#دادخواهیم_این_بیداد_را 6 دی 88 کشتند یازده‌سال دادخواهی برای جواب این سوال که چرا کشتید؟

یاد و نام جانباختگان ۶ دی در جنبش مردمی سال ۸۸ گرامی باد

یازده‌سال دادخواهی برای جواب این سوال که چرا کشتید؟
فکر میکردم تنها سوالی که این سالها با آن خواهم زیست همین باشد، مثل سوالی که یک سال است دادخواهان هواپیمای اوکراینی میپرسند، چرا زدید؟
اما سوال‌های بیشتری که فریاد زده نمیشوند، همان ها هستند که روح‌ات را میخورند
محمد کریم بیگی
همان که از خود میپرسی ، در لحظه اخر ایا ترسیده بود؟ ایا درد داشت ؟ تشنه بود ؟ ایا کسی را صدا کرده برای کمک ؟
لعنت به دستور دهنده و اجرا کننده دستورات مرگ از دهه شصت تا روح الله زم و ….
#مصطفی_کریم‌بیگی
*******
آن کسی که در فیلم ماشین نیروی انتظامی از رویش سه بار می‌گذرد و له اش می‌کند امیرارشد من است.
شهین مهین فر

۱۱ سال از عاشورای ۸۸ گذشت، روزی که حکومت بار دیگر به سوی مردم معترض شلیک کرد، از روی برخی با ماشین رد شد و پاسخ مشت‌های گره‌کرده را با گلوله داد.

مصطفی کریم‌بیگی یکی از جوانانی بود که پس از انتخابات ۸۸ دنبال رای گم‌شده‌شان بودند.

در یازدهمين سالروز جان‌باختن مصطفى كريم‌بيگى، مادر داغدارش می‌گوید:
«‏یازده سال از کشته شدن مصطفایم گذشت، این روزها برایم یادآور بی‌خبری از مصطفاست تا ۱۴ روز بعدش که در کهریزک میان اجساد مجهول‌الهویه شناسایی‌اش کردم، من از حقم ، از خون فرزندم ، از مادر بودنم گذشت نخواهم کرد، و‌ روزی که چنان دور هم نیست بر سرتان آوار می‌شوم»

خانم شهناز اکملی به خاطر فعالیت‌های مدنی‌اش به یک سال زندان محکوم شده و چند ماهی در زندان بود، و پیش از پایان محکومیت خود آزاد شد.

این مادر امروز تنها دادخواه فرزند خود نیست، بلکه دادخواه همه آن‌هایی است که ظالمانه توسط حکومت جمهوری اسلامی کشته شدند.

مرتبط:

شهناز اکملی؛ فرزندش را کشتند و مادر را حبس کردند

 

سالگرد تظاهرات جنبش سبز در تاسوعا و عاشورای ۱۳۸۸

تظاهرات گسترده‌ای در روز تاسوعا (۵ دی ۱۳۸۸)، روز عاشورا (۶ دی ۱۳۸۸) و شب عاشورا (شام غریبان) در شهرهای مختلف ایران در ادامه اعتراضات به انتخابات مناقشه برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ برگزار شد.

در این روز نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی با تظاهرات کنندگان برخورد خشونت‌باری داشتند که منجر به کشته‌شدن تعدادی از معترضان شد.

درگیری‌های اصلی در روز عاشورا در حد فاصل میدان انقلاب و میدان امام حسین (فوزیه سابق) صورت گرفته و پلیس با تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان سه تن از آنان را در زیر پل کالج به قتل رساند. پلیس تظاهرکننده چهارم را در چهارراه ولیعصر کشت. با این حال، شاهدان عینی شمار کشته‌شدگان را بیش از این رقم اعلام کردند.
در میان کشته‌شدگان سیدعلی حبیبی موسوی خامنه، خواهرزاده میرحسین موسوی یکی از کاندیدای معترض انتخابات ۸۸ نیز وجود داشت.

هم‌چنین در میان کشته‌شدگان امیر ارشد تاج‌میر فرزند شهین مهین‌فر مجری باسابقه رادیو و تلویزیون نیز حضور داشت. امیرارشد در عاشورای ۱۳۸۸ توسط خودروی نیروی انتظامی زیر گرفته و کشته شد. خانم مهین فر، همزمان با دومین سالگرد تظاهرات جنبش سبز در عاشورای ۱۳۸۸ تهران سکوتش را شکست و در مصاحبه با “روز” گفت : « امیرارشد در تمام اعتراضات بعد از انتخابات همراه و همپای مردم بود و با شرافت و سربلندی جان داد، آن کسی که در فیلم ماشین نیروی انتظامی از رویش سه بار می‌گذرد و له اش می‌کند امیرارشد من است.»
اگر چه معترضان از اولین ساعات روز عاشورا اعلام کرده بودند که شماری از تظاهرکنندگان به دست نیروهای نظامی از پای درآمدند، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران کشته‌شدن تظاهرکنندگان را در درگیری‌های روز عاشورا قویاً تکذیب کرد. با این حال بعدتر احمدرضا رادان جانشین فرماندهی نیروی انتظامی تهران کشته شدن چهار تن در تظاهرات روز عاشورای تهران را تأیید کرد. به گفته رادان، ۲ نفر از کشته‌شدگان در اثر تصادف با خودرو، یک نفر در اثر سقوط از پل و یک نفر در اثر تیراندازی با سلاح گرم جان خود را از دست دادند. پس از چندی، نیروی انتظامی آمار کشته‌شدگان را ابتدا به ۵ و سپس به ۸ نفر افزایش داد و گفت که با توجه به عدم تجهیز این نیرو به سلاح گرم، کشته شدن شهروندان در اثر تیراندازی مشکوک بوده‌است. در گزارش نیروی انتظامی، سه تن از کشته شدگان بر اثر اصابت گلوله، گلوله ساچمه‌ای و گلوله ساچمه‌ای شکاری و یک تن در اثر ضربات چاقو جان خود را از دست داده‌اند.
.
در حالی احمدرضا رادان فرمانده انتظامی تهران بزرگ در تاریخ ۷ دی در تلویزیون مدعی شد که کشته شدن دو تن از جانباختان عاشورای تهران، در اثر تصادف با خودروی ناشناس بوده که تصاویر ضبط شده از سوی مردم با گوشی تلفن همراه نشان می‌داد این خودروها متعلق به پلیس بوده‌است.

اسامی بعضی از جان‌باختگان عاشورای ۸۸:

۱-مصطفی کریم بیگی ۲۶ ساله، اصابت گلوله
۲-امیر ارشد تاجمیر، ۲۵ ساله، علت مرگ: زیر گرفته شدن توسط خودروی نیروی انتظامی
۳-شاهرخ رحمانی، توسط ماشین نیروی انتظامی زیر گرفته شد.
۴-شبنم سهرابی ۳۴ ساله، توسط ماشین نیروی انتظامی زیر گرفته شد.
۵-سید علی موسوی حبیبی، ۴۲ ساله، علت مرگ اصابت گلوله
۶-شهرام فرج‌زاده، ۳۰ ساله، علت مرگ: زیر گرفته شدن توسط خودروی نیروی انتظامی
۷-محمدعلی راسخی نیا، ۴۰ ساله، علت مرگ اصابت ساچمه شکاری
۸-جهانبخت پازوکی، ۵۰ ساله، علت مرگ نامشخص
۹-مهدی فرهادی راد، ۳۴ ساله بر اثر اصابت دو گلوله به سر و سینه کشته شد.
یادشان گرامی باد!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: