حسین سلیمی، عضو هیات سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران، از نگرانی بانک‌های بزرگ اروپایی از ارتباط با سیستم بانکی ایران خبر داد و گفت که مذاکرات بانکی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا تقریبا متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عضو هیات سرمایه‌گذاری خارجی ایران ۵ سپتامبر ۲۰۱۷ گفت: «با انتشار برخی خبرها از جانب سوئیفت مبنی بر جریمه برخی شرکت‌هایی که با ایران کار کرده‌اند، این مذاکرات کندتر شده و بانک‌های بزرگ اروپایی احساس نگرانی از بازگشت دوباره تحریم‌های بانکی بر علیه ایران و اعمال محدودیت و جریمه از جانب آمریکا دارند.»

سلیمی افزود: «برخی اظهارنظرها و اعمال جریمه‌ها از سوی سوئیفت، آنها را دچار ترس و نگرانی کرده است؛ به نحوی که اکنون مذاکرات بانکی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا تقریبا متوقف شده است».

نگرانی‌ها درباره ارتباط بانکی با ایران تنها به بانک‌های اروپایی محدود نمی‌شود. بانک‌های چینی نیز در آگوست ۲۰۱۷ حساب برخی مشتریان ایرانی خود را بستند. خبرگزاری ایسنا در این‌باره گزارش داد: «چین حساب‌های ایرانیان در بانک‌های ABC و ICBC و MERCHENT را مسدود کرده است و طی اطلاعاتی که از کارآفرین‌ها به دست رسیده، چین در اقدامی بی‌سابقه یک به یک در حال مسدود کردن حساب‌های ایرانیان است».

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در ماه آگوست ۲۰۱۷ گزارشی درباره روند اجرای توافق هسته‌ای ایران و غرب منتشر کرد که در آن از نگرانی بانک‌های بزرگ اروپایی از همکاری با ایران خبر داده شده و گفته شده که تنها چند بانک کوچک و درجه چندم اروپا حاضر به همکاری با ایران شده‌اند.