دبیرکل سازمان ملل: خشونت علیه مسلمانان روهینگیا، فاجعه‌ای انسانی است

f3

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، به افزایش خشونت نسبت به اقلیت مسلمان روهینگیا در غرب میانمار (برمه سابق) و افزایش شمار پناهجویان این قوم هشدار داد. دبیرکل سازمان ملل متحد این امر را فاجعه‌ای انسانی خواند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) روز یکشنبه (۱۲ شهریور/ ۳ سپتامبر) گزارش داد که دست‌کم ۷۳ هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا از آخرین هفته ماه اوت تاکنون (حدود ۱۰ روز) از میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.

در گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ادامه آمده است که هزاران نفر نیز تصمیم به فرار از میانمار دارند، اما شرایط ورود به بنگلادش هنوز برای‌شان مهیا نشده است. برنامه جهانی خواربار سازمان ملل متحد (WFP) نیز در همین رابطه اعلام کرده که تقسیم مواد ضروری میان پناهجویان را در ایالت راخین میانمار به طور موقت قطع کرده است. این سازمان جهانی در بیانیه‌ای توضیح داده که از روزهای میانی ماه ژوئیه امکان تقسیم این مواد میان پناهجویان در شمال میانمار ناممکن شده است.

یک مقام برنامه جهانی خواربار سازمان ملل متحد روز شنبه (۱۱ شهریور/ ۲ سپتامبر) اعلام کرد از هفته گذشته به خاطر شرایط امنیتی امکان پخش مواد ضروری برای پناهجویان در مرکز میانمار ناممکن شده است. مقامات میانمار روز جمعه اعلام کردند که ۴۰۰ نفر طی یک هفته در این کشور کشته شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری اما شمار کشتگان این درگیری‌ها را بسیار بیشتر از رقم اعلام شده می‌دانند. به گزارش خبرگزاری آلمان پناهجویان به سازمان‌های حقوق بشری و نمایندگی‌های سازمان ملل متحد شرح داده‌اند که چگونه ماموران نیروهای مسلح میانمار به همراه بودیست‌های افراطی این کشور به سوی اعضای اقلیت روهینگیا شلیک می‌کنند، یا سر دستگیرشدگان این قوم را که در میان‌شان کودکانی نیز هستند، قطع می‌کنند.

شمار کشتگان گروه قومی “روهینگیا” تنها در یک روستا ۲۰۰ نفر تخمین زده شده. خانه‌های افراد این قوم به آتش کشیده می‌شوند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر تصویرهای ماهواره‌ای را منتشر کرده که در آنها می‌توان دید که در دست‌کم ۱۷ مکان صدها خانه گروه قومی “روهینگیا” آتش زده شده‌اند. از سال ۲۰۱۲ تاکنون ساکنان ایالت “راخین” در غرب میانمار به‌طور مرتب هدف حملات نیروهای امنیتی و ارتش میانمار  قرار دارند. در این ایالت حدود یک میلیون مسلمان روهینگیا زندگی می‌کنند.

دور جدید خشونت‌ها 

میانمار حق اقلیت و دیگر حقوق مدنی برای مسلمانان روهینگیا قائل نیست. اما دور جدید خشونت‌ها از ۲۵ اوت، پس از آن آغاز شد که یک گروه مسلح به نام “ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا”، مسئولیت حمله به پاسگاه‌های پلیس و ارتش میانمار را بر عهده گرفت. دولت میانمار اعلام کرد در حمله گروه “ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا” ۱۲ نفر از ماموران امنیتی میانمار کشته شدند. این گزارش کشته‌های    شورشیان روهینگیا را ۵۹ نفر اعلام کرد.

نیروهای امنیتی میانمار به تلافی حملات ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا، مردم عادی روهینگیا را هدف حملات خود قرار داده است. شورشیان مسلح آراکان نیز حملات خود را واکنشی به سرکوب و پیگرد مردم روهینگیا توسط نیروهای امنیتی میانمار اعلام می‌کنند. از زمان استقلال میانمار در سال ۱۹۶۱، دولت مرکزی این کشور مسلمانان روهینگیا را به عنوان شهروندان میانمار به رسمیت نمی‌شناسد. از این رو آنان از بسیاری امکانات اولیه در زمینه بهداشتی و درمانی محرومند. در حالی که بسیاری معتقدند که مسلمانان روهینگیا ساکنان بومی ایالت راخین هستند.

آنگ سان سوچی رهبر دمکراسی‌خواه میانمار در سال‌های اخیر درباره خشونت‌های نظامیان علیه ساکنان ایالت راخین سکوت کرده یا از موضع‌گیری آشکار در این باره سرباز زده است. سکوت خانم سوچی انتقاد مدافعان حقوق بشر را برانگیخته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.