در چهلمین سالگرد انقلاب؛ زندانیان زن سیاسی، ۱۴۵سال حبس، یک ابد و یک اعدام

photo_2019-02-08_20-30-06.jpg

نرگس محمدی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین طی یادداشتی با تاکید بر لزوم بررسی نمودها و عملکرد حکومت در چهلمین سال انقلاب 57 گفته است: “در حوزه زنان نگاهی اجمالی به ترقی و پیشرفت زنان جهان طی چهل سال گذشته و قیاس آن با وضعیت حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زنان در جامعه ایران، گویای نقش حکومت در عقب نگاه داشتن زنان جامعه است”.

نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه با اشاره به وضعیت حقوقی، احکام سنگین و وضعیت نگهداری زندانیان زن سیاسی در چهلمین سال تأسیس نظام گفته است “تنها در یکی از زندانها (اوین) ۲۵ زندانی زن سیاسی-عقیدتی وجود دارد که مجموع حبس آنها ۱۷۸سال است. ۱۰ نفر از آنها احکام ۱۰سال به بالا دارند که مجموع حکم این ۱۰ زن ۱۳۲ سال است.
۱۰ زن و ۱۳۲ سال زندان فقط دو عدد ریاضی نیستند، پارامترهایی برای تحلیل نظامی هستند که مدعی رأفت اسلامی، موازین انسانی و فرامین الهی و البته توأم با آزادی و دموکراسی است.
از میان ۲۵ زن، حداقل ۱۵ نفر از آنان مشمول آزادی مشروط هستند که اعمال نمی شود و علیرغم گذر سالهای سال این زنان به مرخصی نمی روند.

۱۰ زن و ۱۳۲ سال زندان فقط دو عدد ریاضی نیستند، پارامترهایی برای تحلیل نظامی هستند که مدعی رأفت اسلامی، موازین انسانی و فرامین الهی و البته توأم با آزادی و دموکراسی است.» این جملات بخشی از نامه «نرگس محمدی»، زندانی سیاسی محبوس در زندان «اوین» است که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب ایران نوشته شده است. نرگس محمدی در این یادداشت کوتاه، به انقلاب مردم ایران در راستای تحقق دموکراسی، آزادی و عدالت اشاره کرده و نوشته است: «در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ملت ایران برای تحقق دموکراسی و آزادی و عدالت، بررسی نمودها و عملکرد حکومت برای آینده پیش روی ما ضروری است.»…

او در این یادداشت کوتاه، توجه مخاطبان را به پیشرفت‌های بزرگ جنبش زنان جهان طی ۴۰ سال گذشته جلب کرده و خواسته است با قیاس وضعیت زنان جامعه ایران در حوزه‌های حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، به نقش سرکوب‌گر حاکمیت ایران در عقب نگه‌داشتن زنان توجه کنند.

آن‌چه در این یادداشت کوتاه مهم و تکان‌دهنده به نظر می‌رسد، اشاره این حقوق‌دان و فعال مدنی به «زندان زنان» و وجود بیش از ۲۵ زندانی زن سیاسی و عقیدتی تنها در یکی از زندان‌های جمهوری اسلامی، یعنی اوین است: «در این گستره پردامنه، زندان زنان در چهلمین سال پس از انقلاب نمودی واضح دارد. زندان‌هایی که هنوز پس از ۴۰ سال از تأسیس نظام، زندانی زن سیاسی-عقیدتی دارد و مهم‌تر از وجود زن زندانی سیاسی، وضعیت حقوقی، احکام سنگین و وضعیت نگه‌داری آنان است.»

نرگس محمدی هم‌چنین اشاره کرده است که از میان این زندانیان، حداقل ۱۵نفر از آن‌ها مشمول آزادی مشروط می شوند و برخی در طول دوران بازداشت خود از حق مرخصی و حتی ملاقات محروم هستند.

این زندانیان زن چه کسانی هستند و چرا با احکامی این چنین سنگین روبه‌رو شده‌اند؟

آمار دقیقی از تعداد زندانیان سیاسی زن در ایران وجود ندارد. دستگاه‌های امنیتی و قضایی ایران هم چندان میلی به اطلاع رسانی شفاف در این زمینه ندارند. اما نام برخی از این زندانیان به دلیل رسانه‌ای شدن اخبار مرتبط با آن‌ها و البته خاموش نماندن برخی زندانیان در برابر اتفاق‌هایی که بر آن‌ها رفته، شنیده شده است. این گزارش، مروری دارد بر سوابق برخی از زنان زندانی که با اتهام‌های عقیدتی و سیاسی، روزگار خود را در زندان‌های ایران می‌گذرانند و نام‌شان در رسانه‌های مختلف مطرح شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: