“دختر خیابان انقلاب” احتمالا در اوین است

  • By :
  • Category : خبر
خبر

f3

دختری که اوایل دی ماه در تقاطع خیابان انقلاب و وصال تهران روسری‌ سفیدش را از سر برداشت و آن را بر سر چوب گرفت، احتمالا در زندان اوین است. نسرین ستوده وکیل دادگستری پیگیر وضعیت این زن جوان است.

اوایل دی‌ماه پیش از آغاز اعتراضات مردمی عکسی در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که زن جوانی بدون روسری را ایستاده بر یک سکو در تقاطع خیابان انقلاب و وصال شیرازی در تهران نشان می‌داد. این زن روسری سفیدش را از سر برداشته و آن را بر سر چوبی در دست گرفته بود. فیلم کوتاهی نیز از این صحنه منتشر شد که در آن، زن جوان روسری‌اش را بر سر چوب در دست گرفته و تکان می‌داد و عابران بدون توجه از کنارش می‌گذشتند.

با شروع اعتراضات سراسری و دستگیری‌های پس از آن، سرنوشت این دختر تا حدی به فراموشی سپرده شد. تنها مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار، با انجام چندین مصاحبه و نوشتن چندین مطلب سعی کرد نام این دختر را زنده نگاه دارد. او همچنین اعلام کرد که ظاهرا این زن جوان دستگیر شده است.

نسرین ستوده وکیل دادگستری روز یک‌شنبه اول بهمن در صفحه فیس‌بوک و توئیترش نوشت که پیگیر وضعیت این دختر است.  او نوشت: «امروز من و رضا [رضا خندان، همسر نسرین ستوده] به همان محلی رفتیم که دختر خیابان انقلاب با پرچم سفیدش بر بلندایی ایستاده بود، رفتیم تا از وضعیت‌اش مطلع شویم. تحقیق محلی ثابت کرد که دختر جوانی که هنوز نامش را نمی‌دانیم، همان روز بازداشت شده است. بعد از بازداشت مدت کوتاهی آزاد شده و دوباره بازداشت شده است. او کودک ۱۹ ماهه‌ای دارد و ۳۱ ساله است. پس از بازداشت به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل شده و سپس پرونده‌اش به دادسرای خیابان خارک رفته است، دادسرایی که فعلا به خیابان شیرودی در مفتح منتقل شده است. حفظ حقوق او و حفظ جانش با مقامات قضایی و بازداشت کنندگان است.»

در تماس تلفنی با خانم ستوده او به دویچه‌وله گفت که امروز هم (دوشنبه دوم بهمن) او به دادسرا رفته ولی نتوانسته اطلاعات بیشتری کسب کند. خانم ستوده اما تاکید کرد که مطمئن شده که این دختر هم‌اکنون در بازداشت است.

روسری سفید و چهارشنبه‌های سفید

این زن جوان، در یک روز چهارشنبه دست به این حرکت اعتراضی زده است و از آنجا که روسری او نیز سفید رنگ است، این گمانه مطرح است که شاید حرکت او در ارتباط با کمپین چهارشنبه‌های سفید باشد. “چهارشنبه‌های سفید” نام کمپینی است که مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار مبتکر آن بود. او که کمپین آزادی‌های یواشکی در اعتراض به حجاب اجباری را از مدتها پیش راه انداخته، پیشنهاد داد که زنان در همه‌جای ایران در اعتراض به حجاب اجباری روزهای چهارشنبه با روسری سفید در انظار عمومی ظاهر شوند.

پس از حرکت اعتراضی دختر خیابان انقلاب، مسیح علی‌نژاد با انتشار عکس این دختر در فیس‌بوکش نوشت: «این زن ایرانی است که از دل ایران نماد اجبار را چون برچم اعتراض بالا برده است، مسالمت آمیز ترین شیوه برای اعتراض مدنی. ما زنان ایرانی در تمام دنیا خصوصا در راهپیمایی مربوط به زنان که در آمریکا برگزار می‌شود امتداد صدای زنان ایرانی باشیم و نماد سفید اعتراض‌مان به حجاب اجبار‌ی را همه جا بالا ببریم.»

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار نیز در فیس‌بوکش نوشته که بهتر است این دختر را با نام «دختر چهارشنبه های سفید»  نامیم و نه دختر خیابان انقلاب چرا که حرکت او ادامه یک کمپین گروهی است. او نوشته است: «دختر خیابان انقلاب زاییده چهارشنبه‌های سفید بود، چهارشنبه‌های سفید بازتاب تبعیض بود، و تبعیض دقیق ترین تصویر زن ایرانی در ایران امروز.»

در فضای مجازی نیز هشتگی با عنوان “دختر خیابان انقلاب کجاست؟” ایجاد شده و نویسندگان این هشتگ خواهان این هستند که مقامات دولتی پیگیر وضعیت این زن جوان دستگیر‌شده باشند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
‍ کسی که به مردم “خس و خاشاک” گفت، امروز با آنجلینا جولی ازنابرابری در جهان سخن می گوید…

رو که نیست سنگ پای قزوین هم در مقابل جمهوری اسلامی کم آورده است. “#محمود_احمدی_نژاد، در تائید سخنان #آنجلینا_جولی، هنرپیشه مشهور آمریکایی علیه تبعیض و سلطه‌جویی گفت: «با سخنان جولی در مورد “وجود تبعیض بنیادین در جهان” موافق هستم. برای اصلاح وضع جهان همه با هم و متحد تلاش خواهیم …

خبر
بازجو خبرنگارھای وزارت اطلاعات! آمنه سادات ذبیح پور اینم یک جور دو شغلی بودنه!

اینم یک جور دو شغلی بودنه! ولی نه از سر نداری و فرودستی؛ واسه خدمت به فرادستان! آمنه_سادات_ذبیحی_پوردو شغل دارد. بازجویی در زندان و گزارشگری تلویزیون. او از قبل از اعدام نوید افکاری خبر داشت. جالب است که «آمنه سادات ذبیح پور» از همه مسائل امنیتی قبل از وقوع خبر …

خبر
مخالفت با حضور امیرحسین مرادی در مراسم تشییع پیکر پدرش

مراسم خاکسپاری پدر امیر حسین مرادی پدر امیرحسین مرادی صبح امروز با حضور ده‌ها نفر از اعضای خانواده و نزدیکانش در «بهشت‌زهرا» به خاک سپرده شد. خانواده‌های سعید تمجیدی و محمد رجبی هم در این مراسم حضور داشتند. مقامات قضایی اجازه ندادند که امیرحسین در مراسم دفن پدرش شرکت کند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: