دومین گزارش جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران به سازمان ملل وکمیسون شورای حقوق بشر

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، دومین گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد.

این گزارش روز چهارشنبه ۸ اسفند در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران در گزارش خود به نشست شورای حقوق‌بشر سازمان ملل خواستار توقف اعدام زندانیان نوجوان شد.

جاوید رحمان در این گزارش به تداوم اعدام افرادی که در کودکی مرتکب جرم شده و تا رسیدن به سن قانونی در حبس نگهداری می‌شوند، اشاره کرده و یادآوری کرد که این اقدام خلاف کنوانسیون حقوق کودک و دیگر کنوانسیونهای بین‌المللی است که حکومت ایران به آن پیوسته است.
در بخشی از این گزارش آمده است در سال ۲۰۱۸ دست کم ۶زندانی که بین ۱۴تا ۱۷سالگی مرتکب جرم شده بودند، اعدام شدند.

جاوید رحمان در خلاصه این گزارش تأکید می‌کند که تداوم اعتراضات در ایران از جمله نشان‌دهنده نارضایتی‌های طولانی‌مدت مردم از وضعیت حقوق بشر در این کشوراست.

به نوشته این گزارش، چالش‌های فزاینده اقتصادی پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا نیز وضعیت نارضایتی را وخیم‌تر کرده است.

رحمان جاوید تصریح کرده است: «دولت اقداماتی در راستای مقابله با چالش‌های اقتصادی ارائه کرده است، اما بازداشت حقوقدان‌ها، مدافعان حقوق بشر و فعالان کارگری نشان‌دهنده رویکرد خشن حکومت به این اعتراضات است.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در بخش دوم گزارش خود از تداوم اجرای حکم اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال ابراز نگرانی کرده و این اعدام‌ها را نقض تعهدات قوانین بین المللی جمهوری اسلامی ایران دانسته است.

وی با اشاره به این که به لحاظ قانونی امکان اعدام دختران ۹ ساله و پسران ۱۵ ساله وجود دارد، نوشته است: «دست‌کم از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۳۳ مجرم زیر ۱۸ سال اعدام شده‌اند.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران سپس از مجلس و قوه قضاییه خواسته است اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال متوقف شود.

جاوید رحمان در گزارش خود از استفاده گسترده از مجازات اعدام در دستگاه قضایی حکومت ایران ابراز نگرانی کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در این گزارش به بازداشت اقلیت‌های مذهبی و قومی از جمله دراویش گنابادی، بهایی‌ها و نوکیشان مسیحی و بازداشت‌ها در استان‌های آذربایجان و کردستان و سیستان بلوچستان نیز اشاره کرده است.
Javaid-Rehman.jpg

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: