در سوال نماینده مجلس از وزیر کار: برخی از کارگران به‌بردگی گرفته می‌شوند

  • By :
  • Category : خبر
خبر

f1.jpg

«محمد رضا صباغیان» نماینده بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی امروز به طرح پرسشی از علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با اخراج کارگران و تضعیف جایگاه تشکل‌های کارگری پرداخت.

به گزارش ایلنا، صباغیان با بیان اینکه کارگران به بردگی گرفته می‌شوند، گفت: کارفرما جوری با کارگر برخورد می‌کند که انگار مالک کارگر است. یعنی کارفرما خودش را مالک کارگر می‌داند این در حالی است که بعضی از کارگران کار نمی‌کنند بلکه بردگی می‌کنند و باید بر این شرایطی که دارند نظارت شود.

نماینده بافق با بیان اینکه برخی کارگران نُه ماه است که حقوق نگرفته‌اند؛ افزود: کارگرانی هستند که به خاطر نگرفتن حقوق جلوی فرمانداری شهرشان تجمع کرد‌ه‌اند و وقتی سر کار بازگشته‌اند به خاطر این موضوع اخراج شده‌اند، اسناد و مدارک تمامی اینها موجود است و از طرفی وقتی نمایندگان کارگران به این مساله اعتراض می‌کنند با آنها هم برخورد می‌شود.

صباغیان افزود: آقای ربیعی ادارات کار شما ضعیف هستند؛ همین حالا در دو شهرستان با فاصله ۱۰۰ کیلومتر تنها یک بازرس اداره کار وجود دارد. نماینده مهریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رواج قراردادهای سفید امضا، گفت: زمانی که کار به سختی پیدا می‌شود و هر کسی هم به بازار کار راهی ندارد، کارگر مجبور می‌شود تا شرایط کارفرما را بپذیرد و قرارداد سفیدامضا منعقد کند.

صباغیان با بیان اینکه در یکی از معادن تمامی نمایندگان شوراهای اسلامی کار پس از اعتراض خود و همکارنشان اخراج شده‌اند، گفت: حتی وقتی اداره کار برای آنها حکم بازگشت به کار زد کارفرما ظرف چند روز باز هم تعدادی از آنها را اخراج کرد.

وی افزود: باید پرسید که چرا کارگر این همه تحقیر می‌شود مگر نه اینکه برای گذران یک زندگی آبرومندانه دنبال کار است، پس چرا باید اینقدر به این در و آن در بزند تا کاری پیدا کند؟ البته می‌دانیم که افرادی هم هستند که خیلی راحت برایشان کار پیدا می‌شود. این یعنی که هر کس زور بازوی بیشتری داشته باشد شانس بیشتری برای یافتن کار دارد.

صباغیان با بیان اینکه در کنار توجه به بخش خصوصی و دولتی باید قدرت تشکل‌های کارگری را افزایش دهیم گفت: اقتصاد بدون حضور تشکل‌های کارگری و قدرت گرفتن آنها قوی نمی‌شود. وی افزود: ما تشکل‌های کارگری را رقیب بخش خصوصی نمی‌دانیم بلکه می‌گوییم که با تقویت تشکل‌های کارگری بخش خصوصی نیز تقویت می‌شود و اقتصاد از رکود فعلی خارج می‌شود.

صباغیان با بیان اینکه برای خروج از وضعیت فعلی ناچاریم که به تشکل‌های کارگری قدرت دهیم، گفت: اصل ۲۶ قانون اساسی و فصل ششم قانون کار بر قدرت گرفتن تشکل‌های کارگری تاکید کرده‌اند از این رو باید در همین چارچوب به حمایت از تشکل‌ها بپردازیم. نماینده بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: توسعه در شرایطی که کارگران ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند محقق نمی‌شود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
🔞 ویدیوی کامل جنایت ماموران خامنه‌ای و قتل مهرداد سپهری در روز روشن.🔞

🔞توجه! ویدیو حاوی صحنه های بشدت دلخراش است. پخش کنید.🔞 👈 در ادامه‌ی وحشی‌گری روزمره‌شده در این کشور، ماموران نیروی انتظامی مرد جوانی را در شهرک حجت مشهد در حالی که دست‌هایش را بسته بودند با شوکر و اسپری فلفل مورد آزار قرار دادند. این وحشی‌گری در ملاء عام اتقاق …

خبر
با ستمکاری و فساد مدیران خرد وکلان، ایزان خود رو دیزل آبستن یک اعتصاب بزرگ است.

نامه اعتراضی کارگران ایران خودرو دیزل! نامه زیر از سوی کارگران ایران خودرو دیزل برای خبرنگار پیام سندیکا فرستاده شده است: همکاران ایران خودرو دیزل بیایید نسبت به حقوق پایمال شده مان اعتراض کنیم : ۱-کم کردن سنوات بازنشستگی از ۴۵ روز به ۳۰ روز و یک جا پرداخت نشدن …

خبر
انتقال چهار زندانی سیاسی زن از اوین به شهرهای دیگر با «بهانه‌های دروغ»

همسر نسرین ستوده می‌گوید با «دروغ و نیرنگ» آنها را «تبعید» کرده‌اند   درروزهای اخیر حداقل چهار زندانی سیاسی زن، از بند سیاسی زندان اوین به زندان‌های عمومی منتقل شدند. انتقال آنها همراه با فریب‌کاری بوده و درحالی که به آنان اعلام شده بود برای رفتن به بیمارستان و یا …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: