سه شنبه ۲۵ مرداد ماموران اداره اطلاعات ارومیه و حفاظت زندان، سعدا خدیرزاده را به مکان نامعلومی منتقل کرده و ساعتها تحت بازجویی قرار دادند. ماموران بدنبال یافتن کانال ارتباطی سعدا با بیرون از زندان و چگونگی انتشار اخبار درمورد وضعیت وی و نوزادش بودند.

در نهایت بازجویان با ایجاد فشارهای روانی سعدا را وادار به اعتراف در مقابل دوربین کرده و از وی خواسته اند بگوید:‌ «وضعیت زنان در زندان ارومیه بسیار مطلوب بوده و تمامی امکانات و خدمات سلامت به وی و نوزادش بصورت منظم ارائه شده و تمامی اخباری که از بند زنان ارومیه در این خصوص توسط سازمانهای خارج از کشور به ویژه هه نگاو منتشر می شود کذب محض می باشد!»

ماموران امنیتی سعدا را تهدید کرده اند چنانچه در مقابل دوربین ظاهر نشود پرونده پزشکی در خصوص سلامت روانی وی تشکیل و فرزندش را به بهزیستی تحویل خواهند داد.

بدنبال گرفتن اعتراف اجباری و بازگشت سعدا به بند او مبادرت به خوراندن قرص به آلای دوماه و حلق آویز کردن خودش با روسری کرده است.

در تاریخ ۱۵ اردیبهشت نیز سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای در رابطه با بازداشت خانم خدیرزاده نوشت: « بازداشت خودسرانه یک زن باردار بنام سعدا خدیرزاده در زندان مرکزی ارومیه در استان آذربایجان غربی، مغایر معیارهای دادرسی منصفانه و از نظر قوانین بین المللی خودسرانه میباشد.»

خانم خدیرزاده در راستای رسیدن به خواسته های برحقش پیشتر در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زده بود

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: