فریادهای نه به اعدام از سراسر ایران در آستانه روز جهانی علیه حکم اعدام

روز ۱۸مهر ۹۹ و در آستانه روز جهانی علیه حکم اعدام بیانیه های بسیاری از طرف اقشار، جوانان و انجمن های گوناگون از سراسر کشور دریافت کرده است که طی آنها هموطنانمان خواستار توقف حکم شوم اعدام در ایران شده و فریاد اعتراضشان را علیه این حکم ضدانسانی بلند کرده اند.

این بیانیه ها عبارتند از :

جمعی از خانواده های زندانیان عقیدتی – سیاسی اهل سنت
جوانان معترض در استان خوزستان
جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی در اهواز
جمعی از خانواده های مفقود شدگان در استان سیستان و بلوچستان
جمعی از جوانان شهر تهران
خانواده های زندانیان سیاسی در استان خراسان رضوی بمناسبت روز جهانی
جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی کرد

جمعی از خانواده های زندانیان عقیدتی – سیاسی اهل سنت در بیانیه خود از جمله نوشته اند: «ما جمعی از خانواده زندانیان عقیدتی – سیاسی اهل سنت خواستار لغو حکم ناعادلانه و غیرانسانی «‌اعدام» هستیم. نزدیک ۵ سال است که شماری از اعضای خانواده های ما در زندان وکیل آباد مشهد محبوس هستند. آنها با اتهامات واهی و غیر مستند توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر شده اند. این زندانیان همچنین پس از چهار سال بلاتکلیفی با حکم وحشیانه اعدام مواجه شده اند.
ما خانواده زندانیان اهل سنت که در زندان وکیل آباد مشهد زیر حکم اعدام بسر می برند، از تمامی نهادها و مجامع حقوق بشری و بین المللی خواهان واکنش هر چه سریعتر و پیگیری عادلانه به این محدودیت ها و احکام ضدبشری هستیم.
ما از عموم مردم ایران میخواهیم که برای لغو حکم نفرت انگیز اعدام در ایران که ۴۰ سال است بکار گرفته می شود، صدایشان را بلند کنند.

همچنین جوانان معترض در استان خوزستان در بخشی از بیانیه خود نوشته اند: ما جوانان معترض خوزستان با نزدیک شدن روز جهانی #نه_به_اعدام اعتراض خود را با بلندترین فریاد نسبت به جنایات این حکومت غاصب و دیکتاتوری دینی اعلام می نماییم.
باور کنید که اعدام، ابزاری برای نگه داشتن شیشه عمر این رژیم است و با اعدام های هر روزه زندانیان در پی آن هستند که تخم ترس را در وجود ما مردم شجاع و دلیر ایران بکارند اما کور خوانده اند.
پیروزی نزدیک است. نوید افکاری را کشتند ولی نمی دانند ۸۰ میلیون نوید دیگر در ایران وجود دارد.
به یاد همه جوانانی که فریاد آزادی شان را خاموش کرده اند ولی فریادشان در وجود ما جوانان زنده است.

جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی در اهواز در قسمتی از بیانیه خود نوشته اند: از وقتی این آخوندها سر کار آمده اند یعنی از ۴۱ سال پیش، ۱۲۰ هزار نفر را اعدام کرده اند که از آن جمله میشود از ۳۰ هزار زندانی سیاسی قتل عام شده نام برد.
ما خانواده های زندانیان سیاسی در اهواز با افشای جنایت های این حکومت هرگز به خواسته آنها که سکوت و سکون و یاس و تسلیم است، تن نمیدهیم.
ما خواستار لغو حکم اعدام در ایران هستیم. بساط دار و اعدام از زندانها و در ملاء عام در ایران باید برچیده و جمع شود.
هر قدر هم که بکشید و به دار بکشید، هیچگاه نمیتوانید عطش آزادی خواهی فرزندان ما را خاموش کنید.

جمعی از خانواده های مفقود شدگان در استان سیستان و بلوچستان در قسمتی از بیانیه خود نوشته اند: «طی سالهای گذشته ماموران حکومتی با حمله و هجوم به خانه های ما و ربودن بی دلیل، اعضای خانواده های ما را همواره تحت شدیدترین اذیت و آزار و فشار های روحی قرار داده است.
این حمله و هجوم در هر ساعتی از روز و حتی شب و نصف شب در حالیکه اطفال خردسال ما در خواب هستند انجام شده و این شکنجه را مضاعف کرده است.
این فشارها در جایی به اوج میرسد که بازداشت شدگان بدون اینکه گناهی مرتکب شده باشند با احکام بسیار سنگین و با حکم اعدام مواجه میشوند. به این ترتیب زندگی یک خانواده سیاه و تباه میشود.
ما ضمن اعلام انزجار و تنفر از این اعمال وحشیانه و ضمن محکوم کردن این بازداشت های خودسرانه که متاسفانه در یک حکومت به اصطلاح اسلامی انجام میشود، خواستار لغو حکم اعدام در ایران و شکسته شدن تمام چوبه های دار هستیم.
این حکم ضد انسانی باید برای همیشه از کشور ما رخت بربندد. ما حکومتی که امنیت و آسایش ما را به یغما برده، نمیخواهیم.
ما آزادی و امنیت میخواهیم که حق پایه ای هر انسانی بر روی کره زمین است. ما عدالت میخواهیم. ما اعدام و شکنجه نمی‌خواهیم. همسران و پسران ما را برگردانید و پایتان را از روی گلوی ما بردارید.
جمعی از جوانان شهر تهران در بیانیه خود به طرح برخی سوالات پرداخته اند از جمله اینکه :
چرا کیکاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست را دستگیر کردید؟‌ و چرا او را کشتید و به نام خودکشی اعلان کردید؟آثار شکنجه و کبودی بر بدن این فعال محیط زیست بخوبی قابل مشاهده بود.
نادر مختاری از معترضان آبان با ضربه ی باتوم به کما رفت و پس از به هوش آمدن به زندان منتقل شد و بعد فوت شد. نادر مختاری را چرا این قدر زدید؟ جرم او چه بود؟ مگر او چه میخواست؟
۱۵۰۰ جانباخته راه آزادی در آبان ۹۸ را در کف خیابانها چرا کشتید؟ ما به هزار و یک زبان گفته ایم و اعلام کرده ایم که حاکمیت کنونی در ایران را نمی خواهیم ما نظام ولایت فقیه را نمی خواهیم. ما حکومتی مبتنی بر آراء آزاد جمهور مردم را میخواهیم که در آن آزادی های فردی و اجتماعی و سیاسی تضمین شده باشد.
مصطفی صالحی را چرا کشتید؟ سرپناه کودکانش را چرا به غارت بردید؟
امیرحسین مرادی از معترضان آبان ۹۸ به چه علت باید مشمول حکم اعدام شود؟‌ او جوانی است که زندگی در آزادی و رفاه و خوشبختی را خواستار است و چرا باید در زندان زیر سایه حکم اعدام باشد؟
و هزاران چرایی دیگر که می دانیم در این نظام هیچگاه پاسخ نمی گیرد.
در بیانیه خانواده های زندانیان سیاسی در استان خراسان رضوی بمناسبت روز جهانی «نه به اعدام» به قلم خانم صدیقه مالکی فرد همسر زندانی سیاسی هاشم خواستار از جمله آمده است: «در نظام جمهوری اسلامی اعدام بمثابه مجازات یک فرد نبوده و نیست بلکه اعدام ابزار حاکمیت سردمداران رژیم است از همین رو اعدام و سرکوب آن روی سکه بقای این نظام هست.
حاکمان ایران باید بدانند سرکوب و اعدام فقط به انبار خشم مردم می افزاید و این میزان جنایت و سرکوب بی جواب نمی ماند.
مردم ایران همانطور که تا بحال نشان داده اند با شعار نه به اعدام در مقابل هر نظام ستمگری می ایستند.
در سالگرد روز جهانی نه به اعدام از طرف خانواده های زندانیان سیاسی در مشهد، از مجامع حقوق بشری و ملل متحد میخواهیم در مقابل کشتار بی وقفه مردم ایران که به عناوین مختلف در جریان هست سکوت پیشه نکنند به مسئولیت انسانی و قانونی خود عمل کنید با تشکیل هیات تحقیق بین المللی و مداخله فوری هر چه سریعتر جلوی این ماشین کشتار را در ایران بگیرید…»
در بیانیه جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی کرد از جمله چنین میخوانیم:‌ « روز ده اکتبر روز جهانی مبارزه با اعدام است. ما ایرانیان در حالی به استقبال روز جهانی مبارزه با اعدام می رویم که دیکتاتوری فاشیستی حاکم بر ایران که در آستانه سرنگونی است همواره از ابزار غیرانسانی اعدام و شکنجه در راستای حفظ حاکمیت ننگینش استفاده کرده و می کند.
ما جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی کرد ضمن محکوم کردن احکام جنایتکارانه و ظالمانه اعدام، خواهان لغو این حکم جنایتکارانه در ایران هستیم و جامعه جهانی را به فشار بر این رژیم دیکتاتور برای لغو حکم اعدام فرامی‌خوانیم…

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: