دو جوان عرب در منطقه مشداخ در اثر انفجار مین جنگى مجروح شدند

گزارش

دو جوان عرب بنام على دحیمى ۱۷ ساله و موسى(محمد) دحیمى ۱۶ ساله از اهالى منطقه ام الدبس در #مشداخ منطقه #المبرچ در اثر انفجار مین جنگى دیروز بعد از ظهر شنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ مجروح شدند.

موسى دحیمى از ناحیه پا و سر زخمى شده است و على دحیمى از ناحیه ساق پا مجروح و یکى از بیضه هایش را از دست داد و هم اکنون در بیمارستان گلستان اهواز بسترى مى باشد.

این دو جوان مشغول چراندن گوسفندانشان در منطقه المبرچ در نزدیکى قرارگاه جنوب ارتش بر روى تپه هاى مشداخ بودند و مین جنگى بر روى آنها منفجر و مجروح مى شوند. یکى از اهالى منطقه مى گوید: این قرار گاه بوسیله سیم خاردار احاطه شده و چندین تونل در کوه هاى این منطقه ایجاد کردند ، تا کنون مسؤلین قرارگاه حاضر به جواب نشدند که آیا این مین از بقایاى جنگ بوده است یا خیر؟ این اولین حادثه نیست و مسؤلین سکوت را اختیار کردند!

با گذشت ۲۹ سال از جنگ میان ایران و عراق تاکنون مین‌های به جای مانده از آن دوران، جان دهها عرب احوازی را گرفته است.

فعالان عرب عدم پاکسازی مینهای جنگ از مناطق روستایی مرزی را یکی از سیاستهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران جهت مصادره زمینها و پاکسازی نوار مرزی از وجود مردم عرب می دانند. علاوه بر این سیاست مذکور سبب شده است تا دهها شهروند قربانی سیاستهای امنیتی نظام شده و جان خود را از دست بدهند.

مشداخ نام تپه هایی و از مناطق کویری منحصر به فرد با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار در بین شهرهای بستان وعبدالخان(علوان) 27399410_1400238710099533_1838250372_n.jpgقرار دارد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
‍ خرید گرامافون 📷حسین دهباشی

رفته بودیم دیدنِ شهید حاج داوود کریمی. همان خانه نزدیکِ پارکِ خزانه. تعریف‌ها داشت و یکی این بود. می‌گفت: جوان بودم و شاگردِ تراشکار و باشگاهِ کُشتی می‌رفتم و مذهبی هم بودم و چهارشنبه‌ها به مسجدِ جلیلی پایِ منبرِ آقایِ مهدویِ کنی. در عینِ حال جوان بودم و گرامافونی در …

خبر
‌شش سال از اعدام محسن امیراصلانی گذشت.

‌شش سال از اعدام محسن امیراصلانی به اتهام توهین به «مقدسات» و یونس «نبی» و بدعت در اسلام گذشت. سالگرد اعدام ‎محسن امیراصلانی است. در آغازین روزهای مهرماه ۱۳۹۳، محسن امیراصلانی که به جرم ارتداد و توهین به یونس نبی به اعدام محکوم شده بود و حکم او دو بار …

خبر
اخبار هفتگی زندانیان سیاسی ۱ مهر ۱۳۹۹ با بیتا جوراب دوز و شکوفه آذرماسوله

همراه با گزارشات نقض حقوق بشر وبیانیه ها وپیام ها ونامه های زندانیان سیاسی : تیتر گزارشات: ۱- تحت_تعقیب از سوی مردم ایران: تصویرسید محمود ساداتی و مهرداد تهمتن، قاضی صادرکننده حکم قتل نوید افکاری ۲- زیر بار ظلم و دروغ نمی‌روم» پخش صدای #نوید_افکاری قهرمان بر مزارش ۳- روشن …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: