دومین دوره «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» برگزار می‌شود؛ نامه به ۱۶۰ متهم برای ارائه دفاعیات خود در دادگاه

سه ماه پس از برگزاری اولین دوره دادگاه بین‌المللی مردمی آبان ۹۸ در لندن، قرار است دومین دوره این دادگاه برای «تعیین ماهیت جنایات روی داده» در اعتراضات آبان‌ ماه دو سال پیش در ایران و برای «پاسخگو کردن مسئولان آن» در لندن برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی دادگاە بین المللی مردمی آبان، این دادگاه قرار است از روی جمعه ۱۵ بهمن ماه به مدت سه روز و به صورت غیر علنی با ده‌ها شاهد جدید در شهر لندن بریتانیا برگزار شود.

هیئت دادستانی پس از بررسی اسناد ارائه شده توسط شاهدان جدید، ۲۷ مقام دیگر جمهوری اسلامی را به جنایت علیه بشریت در ارتباط با سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ متهم کردەاند و قرار است در دور دوم این دادگاه، اطلاعات آن در اختیار قضات دادگاه قرار بگیرد

هیئت دادستانی در دور اول ۱۳۳ مقام جمهوری اسلامی را به عنوان متهم به قضات دادگاه معرفی کردند. به این ترتیب به گزارش روابط عمومی دادگاە بین المللی مردمی آبان تعداد متهمان این پروندە به ۱۶۰ تن از مقامات جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است.

گفته می‌شود حمید صبی و رجینا پائولوس، دو عضو هیئت دادستانی این دادگاه، نامه‌هایی را به صورت جداگانه به ۱۶۰ متهم پرونده ارسال کرده‌اند و از آنها خواسته‌اند برای ارائه دفاعیات خود در دوره دوم این دادگاه حاضر شوند.

هیئت دادستانی با ارسال نامه‌ای به محسن بهاروند، سفیر جمهوری اسلامی در لندن، از او خواسته‌‌اند ۱۶۰ متهم معرفی شده را از موارد اتهامی عنوان شده و حق دفاع در دادگاە آگاه سازد

از سوی دیگر به گزارش روابط عمومی دادگاە بین المللی مردمی آبان، فهرست ۱۶۰ نفره تهیه شده نیز در تاریخ ۲۸ دی ماه سال جاری در نامه‌ای به محسن بهاروند، سفیر جمهوری اسلامی در لندن، ارسال شده است. در این نامه هیئت دادستانی از این مقام جمهوری اسلامی ایران در لندن خواسته‌‌اند ۱۶۰ متهم معرفی شده از سوی دادستانی را در رابطه با موارد اتهامی عنوان شده و حق دفاع در دادگاە آگاه سازد.

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان به ابتکار سه سازمان «عدالت برای ایران»، «حقوق بشر ایران» و سازمان بین‌المللی «با هم علیه اعدام» در پاسخ به مطالبه خانواده‌های قربانیان و بازماندگان سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۹۸ تشکیل و در دوره اول این دادگاه که از تاریخ ۱۹ تا ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ در لندن برگزار شده بود ۳۴ شاعد عینی، شش کارشناس اسناد و مدارک خود را به صورت آنلاین و حضوری به دادگاه ارائه دادند و شهادت ۱۳۱ شاهد عینی نیز به صورت کتبی در اختیار قضات این دادگاه قرار گرفت.

به گفته روابط عمومی دادگاە بین المللی مردمی آبان، انتظار می‌رود که حکم نهایی دادگاە بین‌الملی مردمی آبان در اواخر بهار ۱۴۰۱ اعلام شود.

در زمان برگزاری دور اول دادگاه مردمی آبان یکی از نمایندگان بانفوذ مجلس شورای اسلامی به طور ضمنی به کشتار معترضان اعتراف کرد. حسن نوروزی گفت: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کُشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟»

سایت دیده‌بان که این اظهارات نوروزی را منتشر کرد، بعد نوشت که وی در پایان صحبت‌های خود گفت «شوخی کردم» و بعد تماس را قطع کرد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.