دستگیری سرداران سپاه به اتهام فساد؛ روحانی برای مهار شبکه‌های مالی سپاه، به خامنه ای متوسل شده است

شبکه رسانه‌ای بیان- در حالیکه اقتصاد ایران همچنان در موقعیتی نابسامان قرار دارد و ارزش پول ملی روز به روز بیشتر کاهش می‌یابد، دولت حجه الاسلام حسن روحانی در دوره دوم زمامداری خود برای بهبود اوضاع، نهادی را هدف گرفته که سال‌هاست بخش اعظم اقتصاد کشور را در انحصار خود دارد.

روزنامه فایننشال تایمز در مقاله‌ای در این زمینه می‌نویسد به سپاه گفته شده که باید امپراتوری بازرگانی خود را کوچک کند و در راستای اقدامات روحانی برای کاهش نقش سپاه در اقتصاد، عده‌ای از اعضای ارشد آن بازداشت شده‌اند.

Mehrdadi

فایننشال تایمز که منبع گزارش خود را یکی از نزدیکان ولی فقیه و یک مقام دولتی معرفی کرده است می‌نویسد سپاه که در بخش‌های مختلف از نفت و گاز گرفته تا مخابرات و ساختمان سازی منافع دارد، مجبور شده است که در ساختار بعضی از این شرکت‌های بزرگ که دارنده سهام شرکت‌های دیگر هستند تغییراتی بوجود آورد و مالکیت برخی از شرکت‌های دیگر را به دولت واگذار کند.

در ماه‌های اخیر ده‌ها عضو سپاه و بازرگانان وابسته به آن دستگیر شده‌اند و عده‌ای دیگر که از راه معاملات مشکوک صاحب ثروت

هنگفتی شده‌اند مجبور گشته‌اند دارایی‌های خود را پس بدهند. این روزنامه به نقل از یک بازرگان که با سپاه کار کرده است می‌نویسد به‌طور نمونه مدیر یک شرکت بزرگ وابسته به سپاه چند ماه پیش دستگیر شد و میلیون‌ها دلار پول نقد از خانه وی را ضبط کردند. به گفته یکی از محارم نظام، یک سردار سپاه با درجه سرتیپی که از وی به‌عنوان مغز اقتصادی سپاه [مسعود مهردادی] یاد می‌شود نیز در سال جاری دستگیر شد اما به قید ضمانت آزاد گردید.

سرکوب فعالیت‌های بازرگانی سپاه که یکی از نیرومندترین نهادهای جمهوری اسلامی است از سال پیش آغاز شد و برای اجتناب از تزلزل وجهه سپاه بی سرو صدا انجام می‌شود. به نوشته فاینشنال تایمز این تلاش پس از آن شروع شد که حجه الاسلام روحانی از منتقدان نقش سپاه در اقتصاد، آیت الله خامنه‌ای را از ثروت عظیم برخی از افراد وابسته به این نیروی ۱۲۰ هزار نفره امنیتی آگاه ساخت. به گفته یکی از محارم نظام که از خویشاوندان آیت‌الله خامنه‌ای است روحانی به ولی فقیه گفته است که بخاطر فساد گسترده در بالاترین سطوح و کنترل دامنه‌دار سپاه بر فعالیت‌های بازرگانی،‌ اقتصاد ایران با بن بست روبرو شده است. به گفته این شخص فارغ از نگرانی‌های اقتصادی، آیت‌الله خامنه‌ای احساس می‌کند که باید سپاه را (از فساد) نجات دهد و طبیعتا حمایت خود را از آن روحانی و اقداماتش برای مهار اقتصادی سپاه کرده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.