هفت زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که پیشتر حکم اعدام آنان توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، در آستانه نهمین سال حبس کماکان در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هفت زندانی سنی مذهب به نام های داوود عبداللهی، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت، قاسم آبسته و ایوب کریمی که از تاریخ ۱۶ آذر ۸۸ در زندان بسر میبرند، در اسفندماه ۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند، این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی نقض شد با این حال پس از گذشت ۸ سال از حبس این زندانیان همچنان در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برند.

یک منبع مطلع از آخرین وضعیت پرونده این افراد به گزارشگر هرانا گفت: “پس از نقض حکم اعدام در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی پرونده آقایان فرهاد سلیمی، ایوب کریمی، داوود عبداللهی،قاسم آبسته و انور خضری به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی انتقال یافت و روند رسیدگی پرونده دیگر با سه متهم نیز برای رسیدگی مجدد به ارومیه ارجاع شد.”

در شهریورماه سال جاری آقایان انور خضری، کامران شیخه و خسرو بشارت برای حضور در دادگاه رسیدگی مجدد به زندان ارومیه منتقل شدند، جلسه دادگاه این افراد تالحظه ی تنظیم این گزارش برگزار نشده است.

این زندانیان اهل سنت توسط نیرو های امنیتی به اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، “عضویت در گروه‌های سلفی”، “افساد فی‌الارض” و “محاربه” متهم شده بودند، هرچند درباره جزئیات و فعالیت های آنان از سوی مسئولین و ارگان های قضایی شفاف‌سازی نشده است.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار هرانا قرار گرفته، متهمین اتهام شرکت در مبارزات قهرآمیز را رد کرده و گفته اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده‌اند.

این زندانیان مدعی هستند در هنگام بازجویی مورد شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفتند.

پیشتر هرانا در گزارشی به وضعیت نامناسب آقای انور خضری و مشکلات تنفسی حاصل از” شکنجه های اعمال شده” اشاره کرده بود.

بر اساس این گزارش، پزشکان آقای خضری علائم بیماری را “نتیجه ضربه سنگین” به قفسه سینه وی عنوان کردند.

لازم به یادآوری است این افراد در دادگاه فرصت و شرایط دفاع از خود را نداشتند، به آنان اجازه داده نشده بود تا از حضور وکیل منتخب خود بهره ببرند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: